Większość polskich internautów korzysta z tradycyjnych laptopów z systemem Windows lub z MacBooków od Apple. To dobre rozwiązanie, ale komputer przenośny na koszt kilku tysięcy złotych. Na szczęście w sprzedaży pojawiły się Chromebooki, czyli tańsze wersje tradycyjnych laptopów. Są coraz chętniej wybierane przez kupujących, mimo kilku znaczących różnic, które mają duży wpływ na komfort użytkowania sprzętu. Czym jest Chromebook? Jakie ma wady i zalety? Co wybrać: Chromebooka czy tradycyjny laptop?
Co to jest Chromebook?
Chromebook to laptop, na którym zainstalowano system operacyjny Chrome OS: https://nano.komputronik.pl/n/co-to-jest-chromebook/. Z reguły komputery przenośne określane tym mianem mają zauważalnie słabsze parametry techniczne od tradycyjnych odpowiedników. Dlaczego? Chrome OS jest na tyle lekkim i uproszczonym systemem operacyjnym, że do wygodnego korzystania z laptopa są niezbędne znacznie słabsze podzespoły, co rzecz jasna przekłada się na niższą cenę. Co więcej, Chrome OS jest całkowicie darmowy, w przeciwieństwie do Windowsa, który kosztuje kilkaset złotych. Brak konieczności zakupu licencji przekłada się na jeszcze niższą cenę zakupu Chromebooka!
Jakie są najważniejsze funkcje Chromebooka?
Nad rozwojem Chrome OS czuwa Google, które stara się stworzyć atrakcyjną i bezpłatną alternatywę dla konkurencyjnego Windowsa od Microsoftu. System operacyjny rzeczywiście jest bardzo prosty – zoptymalizowano go pod kątem przeglądania internetu oraz korzystania z prostych aplikacji takich jak edytory tekstowe czy programy pocztowe. Niestety na Chrome OS nie zagramy w gry, a system nie obsługuje większości programów, przez co w praktyce Chromebook ma dużo mniejsze możliwości od zwykłego laptopa z Windowsem lub Mac OS.
Chromebook – zalety i wady
Najważniejszą zaletą Chromebooka jest niska cena. Koszt zakupu rzeczywiście jest dużo niższy, niż w przypadku zwykłego laptopa. Różnice w wydajności przy normalnym użytkowaniu są niewielkie, a Chromebooki doskonale radzą sobie z podstawowymi zastosowaniami. Wyróżniają się długim czasem pracy baterii, który z reguły wynosi od 9 do nawet 14 godzin. Zazwyczaj są też lżejsze i mniejsze od tradycyjnych laptopów, dzięki czemu możemy je znacznie łatwiej przenosić. Do tego Chrome OS charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz częstymi aktualizacjami.
Wśród wad Chromebooków należy wyróżnić ograniczone możliwości. Pamięć wewnętrzna jest na tyle niewielka, że podczas korzystania z urządzenia trzeba pracować w chmurze i być ciągle podłączonym do sieci. Czasami jest to frustrujące rozwiązanie, szczególnie w podróży lub za granicą, gdzie mogą pojawiać się problemy z dostępem do internetu.
Chromebook kontra zwykły laptop. Co wybrać?
Chromebook to świetna, budżetowa alternatywa dla tradycyjnego laptopa. Dużo niższa cena to dla wielu decydujący argument, choć ograniczone możliwości oraz brak dostępu do wielu przydatnych aplikacji sprawiają, że decyzja o zakupie Chromebooka wiąże się z pewnym ryzykiem. Na Chrome OS można korzystać głównie z oprogramowania dostarczanego przez Google, co też jest istotną wadą.
Chromebooki doskonale nadają się do pracy biurowej i przeglądania internetu, a pojemna bateria zapewnia długi czas pracy. Warto po nie sięgnąć, jeśli zależy nam na niskiej cenie. Natomiast jeśli koszt zakupu nie jest kluczowy lub chcemy mieć dostęp do możliwie szerokiej bazy programów, to tradycyjny laptop z Windowsem lub MacBook okaże się dużo lepszym rozwiązaniem.
Jaki Chromebook wybrać?
Chromebooki znajdziemy w ofercie największych producentów komputerów przenośnych: HP, Lenovo oraz Acera. Porównując ze sobą poszczególne modele, należy zwrócić szczególną uwagę na pamięć RAM oraz procesor. Jak już wspomnieliśmy, system Chrome OS ma niskie wymagania sprzętowe, ale dla komfortu pracy warto postawić na sprzęt z 8 GB pamięci RAM oraz procesorem o częstotliwości taktowania wynoszącej co najmniej 2,2 GHz. Liczba rdzeni nie ma aż takiego znaczenia – Chromebooki zazwyczaj mają dwurdzeniowe CPU. Jeśli chodzi o pamięć wewnętrzną, to większość urządzeń dysponuje dyskiem SSD o pojemności 64 GB. Jeśli zależy nam na większej przestrzeni magazynowej, to możemy wybrać nieco droższy model ze 128 GB pamięci wewnętrznej.