Jak obrócić film w Windows 10 o 90 stopni?

jak obrocic film w windows 10 o 90 stopni

Jak obrócić film w Windows 10 o 90 stopni?

Nagrywanie filmów smartfonem jest wygodne, szybkie i praktyczne. Również jakość wideo w nowoczesnych modelach jest naprawdę satysfakcjonująca. Często jednak podczas nagrywania telefon znajduje się w pozycji poziomej, co niestety powoduje, że film zostaje nagrany “bokiem”. Po zgraniu materiału na komputer niemożliwe jest wówczas jego prawidłowe odtworzenie. Istnieje jednak kilka sposobów na to, jak obrócić film w Windows 10 o 90 stopni.

Jak obrócić plik wideo wykorzystując program Windows Movie Maker?

Obrócenie obrazu filmu możliwe jest między innymi w programie windows movie maker. Jest to jedna z aplikacji Windows, która przeznaczona jest do wyświetlania i edycji filmów wideo. Obracanie filmu należy rozpocząć od zaimportowania go z dysku do narzędzia Movie Maker. Można to zrobić, przeciągając go ze źródłowej lokalizacji do okna programu.

  • W górnej części aplikacji znajduje się pasek zadań, który posiada szereg możliwych do wykonania akcji. Zacznij od opcji “dodaj wideo”
  • W sekcji “Edycja” znajdują się dwa przyciski: “Obróć w lewo” oraz “Obróć w prawo”.
  • W zależności od tego, w jakiej pozycji znajduje się załadowany film, należy wybrać jedną z właściwych opcji.
  • Obracanie filmów w ten sposób jest banalnie proste i szybkie.

Po wykonaniu odpowiedniej akcji i zakończeniu obracania wideo, konieczne jest zapisanie filmu we właściwym formacie. W zakładce “Plik” oraz następnie “Zapisz jako” możliwe jest dostosowanie pożądanego formatu wideo i zapisanie w dowolnej lokalizacji na dysku.

Obrócić wideo można również w programie windows media player. To również jest jedna z oficjalnych, windowsowych aplikacji, dlatego też sposób postępowania jest bliźniaczo wręcz podobny. Wystarczy jedynie zaimportować wideo i wybrać odpowiednią opcję, która prawdopodobnie znajduje się pod nazwą “obróć wideo”.

Jak obrócić film wykorzystując odtwarzacz VLC? Czy formaty wideo mają znaczenie?

VLC to popularny i darmowy odtwarzacz multimediów, który jest w stanie obsłużyć niemal wszystkie klipy wideo, niezależnie od formatu. Umożliwia on również edycję filmów, na przykład obracanie video.

Aby rozpocząć obracanie obrazu wideo, należy go odtworzyć za pomocą VLC.

  • Następnie w zakładce “Narzędzia” przejść do opcji “Efekty i filtry”. Na ekranie pojawi się okno “Dopasowania i efekty”.
  • Okno składa się z kolejnych trzech zakładek. Obracanie wideo jest możliwe w zakładce “Efekty wideo”.
  • Następnie pole “Przekształć” powinno zostać zaznaczone a wideo, można obrócić za pomocą manualnego pokrętła.
  • Po obróceniu filmu do właściwej pozycji wystarczy nacisnąć przycisk “Zamknij”, który spowoduje zamknięcie okna dostosowania.
  • Film można również obrócić, wybierając odpowiednią opcję z listy rozwijanej. Tam do wyboru są standardowe opcje obrócenia wideo o 90 lub 180 stopni.
  • Tak jak w przypadku Movie Maker, tutaj również należy na koniec zapisać obrócony film.

Jak widzisz, możesz obracać wideo za pomocą wielu różnych programów. Obracanie filmu o 90 stopni z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi jest bardzo intuicyjne i szybkie. Jest to jedna z podstawowych opcji udostępniona w niemal każdym programie lub aplikacji do odtwarzania i edycji wideo.

Sposobów na to, jak obrócić obraz wideo jest oczywiście więcej i każda instrukcja zależeć będzie od wykorzystywanego narzędzia oraz systemu operacyjnego. Film nagrany bokiem nie jest więc powodem do większych zmartwień. Jest to problem, z którym można poradzić sobie naprawdę szybko. Warto znać również format wideo i na jego podstawie wybrać optymalny dla siebie program. Czasem dobrze również zainwestować w płatny edytor wideo, który nie tylko zmieni orientację filmu, ale poprawi jego ogólną jakość.

Udostępnij