Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w Windows 10?

jak wylaczyc automatyczne aktualizacje w windows 10
Zastanawiasz się, jak wyłączyć Windows Update? Masz dość ciągłych aktualizacji?

Jak wyłączyć Windows Update? Automatyczne aktualizacje

Od premiery systemu operacyjnego Windows 10 minęło już 5 lat. System ten przyniósł wiele nowych funkcji i usprawnień, jednak cechuje go jeden szczególnie istotny mankament. Firma Microsoft w swoim oprogramowaniu wprowadziła automatyczne aktualizacja, które dość trudno wyłączyć, jednak nie jest to niemożliwe. Jak wyłączyć aktualizacje systemu w Windows 10?

Aktualizacje systemu są rzeczą niezbędną. Często wdrażają poprawki bezpieczeństwa, dzięki czemu dane na naszych komputerach pozostają bezpieczne. Czasem jednak pojawia się sytuacja, która sprawia, że nie chcemy w danym momencie aktualizować naszego systemu z różnych powodów. Na przykład aktualizacja okazuje się mieć błędy, które negatywnie wpływają na komfort korzystania z sytemu lub jego bezpieczeństwo. W takim wypadku chcemy ją opóźnić do czasu aż producent upora się z problemami.

Wyłączenie aktualizacji systemu Windows – wstrzymaj aktualizacje

Automatycznych aktualizacji w najpopularniejszej edycji systemu, czyli Windows 10 Home nie da się na dobrą sprawę wyłączyć, jednak można je znacznie opóźnić. Aktualizację systemu możesz odwlec w czasie w następujący sposób:

  1. Należy uruchomić aplikację “ustawienia systemu“. Wchodzimy w zakładkę Aktualizacje i zabezpieczenia
  2. W menu po lewej klikamy na Windows Update, a następnie po prawej stronie klikamy na Zmień godziny aktywnego użytkowania
  3. W tym miejscu można wskazać na godziny aktywnego użytkowania, dzięki temu system nie rozpocznie aktualizacji w tych godzinach, tylko poza nimi.

Wyłącz aktualizacje systemu – sposób alternatywny

Ten sposób nie zapobiegnie aktualizacjom, tylko sprawi, że odbędą się w konkretnych godzinach, przez co staną się mniej uciążliwe. Drugi ze sposobów polega na ograniczeniu pobierania aktualizacji. Aby to zrobić:

  1. Wchodzimy w Ustawienia systemu i wybieramy zakładkę Sieć i Internet
  2. W menu z lewej strony wybieramy Wi-Fi a następnie sieć z której korzystamy i wchodzimy w jej Opcje zawansowane
  3. W miejscu Połączenie taryfowe przy opcji Ustaw jako połączenie taryfowe ustawiamy przełącznik w pozycji Włączone.

W tym momencie system otrzymuje informację, że sieć do której jesteśmy podłączeni posiada ograniczony pakiet danych i automatycznie przerywa pobieranie wszelkich aktualizacji. Ustawienie to jest przypisane do konkretnej sieci Wi-Fi, więc jeżeli podłączymy się do innej sieci i po raz kolejny nie ustawimy tej opcji to system Windows 10 zacznie pobierać aktualizacje.

Aktualizacje systemu windows 10 mogą spędzić sen z powiek. Zwłaszcza w przypadku wolnego internetu.
Aktualizacje systemu windows 10 mogą spędzić sen z powiek. Zwłaszcza w przypadku wolnego internetu.

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10

Użytkownicy Windowsa 10 w wersji Pro, Enterprise oraz Education również mogą wyłączyć usługi Windows Update. Aby to zrobić należy:

  1. Wcisnąć kombinację przycisków Start + R. W oknie, które się pojawi wpisujemy gpedit.msc.
  2. W ten sposób został uruchomiony Edytor lokalnych zasad grupy. W oknie edytora, który się pojawi wchodzimy w Konfiguracja komputeraSzablony administracyjneSkładniki systemu WindowsUsługa Windows Update.
  3. Teraz należy odszukać opcję Konfigurowanie aktualizacji automatycznych i dwukrotnie na nią kliknąć. W tym miejscu można całkowicie wyłączyć wszystkie aktualizacje, jednak nie jest to zalecana opcja, ponieważ w takim wypadku będziemy musieli ręcznie pobierać i instalować wszystkie aktualizacje. Można to zrobić pobierając odpowiednią wersję asystenta aktualizacji systemu Windows 10.

Windows Defender a Windows Update

Chociaż automatyczne aktualizacje nie zostały zbyt ciepło przyjęte przez użytkowników systemu Windows 10, to należy jednak pamiętać, że całkowicie je pomijając narażamy swoje dane na niebezpieczeństwo. W przypadku krytycznych poprawek systemu, możemy pominąć taką aktualizacje, a niepowołane osobą mogą ten fakt wykorzystać.

Instalowanie aktualizacji może być irytujące. Teraz wiesz już, jak wygląda wyłączenie Windows Update. Możesz już zapomnieć o automatycznym instalowaniu niechcianych aktualizacji. A przynajmniej tymczasowo, gdyż (jak już wcześniej wspomnieliśmy) wyłączenie update’ów może być niebezpieczne dla komputera.

Udostępnij