Duża część użytkowników komputerów stacjonarnych zaopatruje się w różnego rodzaju programy antywirusowe. Znacznie mniejszą wagę przykłada się jednak do zabezpieczania urządzeń mobilnych – i nie jest to dobry znak. Na telefonie komórkowym przechowujesz wiele dokumentów oraz wrażliwych danych – powinieneś więc zadbać o dodatkową ich protekcję. Jaki program antywirusowy jednak powinieneś wybrać? Czy za dobrego antywirusa trzeba zapłacić? Przeczytaj poniższy artykuł, a wszystkie te zapytania staną się dla Ciebie jasne.
Antywirus – darmowy czy płatny?
Wielu ludzi jest przekonania, że aby otrzymać sprawnie działający program, trzeba za niego zapłacić. Prawda jest jednak taka, że bez problemu znajdziesz dobrą aplikację antywirusową całkowicie za darmo – wystarczy, że pobierzesz plik instalacyjny, i będziesz mógł cieszyć się programem bez przejmowania się dodatkowymi kosztami.
Nie daj się naciągnąć
Oczywiście istnieje pewna różnica pomiędzy programami antywirusowymi płatnymi, a darmowymi, jednak dla przeciętnego użytkownika będą one praktycznie niezauważalne. Nie chcemy przekonywać tutaj nikogo, że każdy płatny antywirus jest próbą wyłudzenia pieniędzy – jednak jeśli chcesz zaopatrzyć się w płatny program, to nie zapomnij sprawdzić za co płacisz, czy jest to dla Ciebie opłacalne, oraz co sądzą o tym inni użytkownicy.
Dobry program antywirusowy – po czym go rozpoznać?
Dobry program antywirusowy powinien po prostu usuwać złośliwe oprogramowanie, prawda? Jak najbardziej, jednak nie jest to jedyny wyznacznik, którym powinieneś się kierować.
Podstawa – ochrona w czasie rzeczywistym
Podstawową ochronę Twojego telefonu jest w stanie zapewnić tak zwana “ochrona w czasie rzeczywistym”, w którą wyposażony powinien być każdy dobry antywirus. Jak sama nazwa wskazuje: będzie on ochraniał Twój telefon w momencie jego użytkowania, a każda akcja, którą wykonasz, taka jak pobieranie pliku, będzie nadzorowana.
Skaner antywirusowy
Kolejną fundamentalną funkcją, jaką powinien mieć Twój darmowy antywirus, jest możliwość przeskanowania systemu operacyjnego pod kątem podejrzanych plików. Dzięki tym dwóm aspektom będziesz mógł z czystym sumieniem korzystać ze swojego urządzenia, gdyż program taki nie tylko będzie zapewniał ochranianie w czasie rzeczywistym, ale też i przeskanowanie systemu android od góry do dołu.
Ochrona sieciowa
Strony internetowe również mogą powodować zainfekowanie telefonu szkodliwym oprogramowaniem. Dobry program antywirusowy powinien być zatem wyposażony także w funkcję zapewniającą bezpieczeństwo sieci domowej – monitorowanie przeglądanych stron internetowych, pobieranych plików, oraz prób ataków hakerskich przez sieć.
Przykładowe darmowe antywirusy
Prawdopodobnie najbardziej znanym w naszym kraju jest program Avast Free Antivirus. Rynek darmowych programów antywirusowych jest jednak znacznie bardziej rozbudowany, tak więc jest w czym wybierać. Postanowiliśmy przygotować opis trzech innych popularnych (i nie tylko) antywirusów, które powinny sprawdzić się w swojej roli.
Nie jest to ranking! Kolejność na poniższej liście jest losowa – nie istnieje bowiem coś takiego, jak “najlepszy program antywirusowy”. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, tak więc ostateczny wybór należy do Ciebie.
Aplikacja Avira
Avira zyskała sobie grono zadowolonych użytkowników – zarówno komputerowych, jak i na urządzeniach mobilnych. Nic dziwnego, program ten jest po prostu kawałem dobrego antywirusa, który powinien poradzić sobie z każdym złośliwym oprogramowaniem. Dobrze ochrania telefon, wykazuje wysoką skuteczność w rozpoznawaniu wirusów – czyli robi wszystko, czego przeciętny użytkownik powinien wymagać od antywirusa.
Do wad niestety należy zaliczyć małą ilość dodatkowych funkcji oraz uciążliwe reklamy zachęcające do zakupu pełnej wersji programu – mogą być one uciążliwe.
Program McAfee
McAfee z kolei budzi różne emocje. Dla wielu użytkowników ten darmowy program antywirusowy okazuje się być wystarczający – choć inni twierdzą, iż nie jest to aplikacja z najwyższej półki. Prawdą jest jednak to, że McAfee doskonale ochrania urządzenia mobilne, zatem jeśli poszukujesz bezpłatnego antywirusa bez zbędnych dodatków, to powinieneś być zadowolony.
Wadą owego programu są jednak wysokie wymagania systemowe. Tak więc nawet, jeśli posiadasz telefon z nowszej generacji, to McAfee, niestety, może solidnie obciążyć Twoje urządzenie.
Antywirus BitDefender
Postanowiliśmy umieścić na tej liście BitDefendera ze względu na małą jego rozpoznawalność (a przynajmniej w porównaniu do powyższych programów). Aplikacja ta nie jest wyposażona w wiele dodatkowych “bajerów”, ale zapewnia skuteczną ochronę urządzeń mobilnych, zatem warto jest dać jej szansę.
BitDefender na telefony jest znacznie mniej rozbudowany niż jego PCtowa wersja (spodziewane przez nas są więc częste aktualizacje programu). Przeglądając Internet, można natknąć się także na wiele nieprzychylnych opinii, jakoby program błędnie interpretował bezpieczne programy jako wirusy. Naszym zdaniem jednak nie jest to wielka wada – lepiej dmuchać na zimne, niż przeoczyć coś ważnego.
Jaki program antywirusowy ostatecznie wybrać?
Podczas poszukiwania idealnego darmowego programu antywirusowego natkniesz się na wiele przeróżnych aplikacji – nie tylko tych wymienionych powyżej. Ostateczna decyzja, jaki program wybierzesz, należy jednak tylko i wyłącznie do Ciebie – nie istnieje bowiem coś takiego, jak jeden jedyny “najlepszy antywirus”.
Gdy będziesz poszukiwał antywirusa dla siebie, nie zapomnij sprawdzić rzeczy takich jak:
- Podstawowe oraz dodatkowe funkcje (np. ochrona telefonu przed wirusami, skanowanie ekspresowe)
- Ilość reklam wyświetlanych podczas korzystania z programu
- Opinie użytkowników na temat aplikacji
Nie zastanawiaj się jednak nad decyzją zbyt długo – w najgorszym wypadku po prostu odinstalujesz wadliwą aplikację. Pamiętaj, że najlepszy program znajdziesz tylko za pomocą metody prób i błędów. Powodzenia!