Czy warto przejść na Windows 11? Przegląd nowego systemu operacyjnego Microsoft

czy warto przejsc na windows 11 przeglad nowego systemu operacyjnego microsoft

Windows 11 to najnowsza edycja systemów operacyjnych od Microsoft. Po wyjściu na rynek wielu użytkowników miało pewne zastrzeżenia do nowych „Okienek”, lecz gigant z Redmond stale wprowadza poprawki i udogodnienia, które mają na celu doprowadzić nowy system do odpowiedniego stanu. Sprawdź, jak prezentuje się Windows 11 kilka miesięcy po premierze i zdecyduj, czy warto zainstalować nowy system.

Windows 11 – trudne początki nowego systemu

Windows 10, zgodnie z zapowiedziami Microsoftu, miał być ostatnim, wydanym systemem operacyjnym. Rynek jednak zmienia się dynamicznie i jak okazało się w 2021 roku, „Dziesiątka” doczekała się następcy. Windows 11 nie tylko odświeżył design znany z poprzedniego systemu, ale także miał na celu usprawnienie i ujednolicenie działania wielu funkcji.

Jednak ku rozczarowaniu domowych i biznesowych użytkowników, system wystartował z wieloma błędami i brakującymi funkcjami. Przykładem jednej z nich jest chwycenie i przesunięcie pliku na pasek zadań, by otworzyć okno programu i wkleić plik. Z nieznanych powodów ta opcja (dostępna od wielu lat) nie była dostępna w Windows 11. Microsoft jednak uważnie słucha uwag i skarg użytkowników by stale poprawiać działanie systemu i wprowadzać nowe – lub brakujące – funkcje.

Co nowego wprowadza Windows 11?

Premiera Windows 11 jest dużym wyzwaniem, ponieważ na świecie jest znaczna liczba miłośników Windows 7, którzy nie zdecydowali się przejść na Windows 8 czy 10. Dlatego przy premierze nowego systemu, Microsoft musi znaleźć równowagę między tym co znane i uwielbiane, a tym co nowe i potrzebne do lepszego funkcjonowania.

Windows 11 zachowuje wiele funkcji i ustawień, które wykorzystywane są przez tak zwanych „power userów”, lecz wprowadza także wiele nowości i udogodnień, by ułatwić pracę i personalizację systemu mniej zaawansowanym użytkownikom. Wśród nowości w Windows 11 znajdziemy:

Nowy wygląd systemu Windows

„Nowoczesny, świeży, czysty, piękny” – tak nowy system opisuje Panos Panay, Chief Product Officer w Microsoft. Nowy design Windowsa 11 zamienił kanciaste okna aplikacji na zaokrąglone rogi oraz otrzymał żywszą kolorystykę. Więcej koloru nabrały także ikony systemowych aplikacji i folderów. Fani Visty mogą także ucieszyć się z powracającej przezroczystości okien i elementów interfejsu. 

Wygodniejsza praca, dzięki układom i grupom Snap

Niezwykle przydatną funkcją Windows jest możliwość przyczepienia okna aplikacji do boku lub rogu pulpitu, co automatycznie dostosowuje jego pozycję i rozmiar do ekranu. Windows 11 idzie o krok dalej, wprowadzając układy Snap, czyli predefiniowane ustawienia okien aplikacji, które znacznie przyspieszą proces personalizacji pulpitu. Układy Snap widoczne są widoczne przytrzymaniu kursora na przycisku maksymalizacji okna.

Dodatkowym rozszerzeniem Snap Layouts jest funkcja nazwana Snap Groups, która polega na zapisywaniu otwartych aplikacji ich położenia w grupach. Jeśli pracujesz w kilku aplikacjach na raz, możesz je minimalizować i przywracać jako grupę. Grupy Snap działają także w przypadku pracy na kilku monitorach, dzięki czemu po odłączeniu zewnętrznego monitora, po jego ponownym podłączeniu, grupa aplikacji automatycznie otworzy się na jego ekranie.

windows11 1

Predefiniowane układy Snap w Windows 11

Jeden komputer, kilka pulpitów

Często korzystamy z jednego komputera do pracy, nauki i zabawy, dlatego Windows 11 otrzymał nową funkcję wirtualnych pulpitów. Każdy pulpit może być indywidualnie personalizowany poprzez zmianę motywu, tapety i ikon na pulpicie. Każdy z nich także zapamiętuje otwarte aplikacje i ich pozycje, dzięki czemu możesz przełączać się między pulpitami, bez obaw, że coś zniknie lub stracisz postęp w pracy czy grze. 

Widżety dostosowane do użytkownika

Microsoft starał się wprowadzić widżety w poprzednich systemach, lecz nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Powracają one jednak w nowej odsłonie, w specjalnym panelu widżetów, dostępnym na pulpicie Windows 11. Każdy użytkownik może samodzielnie personalizować panel, dodając m.in. listy zadań z aplikacji To Do, informacje o pogodzie, kalendarz czy skrót do wyszukiwarki internetowej. Kontrolę nad panelem widżetów można też oddać sztucznej inteligencji, która dostosuje go do wymogów użytkownika.

windows11 2

Panel widżetów w Windows 11

Androidowe appki na Windowsie

Ciekawą nowością, wprowadzoną do Windowsa 11, jest wbudowane wsparcie dla mobilnych aplikacji z systemu Android. Możliwe jest to dzięki integracji z Amazon App Store, w którym pobierzesz appki jak TikTok, Twitter, czy Pinterest i uruchomisz je na pulpicie swojego komputera.

windows11 3

Aplikacje Android dostępne na Windows 11

Porównanie Windows 10 do Windows 11

Windows 10 ma już 5 lat, co oznacza, że jest mniej więcej w połowie swojego cyklu życia. Mimo, że miał on być ostatnim systemem Windows, doczekał się następcy. Jak więc wygląda nowy system w porównaniu do wysłużonej już „Dziesiątki”?

