6 sposobów na ochronę komputerów z systemem Windows

6 sposobow na ochrone komputerow z systemem windows

Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie co czyni nim celem numer jeden dla hakerów i programistów złośliwego oprogramowania. Microsoft regularnie dodaje ulepszenia pod kątem bezpieczeństwa dla swoich systemów. Jednakże, nowe funkcje mogą potencjalnie stworzyć nasz system mniej bezpiecznym. Dla przykładu, Windows 10 przychodzi razem z płynną integracją z bazowanym na chmurze OneDrive. Dzięki temu Windows 10 jest o wiele sprawniejszy, ale może także wprowadzi nowe luki w bezpieczeństwie. Oznacza to, że ochrona systemu Windows to ciągłe zadanie. Dalej możesz znaleźć kilka rozwiązań jak można uczynić system Windows bezpieczniejszym.

1. Zaktualizuj programy do najnowszej wersji

Nic nie tworzy więcej problemów niż pozwolenie na to, aby twój system Windows był otwarty na haki i błędy. Microsoft spisuje się dobrze, jeśli chodzi o utrzymanie systemu Windows bezpiecznym od najnowszych zagrożeń, ale ty także musisz wziąć w tym udział. Upewnij się, że twoja instalacja Windows posiada najnowszy pakiet aktualizacji. Skorzystaj z asystenta aktualizacji Windows 10, aby automatycznie zainstalować najnowsze łatki dla twojego komputera. Możesz także zaznaczyć, że sam musisz dać zgodę systemowi, zanim łatki zostaną dodane do systemu.

Poza systemami operacyjnymi, zewnętrzne programy też mogą stać się punktem wejścia dla szkodliwego oprogramowania i hakerów. Upewnij się, że wszystkie zainstalowane programy dostają aktualizacje do najnowszych wersji. Przeglądarki, antywirusy i oprogramowanie zapory sieciowej muszą dostać swoją aktualizację do najnowszej wersji, aby zapobiec intruzom.

2. Zabezpieczaj swoje dane

Szyfrowanie jest niezbędne, jeśli na twoim laptopie znajdują się ważne informacje. Może się zdarzyć, że zgubisz swojego laptopa, lub nawet złodziej może się do niego dobrać, ale dzięki szyfrowaniu nie będzie on w stanie dostać się do twoich danych. Większość użytkowników Windows 10 mogą skorzystać z narzędzi takich jak BitLocker aby zaszyfrować swoje dane.

Wyszukaj “bitlocker” i wejdź w “Menedżer Bitlocker” w Panelu Sterowania. Możesz także dostać się do BitLockera dzięki “Panel Sterowania > System i Bezpieczeństwo > Szyfrowanie Dysku Bitlocker”. Aktywuj BitLockera dla wybranych dysków klikając w link “Włącz BitLockera”

3. Korzystaj z premium VPN

Kiedy przeglądasz internet, twój komputer stale generuje i odbiera wiadomości. Twój dostawca internetu (ISP) przechowuje te informacje, w tym twój adres IP oraz strony które odwiedzasz. Dodatkowo, gdy korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi cyberprzestępcy mogą przechwycić twoje dane, przeczytać twoje wiadomości, ukraść login i hasło, a nawet informacje karty kredytowej. VPN dla systemu Windows może pomóc w ochronie twoich danych przeglądanie szyfrując je.

4. Używaj konta lokalnego

Są oczywiste zalety korzystania z konta Microsoft jako loginu do swojego laptopa. Ale jeśli jesteś zalogowany do konta Microsoft, wszystkie twoje ustawienia będą automatycznie zsynchronizowane z wszystkimi twoimi urządzeniami Windows 10. Może to się przyczynić do większego ryzyka i możliwe, że w pewnych sytuacjach będziesz zmuszony do odcięcia się od Microsoft. Jeśli potrzebujesz bardzo bezpiecznej sesji, dobrym pomysłem jest użycie lokalnego konta zamiast swojego konta Microsoft.

5. Włącz przywracanie systemu

Opcja przywracania systemu pozwoli ci na przywrócenie go poprzedniego stanu, jeśli zaistnieją jakieś problemy. Domyślnie “Przywracanie systemu” jest wyłączone w Windows 10. Dlatego też, nie będziesz w stanie rozwiązać jakichkolwiek problemów który mogą się stać z twoim systemem Windows 10. Dzięki następującym krokom włączysz przywracanie systemu w Windows 10:

  • Wpisz “przywracanie systemu” w oknie wyszukiwania Windows Cortana i wybierz “Stwórz punkt przywracania” w Panelu Sterowania
  • Zobaczysz okienko “Właściwości Systemu”
  • Wejdź w zakładkę “Ochrona Systemu” i wybierz swój dysk instalacyjny Windows, który najczęściej jest dyskiem C.
  • Naciśnij guzik “Konfiguruj”. Wybierz “Włącz ochronę systemu” i naciśnij OK.

Teraz możesz zauważyć, że ochrona jest “Włączona” w “Właściwościach Systemu” na dysku C. Przycisk “Przywracanie Systemu” też powinien być aktywny. Teraz gdy napotkasz problem, wystarczy nacisnąć “Przywracanie Systemu” i iść zgodnie z instrukcjami, aby przywrócić swój Windows 10 do poprzedniej daty.

6. Używaj antywirusa i włącz zaporę sieciową Windows

W większości przypadków, obrona Windows nie będzie wystarczyć, aby ochronić twój komputer. Używaj tylko zaufanych programów antywirusowych, wydanych przez znane firmy. Program antywirusowy powinien zawierać automatyczne aktualizacje, skanowanie w czasie rzeczywistym i wbudowaną zaporę sieciową. Jeśli program nie zawiera zapory, będziesz musiał włączyć zaporę sieciową Windows.

Wejdź w “Panel Sterowania > System i Bezpieczeństwo > Zapora Sieciowa Windows” Kliknij w link “Włącz lub Wyłącz Zaporę Sieciową Windows” na pasku bocznym. Włącz opcję zapory sieciowej dla wszystkich sieci.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij