Jakie słuchawki do uszu wybrać – douszne czy nauszne?

1

Słuchawki to niezwykle przydatny gadżet, który pozwala cieszyć się ulubioną muzyką w każdym miejscu i o każdym czasie. Jednak to nie wszystko. Słuchawki mogą być także przydatne do słuchania podcastów lub audiobooków, nauki języków obcych, grania w gry komputerowe lub prowadzenia rozmów telefonicznych.

Tak naprawdę dzisiaj są to tak przydatne i funkcjonalne akcesoria, iż trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne funkcjonowanie w świecie rozrywki i nie tylko. Jednak aby słuchawki spełniły wszystkie swoje zadania, to muszą być dobrane w odpowiedni sposób – w zależności od przeznaczenia, potrzeb czy indywidualnych preferencji. Na rynku dostępnych jest wiele modeli słuchawek, a ich główny podział to słuchawki douszne i nauszne. Który model jest lepszy? W tym przypadku warto kierować się przede wszystkim tym, do czego i w jaki sposób słuchawki będą wykorzystywane.

Komfort i wygoda użytkowania

Jednym z kryterium decydującym o tym, jakie słuchawki do uszu warto wybrać jest komfort i wygoda ich użytkowania. Słuchawki douszne to świetny wybór w przypadku dużej mobilności. Dlaczego? Otóż charakteryzują się niewielkimi gabarytami i małą wagą, co sprawia, iż można je włożyć do kieszeni i tym samym – wszędzie zabrać ze sobą. Jednocześnie nie ma konieczności umieszczania ich w obydwu uszach, co umożliwia zachowanie kontaktu z rzeczywistością. A to nie wszystko. Jedną ze słuchawek można udostępnić znajomemu, z którym wspólnie chcemy obejrzeć film lub posłuchać muzyki. Dodatkowo ten rodzaj słuchawek nie zawiera pałąka, co – zwłaszcza w przypadku osób szczególnie wrażliwych – rozwiązuje problem uciskania głowy. A same słuchawki nie uciskają uszu, co chroni przed nieprzyjemnymi odciskami. Natomiast argumentem przemawiającym w tym kontekście za słuchawkami nausznymi jest przede wszystkim jakość dźwięku, która w przypadku modeli nausznych jest znacznie lepsza niż w słuchawkach dousznych.

2

Uprawianie sportu

Podczas uprawiania sportu – i to zarówno tego bardziej, jak i mniej dynamicznego – zdecydowanie lepiej sprawdzą się słuchawki douszne. Ich ogromną przewagą nad modelami nausznymi jest mały rozmiar i niska waga, co w znaczący sposób ułatwia wykonywanie wszelkich ćwiczeń fizycznych. Dodatkowo podczas uprawiania dynamicznych sportów (na przykład bieganie, szybka jazda na rowerze, boks i wiele innych) słuchawki nauszne mogą spadać z głowy, co skutecznie zniechęci do dalszej aktywności fizycznej. Ciekawym rozwiązaniem dla sportowców są słuchawki douszne, które jednocześnie posiadają pałąk przechodzący z tyłu głowy. Takie modele łączą w sobie zalety dwóch rodzajów słuchawek – są lekkie i nieduże, a jednocześnie stabilne i dobrze trzymające się na swoim miejscu.

Gry komputerowe

Granie w gry komputerowe nie wymaga od gracza zbyt dużej mobilności. W zdecydowanej większości jest to po prostu siedzenie na krześle i używanie klawiatury, myszki lub ewentualnie joysticka. Tutaj gracz nie biega, nie wykonuje gwałtownych ruchów i zazwyczaj nie przemieszcza się z miejsca na miejsce. Potrzebuje natomiast sprzętu charakteryzującego się dobrymi parametrami, który wiernie odda odgłosy dziejącej się na ekranie akcji. Tak jest w przypadku słuchawek nausznych, które posiadają dobrą jakość dźwięku i  możliwość generowanie mocnego basu. Podobnie jest w przypadku oglądania telewizji, gdzie także zdecydowanie lepiej sprawdzą się słuchawki nauszne.

Słuchawki douszne czy nauszne? Na które z nich się zdecydować? Każdy z tych modeli ma swoje zalety i wady, które predysponują je do konkretnej czynności. Dlatego też wybierając konkretne słuchawki warto kierować się nie tylko parametrami, ceną czy wyglądem, ale przede wszystkim przeznaczeniem i indywidualnymi potrzebami. Wtedy takie słuchawki spełnią wszystkie swoje zadania.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij