Switch PoE – czym jest i do czego służy?

Switch PoE

Kamery IP oferują znacznie wyższą rozdzielczość niż modele analogowe, dzięki czemu pozwalają wychwycić więcej szczegółów. Urządzenia umożliwiają identyfikację osób i pojazdów, co pomaga ustalić sprawcę. Jednym z niezbędnych elementów do budowy nowoczesnego systemu monitoringu z kamerami IP jest właśnie switch PoE. Nie tylko zapewnia zasilanie, lecz także łączy segmenty sieci komputerowej. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni przełącznik!

Switch PoE – co to jest?

Switch PoE, zwany również przełącznikiem sieciowym lub komutatorem, jest jednym z podstawowych elementów sieci LAN i systemu monitoringu IP z PoE. Służy on do przesyłania energii elektrycznej i danych do urządzeń za pomocą skrętki. Przełącznik sprawdzi się zarówno w sieci domowej, jak i biurowej. Aby móc z niego korzystać, kamery IP, punkty dostępu i komunikatory powinny obsługiwać technologię PoE. Można go wykorzystać do zasilania telefonów VoIP, paneli dostępu, czy systemów automatyki budynkowej. Czym różni się przełącznik PoE od standardowego kabla Ethernet? Pierwszy model został wyposażony w porty, które umożliwiają zasilanie urządzenie przez kabel sieciowy. Dzięki temu nie potrzebujesz dodatkowych zasilaczy.

Switche PoE – zalety

Dlaczego warto korzystać ze wspomnianego przełącznika? Switch PoE ogranicza pobór energii z nieużywanych portów, co pozwala obniżyć rachunki za prąd. Ponadto zapewnia on płynne i bezpieczne przesyłanie danych na duże odległości. Przełącznik PoE oferuje elastyczność w instalacji systemu monitoringu, a także jego rozbudowy. Switche ułatwiają też jego łatwą, zdalną diagnostykę. Jeśli chcesz dodać nowe urządzenie lub zmienić jego lokalizację, nie musisz prowadzić nowych kabli zasilających. Dzięki temu switche PoE pomagają utrzymać płynne działanie sieci. Co ważne, pozwalają one instalację urządzeń w miejscu, w którym dostęp do stabilnego źródła zasilania jest utrudniony lub niemożliwy.

Switch PoE – zarządzalny czy niezarządzalny?

Switche PoE zarządzalne umożliwiają wprowadzenie własnych ustawień, dzięki czemu spełniają potrzeby zaawansowanych użytkowników. Oferowane w sklepach przełączniki pozwalają na ustawienie hasła administratora, adresu IP i nazwy urządzenia, co zabezpiecza sieć przed niekontrolowanym dostępem. Ponadto można je wykorzystać do budowy sieci VLAN, wydzielania grupy użytkowników, czy filtrowania adresów IP i MAC. Ten typ przełącznika pozwala również monitorować ruch w sieci, nadać priorytet przesyłanym informacjom i zablokować nieużywane porty. Z kolei przełączniki niezarządzalne automatycznie dopasowują się do potrzeb użytkownika. Switche PoE koncentrują się na portach podłączonych do sieci, co ogranicza zużycie energii. W tym przypadku nie możemy ustawić dodatkowych parametrów.

Czym kierować się przy wyborze switchy PoE?

Szukając przełącznika, nie kierujmy się tylko ceną. Nie zawsze najdroższy model musi spełniać nasze potrzeby. Przede wszystkim powinniśmy dopasować sprzęt do rozmiarów systemu i liczby użytkowników, które będą z niego korzystać. W przypadku lokalnej sieci domowej najprawdopodobniej wystarczy 4-portowy switch. Z kolei 22-portowy przełącznik sprawdzi się w zakładach przemysłowych, dużych biurach i budynkach użyteczności publicznej. Kolejnym ważnym czynnikiem jest prędkość transmisji danych. Najczęściej porty switchy PoE oferują prędkość do 10/100/1000 Mbps. Im wyższa wartość, tym płynniejsze połączenie. Z drugiej strony należy się liczyć z wyższymi kosztami. Zwróć również uwagę, czy dany przełącznik zapewnia wystarczającą moc dla wszystkich urządzeń. Dobrze dobrany sprzęt ułatwia zarządzanie sieci, jednocześnie obniża koszty eksploatacji. Zdecyduj się na zakup switcha PoE znanego i zaufanego producenta, bo dzięki temu zyskujesz pewność, że gwarantuje on stabilną pracę sieci. Przełączniki są dostępne w szerokim przedziale cen oraz parametrów, dlatego bez trudu dopasujesz je do swojego budżetu. Jeśli szukasz wysokiej jakości produktów, koniecznie zapoznaj się z ofertą sklepu EC System. Doświadczeni doradcy pomogą Ci dobrać odpowiedni switch!

Artykuł sponsorowany.

Udostępnij