O ile głośniki Bluetooth cieszą się coraz większą popularnością, to jednak nadal duża część konsumentów nie do końca wie, w jaki sposób dokonać wyboru możliwie najlepszego modelu. Postanowiliśmy zatem zapytać o to eksperta, który doskonale zna się na tych urządzeniach elektronicznych. Zapraszamy do zapoznania się z poradami specjalistów w zakresie kupna optymalnego głośnika.
1. Optymalna moc głośnika
Przed zakupem tytułowego urządzenia w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na moc. To właśnie od niej zależy, w jaki sposób będą działały głośniki Bluetooth, czy będą odtwarzały czyste dźwięki, a także czy poziom głośności będzie na optymalnym poziomie. Jeśli zależy nam na komfortowym słuchaniu ulubionych utworów muzycznych zarówno w domowych warunkach, jak i w plenerze, to w zupełności wystarczające okażą się wartości od 6-10 W dla mniej wymagających konsumentów. Oczywiście im większa jest ta wartość, tym głośniejsze okaże się odtwarzanie muzyki.
2. Czas pracy na baterii
Kolejnym ważnym aspektem, o którym wiele osób zapomina, jest czas pracy na baterii. Mobilne głośniki muszą odznaczać się długą pracą na akumulatorze, w końcu właśnie w takim celu je nabywamy. Najnowsze egzemplarze pozwalają na słuchanie muzyki nawet przez kilkanaście godzin. Wbrew pozorom parametr ten ma ogromne znaczenie, tym bardziej, jeśli sprzęt będzie wykorzystywany w plenerze. W tego typu lokalizacjach dostęp do prądu jest wysoce utrudniony, a czasem niemalże niemożliwy. Zupełnie inaczej wygląda to, jeśli zdecydowalibyśmy się na głośnik domowego użytku – wówczas sprawa związana z baterią jest oczywiście drugorzędna. Przed zakupem warto zatem zapoznać się podstawowymi parametrami akumulatora – na tej podstawie jesteśmy w stanie podjąć optymalną decyzję w tym zakresie.
3. Zasięg głośników bezprzewodowych
Głośniki bezprzewodowe cieszą się ogromną popularnością, ze względu na możliwość odtwarzania muzyki bez konieczności podłączania kilkunastu kabli. Należy mieć jednak świadomość tego, że tego typu modele charakteryzują się ograniczonym zasięgiem działania. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, wartości wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów. Za optymalny model uznaje się taki, który jest w stanie pracować bez zakłóceń w odległości nawet 10 metrów.
4. Rodzaj połączenia Bluetooth
Kolejnym ważnym parametrem, o którym konsumenci zapominają, jest rodzaj połączenia Bluetooth. Zwróćmy uwagę, jaki dokładnie standard obsługiwany jest przez nas sprzęt. To właśnie od niego zależy, z jakim zasięgiem i szybkością przesyłania danych będziemy mieli do czynienia. Bluetooth 4.2 jest w stanie zaoferować transfer, który wynosi 25 Mb/s. Jeśli chodzi o wersję 5.0, to wartość ta zwiększa się do 50 Mb/s. Zarówno głośnik, jak i urządzenie, z którego będzie odtwarzana muzyka, powinno obsługiwać ten sam standard.
5. Łatwość obsługi
Głośnik Bluetooth powinien wyróżniać się prostotą w obsłudze. Właśnie z tego powodu przed zakupem powinniśmy zweryfikować, gdzie dokładnie umiejscowione są przyciski do sterowania, a także ile ich dokładnie jest. W wielu przypadkach przełączanie pomiędzy poszczególnymi trybami odbywa się za pośrednictwem jednego przycisku. O ile mniejsza liczba guzików jest korzystna ze względów wizualnych, to jednak aspekty praktyczne mogą nie być wystarczająco doceniane.