Jak włączyć mikrofon w laptopie z systemem Windows 10?

Chcesz z kimś porozmawiać głosowo, ale druga strona w ogóle Ciebie nie słyszy? To w cale nie musi oznaczać uszkodzenia mikrofonu, być może jest on po prostu wyłączony. W tym poradniku opiszemy kroki, w których bezproblemowo włączysz mikrofon wbudowany w Twój laptop.

Po co mikrofon w laptopie?

Mikrofon jest urządzeniem zbierającym fale dźwiękowe i konwertujący je na energię elektryczną. Za jego pomocą możesz przeprowadzać wspomniane rozmowy głosowe, nagrywać notatki czy też porozumiewać się z wbudowaną asystentką systemu Windows 10 – Cortaną, która, niestety, nie obsługuje języka polskiego. W połączeniu z kamerą, możesz przeprowadzać wideorozmowy, a także wideokonferencje. Dobrze rozmawia się z kimś, kogo można usłyszeć, a jeszcze lepiej jest tę osobę usłyszeć i zobaczyć jednocześnie. Możesz także używać do wirtualnego karaoke, dla trenowania śpiewu lub po prostu dla własnej przyjemności.

Zobacz również: Jak podgłośnić mikrofon Windows 10?

Sprawdź czy to nie wina aplikacji

To, że nie słychać Twojego głosu nie oznacza, że mikrofon jest wyłączony, być może jest to problem z poziomu programu, którego używasz do komunikacji, niekoniecznie wina naszego sprzętu.

  • W tym celu przetestuj swój mikrofon, wybierając menu Start -> Ustawienia -> System -> Dźwięk.

Z pewnością zauważysz obrazek mikrofonu, a obok niego pasek, przedstawiający wykrywanie dźwięku przez wspomniane urządzenie. Powiedz coś, jednocześnie kontrolując, czy pasek zmienia kolor na niebieski. Jeżeli pasek jest ciągle szary, oznacza to wyłączenie mikrofonu.

Włączenie mikrofonu – sposób optymalny

Znajdując się już w opcjach dźwięku, możesz przejść do uruchomienia mikrofonu.

  • Aby to zrobić naciśnij na niebieski napis “Zarządzaj urządzeniami dźwiękowymi“.
  • Kliknij na mikrofon,a następnie na przycisk “Włącz“.
  • Teraz mikrofon jest już włączony, a Ty możesz  śmiało przystąpić do ulubionej rozrywki – śpiewania, rozmowy z najbliższymi…

Włączenie mikrofonu – sposób alternatywny

Alternatywną ścieżką jest dostanie się do ustawień dźwięku z poziomu pulpitu. Po prawej stronie paska zadań (przy standardowym ułożeniu na ekranie, czyli na dole) znajduje się wiele opcji, typu Wi-Fi, stan baterii. Nas interesuje ikona głośnika. Jeżeli nie jest ona widoczna, rozwiń strzałkę w górę, powinien on się tam znajdować.

  • Naciśnij prawym przyciskiem na wspomnianą ikonę,
  • Następnie wybierz “Otwórz ustawienia dźwięku“.
  • Następnie zastosuj się do instrukcji w poprzednim sposobie.

Dzięki temu krótkiemu poradnikowi, samodzielnie włączysz mikrofon w Twoim laptopie, oszczędzając nerwy i czas, aby poprosić kogoś o pomoc 🙂 Zdecydowanie lepiej jest coś zrobić samemu, głównie ze względu na to, że w pamięć zapadnie nam jak daną czynność wykonać, gdyby w przyszłości nastąpiło ponowne wyłączenie mikrofonu.

Można tę instrukcję również zastosować, aby mikrofon własnoręcznie wyłączyć, jeśli tego potrzebujesz, są czasem takie sytuacje, gdy obawiamy się, że ktoś może podsłuchiwać poprzez laptopa w naszym mieszkaniu, zatem umiejętność wyłączenia mikrofonu jest jak najbardziej dla nas przydatna.

Udostępnij