Jak włączyć tryb awaryjny w Windows 10?

Tryb awaryjny w naszym komputerze to nic innego jak tryb diagnostyczny systemu operacyjnego, który pomoże nam rozwiązać nasze problemy związane z komputerem czy innym urządzeniem. Tryb awaryjny wykryje problemy spowodowane np. infekcją systemu przez szkodliwe oprogramowanie. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie uruchomić trybu awaryjnego może to świadczyć o uszkodzeniu mechanicznym.

Istnieją dwie wersje trybu awaryjnego

Tryb awaryjny i Tryb awaryjny z obsługą sieci. Tryb awaryjny z obsługą sieci obejmuje także sterowniki sieciowe. Użytkownikom starszych wersji Windowsa jak np. Windows XP lub Windows 7 tryb awaryjny jest bardzo dobrze znany. W Windows 10 przyjęto nieco inną taktykę. Wcześniej do trybu awaryjnego dostawaliśmy się zawsze, gdy system miał problem ze startem lub nie został poprawnie zamknięty. Na ekranie pojawiała się od razu możliwość wejścia do trybu awaryjnego, aby zdiagnozować usterkę.

W Windowsie 10 jeśli przy starcie pojawiają się błędy, uruchamiane jest narzędzie do naprawy automatycznej, a jeśli nie zadziała musimy skorzystać z trybu awaryjnego, który możemy otworzyć w kilka sposobów.

Uruchamianie trybu awaryjnego z poziomu Windows 10:

  1. Klikamy w menu Start i w opcję zamykania systemu, a następnie przytrzymując klawisz Shift klikamy na Uruchom ponownie.
  2. Na ekranie pojawi się okienko. Klikamy Rozwiąż problemy, a potem Ustawienia uruchamiania -> Uruchom ponownie. Odblokowujemy dzięki temu możliwość startu do trybu awaryjnego.
  3. Otworzą nam się ustawienia uruchamiania. Klikamy numer 4 – Włącz tryb awaryjny lub numer 5 – Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci, jeśli chcemy dodatkowo uruchomić tę opcję. Po zalogowaniu pojawi się charakterystyczny czarny pulpit.

Uruchamianie trybu awaryjnego z płyty instalacyjnej w Windows 10:

  1. Gdy nasz system nie uruchamia się, możemy wykorzystać inną opcję wejścia do trybu awaryjnego przy wykorzystaniu pływy instalacyjnej lub ratunkowej.
  2. W przypadku nośnika instalacyjnego klikamy na Napraw komputer -> Rozwiąż problemy -> Wiersz polecenia.
  3. Wpisujemy komendę bcdedit /set {default} safeboot minimal i klikamy klawisz Enter, aby potwierdzić.
  4. Zamykamy wiersz polecenia i klikamy Kontynuuj.
  5. Otwiera się tryb awaryjny.

UWAGA! Aby przywrócić domyślne uruchamianie systemu, wciskamy klawisze Start+R i wpisujemy msconfig i klikamy Ok. Przechodzimy do zakładki Rozruch, zaznaczamy wpis naszego systemu i odznaczamy opcję Bezpieczny rozruch.

Dodawanie specjalnego wpisu rozruchu Windows 10:

Zdecydowanie najwygodniejszą metodą wejścia do trybu awaryjnego jest utworzenie dodatkowego wpisu w naszym systemie. Ten wpis umożliwi nam wejście do trybu bez płyty i gdy system nie będzie chciał ruszyć. Jak to zrobić?

  1. Odnajdujemy Wiersz polecenia i uruchamiamy go jako administrator (prawy przycisk myszy na ikonę).
  2. Wpisujemy w polu komendę bcdedit /copy {current} /d “Windows 10 Tryb Awaryjny” i zatwierdzamy.
  3. Klikamy klawisze Start+R i wpisujemy msconfig. Klikamy OK.
  4. Przechodzimy do zakładki Rozruch. Zaznaczamy nowo utworzony wpis i klikamy opcję Bezpieczny rozruch.
  5. Potwierdzamy klikając OK. Gotowe!

Udostępnij