W kwestii wariantów i ich zastosowania, Microsoft nie zdecydował się wprowadzać żadnych zmian. Podobnie jak w przypadku poprzedniego systemu, Windows 11 dostępny jest w dwóch wersjach, przeznaczonych dla użytkowników domowych i biznesowych. Nazewnictwo także pozostaje takie samo, więc na rynku dostępne są Windows 11 Home oraz Windows 11 Pro.

Największą i najbardziej zauważalną różnicą między Windowsem 10 a 11 jest zmiana jego wyglądu. Nowy interfejs rzuca się w oczy dzięki żywszej kolorystyce, zaokrąglonym rogom i przezroczystym elementom. Zmiany interfejsu jednak nie zostały ograniczone tylko do tego, co widzimy od razu po włączeniu komputera. Zarządzanie komputerem przez Ustawienia także zostały odświeżone poprzez zwiększenie czytelności oraz udostępnienie większej liczby opcji. Oznacza to, że mniej zaawansowani użytkownicy coraz rzadziej będą musieli zaglądać do starego i wysłużonego Panelu Sterowania.

Kontynuując tropem interfejsu, użytkownicy Windowsa 11 mogą być zaskoczeni wyglądem oraz pozycją menu Start. W „Jedenastce”, domyślnie znajduje się ono na środku ekranu i wyświetla przypięte przez użytkownika aplikacje oraz aplikacje i pliki, które były ostatnio używane. Microsoft jednak zdaje sobie sprawę, że nowa pozycja menu Start nie musi przypaść wszystkim do gustu, więc jest opcja przepięcia go w standardowy, lewy dolny róg pulpitu.

windows11 4

Nowe menu Start w Windows 11

Windows 11 wprowadził tez spore zmiany w wydajności systemu. Poprzez ograniczenie kompatybilności z urządzeniami nie zawierającymi modułu TPM 2.0, Microsoft nie musiał wkładać zasobów w optymalizację systemu dla starych urządzeń. System także otrzymał znaczące poprawki związane z zarządzaniem pamięcią komputera. Dzięki temu, użytkownicy posiadający sprzęt spełniający wymogi nowego systemu, zobaczą poprawę w wydajności swoich komputerów podczas pracy czy zabawy.

Windows 11 to jednak nie tylko nowości. By odchudzić system, Microsoft zdecydował się porzucić kilka funkcji z „Dziesiątki”. Były to między innymi:

  • Komunikator Skype i notatki OneNote oraz aplikacje Paint 3D i 3D Viewer nie będą domyślnie instalowane wraz z systemem. By z nich korzystać, trzeba je samodzielnie pobrać i zainstalować.
  • Funkcja Timeline zostaje usunięta z systemu.
  • Menu Start nie wspiera kafelków. (Funkcję zastępuje panel widżetów)
  • Wirtualna asystentka użytkownika Cortana zostaje usunięta z procesu instalacji i nie będzie przypięta do paska zadań.
  • Pasek zadań nie może być już przypięty do dowolnej krawędzi pulpitu.
  • S Mode (mobilny tryb tabletu) będzie dostępny tylko w domowej wersji Windows 11 Home.

Czy Windows 11 będzie działał na starych komputerach?

Na pierwszy rzut oka to pytanie może wydawać się dość banalne, ponieważ w przypadku aktualizacji starszych systemów, komputery nie miały większego problemu z ich obsługą. Z Windows 11 sprawa jednak jest nieco bardziej skomplikowana.

W oficjalnej specyfikacji Windows 11 znajduje się wymóg dla drugiej generacji Trusted Platform Module (TPM). TPM to fizyczna część podzespołów jak płyty główne czy procesory, która zwiększa bezpieczeństwo komputera i jego danych. Fizyczność tego modułu oznacza, że nie można go po prostu pobrać i zainstalować na nowym sprzęcie. 

W 2016 roku pojawiła się nowa generacja modułu, TPM 2.0, której właśnie wymaga Windows 11. Oznacza to, że urządzenia wyprodukowane przed 2016 rokiem nie są oficjalnie wspierane przez system, co może wpływać na ich bezpieczeństwo oraz awaryjność. Sprzęt, który wspiera TPM 2.0 to komputery z procesorami Intel 8-generacji i wyżej oraz z procesorami AMD Zen 2 i wyżej.

Gdzie kupić licencję Windows 11?

Windows 11, podobnie jak w przypadku Windows 10, można uzyskać w ramach darmowej aktualizacji starszego systemu. Co jednak zrobić, kiedy kupujesz nowy komputer bez systemu lub chcesz przejść z licencji domowej na biznesową? Odpowiedzią są licencje Windows 11 Home i Windows 11 Pro, dostępne w home.pl. Przy zakupie masz pewność, że licencja pochodzi z legalnego źródła oraz otrzymujesz polską fakturę VAT.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij