Aplikacje mobilne na komputerze? Zobacz, czym jest emulator Androida

aplikacje mobilne na komputerze zobacz czym jest emulator androida

Rynek gier oraz aplikacji mobilnych rozwija się niezależnie od standardów “pecetowych”. Nic więc dziwnego, że w Sklepie Google Play znaleźć możesz programy, których próżno szukać w odpowiednikach na komputery stacjonarne. Czy jest jakiś sposób, aby używać tych aplikacji na PC? Jest: emulator Androida.

Czym są emulatory Androida?

Są to zewnętrzne programy, za pomocą których możesz korzystać z aplikacji mobilnych na komputerze stacjonarnym. W jaki sposób to działa?

Emulator systemu Android wyświetla na ekranie komputera obraz taki, jaki pojawiłby się na smartfonie (oczywiście po odpowiednim przekształceniu go na pecetowe standardy). Jest on oczywiście w pełni interaktywny, dzięki czemu możesz dosłownie sterować wirtualnym telefonem komórkowym za pomocą klawiatury oraz myszki.

Jest to oczywiście uproszczony opis działania emulatorów. Pomijamy takie aspekty jak, przykładowo, instalacja wirtualnego systemu operacyjnego czy tworzenie dysku.

Do czego potrzebny jest emulator Android?

Przez wiele osób wykorzystywany jest on głównie do gier mobilnych. Znacznie łatwiej jest bowiem pobijać nowe rekordy za pomocą wygodnej klawiatury oraz myszki, niż na nieprecyzyjnym ekranie dotykowym.

Istnieją także aplikacje, które nie posiadają jeszcze swoich komputerowych odpowiedników. Dużą ich część stanowią proste edytory zdjęć oraz filmów video.

Wybierz najlepszy emulator Androida! Na co zwracać uwagę?

Istnieje kilka kluczowych cech, bez których emulator Androida będzie zupełnie nieefektywny. Zaliczamy do nich między innymi:

  • Szybkość działania. Częste zacinanie się programu oraz spadek klatek sprawi, że korzystanie z niego będzie istną katorgą. W końcu przeniosłeś się na komputer stacjonarny aby podwyższyć swój poziom komfortu, a nie go obniżyć.
  • Obciążenie systemu. Powinieneś sprawdzić także, ile wybrany przez Ciebie emulator zajmuje miejsca. Mówimy tutaj oczywiście o pamięci RAM. Im więcej RAMu potrzebuje program, tym lepszy powinieneś mieć sprzęt. Odpowiednio dobierz emulator do możliwości Twojego PCta.
  • Dodatkowe funkcje. Jedną z najczęściej wykorzystywanych jest obsługa zewnętrznych urządzeń, na przykład gamepadów. Dla niektórych osób istotna może okazać się również obsługa więcej niż jednego ekranu monitora. Tak naprawdę brak tutaj ograniczeń – im więcej udogodnień, tym lepiej.

Kilka najlepszych emulatorów Androida – nasze zestawienie

Istnieje wiele aplikacji umożliwiających przeniesienie Androida na PC. Rynek został jednak zdominowany przez kilka absolutnych faworytów. Osobiście zaliczamy do nich emulatory:

  • BlueStacks. Bezsprzeczny numer jeden. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę “emulator Androida” a znajdzie się on na topowej pozycji. Jest lekki, działa szybko i nie buguje się. Posiada także funkcję Cloud Connect, dzięki której można zsynchronizować emulator komputerowy z systemem na prawdziwym telefonie. Czego można wymagać więcej?
  • Nox App Player. Jest to pozycja o nieco mniejszej popularności niż poprzednik. Nox posiada jednak pewną ciekawą funkcję – jest nim tryb wieloosobowy. Pozwala on na uruchomienie wielu emulatorów na jednym ekranie. Potrzebujesz solidnego i szybko działającego programu? Pobierz Noxa!
  • KoPlayer. Naszą listę zamyka program, którego użyjemy nie tylko na systemie Windows, ale również macOS. Został on wyposażony w zaawansowany silnik (mimo niskich wymagań sprzętowych). Działa bardzo dobrze, nawet na krok nie ustępując poprzednikom.

Emulator systemu Android bez instalacji?

Powyższe emulatory Androida łączy jedna rzecz – są one instalowalnymi programami. Czy wiedziałeś jednak, że do emulacji systemu Android nie potrzebujesz żadnego programu?

Wystarczy skorzystać z tak zwanych emulatorów online. Czy działają równie skutecznie, jak stacjonarne emulatory? Niestety nie. Cechują się one nieco mniejszą responsywnością oraz płynnością działania. Jednak w przypadku mniej wymagających aplikacji sprawdzą się one doskonale. W końcu wystarczy Ci tylko dostęp do internetu.

Przykładowe emulatory Androida online, które warto sprawdzić: Appetize oraz TestObject.

Największa zaleta sieciowych emulatorów? Brak konieczności ich instalowania (dla niektórych ten proces może być nieco skomplikowany). Są one również poręczne, gdyż uruchomisz je na każdym sprzęcie, który wyposażony jest w łącze sieciowe.

Płatne staje się darmowe – dodatkowa zaleta emulatorów

Czy wiedziałeś, że korzystanie z emulatorów Androida na PC pomoże zaoszczędzić Ci pieniądze? Doskonałym przykładek jest aplikacja do odsłuchiwania podcastów: Pocket Casts.

Wielu użytkowników decyduje się na pobranie emulatora właśnie z powodu tego programu. Dlaczego? Otóż jego oficjalna wersja komputerowa jest płatna. Odpowiednik na urządzenia mobilne jest jednak w pełni darmowy.

Po co więc przepłacać, skoro obie wersje programu są bardzo do siebie podobne?

System operacyjny Android na PC – podsumowanie

Jeśli zależy Ci na korzystaniu z aplikacji mobilnych na komputerze – pobierz emulator Androida.

Ciężko znaleźć wady tych programów – spełniają one po prostu swoje zadanie. Ni mniej, ni więcej. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak z czystym sumieniem je polecić.

W końcu kto w dzisiejszych czasach nie posługuje się zarówno systemem Windows, jak i Android?

Udostępnij