Jak zaznaczyć punkt na Mapie Google?

jak zaznaczyc punkt na mapie google
Czy wiesz, jak zaznaczyć punkt na mapach Google? Dodaj przystanek w swojej podróży!

Mapy Google poza najczęstszymi funkcjami wyznaczania trasy oferują jeszcze wiele innych opcji. Wśród nich jest możliwość tworzenia własnych map albo list z konkretnymi miejscami. Podczas przeglądania wyznaczonej trasy możesz dodać w wybranym miejscu niewielki punkt. To łatwy sposób na ułatwienie sobie codziennej jazdy samochodem – zapisane punkty zamieszkania i pracy sprawią, ze nawigację włączy się szybciej. Kolekcje miejsc z kolei mogą przydać się podczas dłuższych podróży. Jeśli wybieramy się do obcego miasta, z pewnością chcielibyśmy zobaczyć w nim jakieś atrakcje. Mapy Google pozwalają zapisać poszczególne punkty, które chcemy odwiedzić.

Aby zapisać swoje ulubione miejsca, należy być zalogowanym na własne konto Google. Po wyszukaniu pożądanej lokalizacji wystarczy użyć opcji “zapisz“. W tym momencie powinny wyświetlić się listy. Domyślnie Google Maps tworzy dla każdego użytkownika trzy listy – Ulubione, Chcę tam pojechać, Miejsca oznaczone gwiazdką – ale istnieje tez możliwość stworzenia własnej listy. Po zapisaniu dostaniemy możliwość wyświetlenia całej listy, a miejsca pojawią się na mapie obok. Listy znajdziemy również w menu, pod zakładką “twoje miejsca” – tam można przeglądać stworzone listy, dodawać je, usuwać, zmieniać ich nazwę a także udostępniać innym osobom. W podobny sposób można dodawać lokalizacje z innych stron, jeśli posiadają one wbudowane Mapy Google. Wystarczy później wpisać nazwę lokalizacji, którą już wcześniej odwiedziłeś, a autosugestia pomoże Ci w ustaleniu do niej trasy. Lokalizacja ta pokaże się również na Twojej liście ulubionych lokalizacji.

Mobilna wersja Google Maps

Osoby zmotoryzowane mogą skorzystać z opcji wbudowanej w mobilną wersję Google Maps. Dzięki niej możliwe staje się tymczasowe zapisanie miejsca, w którym zaparkowaliśmy nasz pojazd. W przypadku dużych parkingów albo trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego ponownie odnalezienie auta może być czasochłonne. Wystarczy dotknąć palcem niebieską kropkę oznaczającą naszą pozycję i wybrać opcję zapisania lokalizacji jako miejsca parkingowego. Opcjonalnie można dodać notatkę, zapisać, na jak długo jest ważny nasz bilet parkingowy albo dodać zdjęcie. Od tej pory na mapie znajdziemy napis “tu jest twój pojazd“. Z łatwością możemy nawigować do zaznaczonego punktu.

Jeśli chcemy zaznaczyć pojedynczą lokalizację, wystarczy kliknąć na mapę (w wersji przeglądarkowej) lub przytrzymać palec w danym miejscu (wersja na smartfony). Tylko tyle potrzeba, by wyznaczyć trasę, rozpocząć nawigowanie, zapisać punkt albo go udostępnić. Jeśli w danym miejscu dostępna jest opcja Street View, pojawi się również okienko z podglądem. Przy takiej “pinezce” można również podejrzeć jej współrzędne geograficzne, zmierzyć do niej odległość i oznaczyć etykietą. Etykiety mogą dotyczyć miejsc pracy, zamieszkania i edukacji, ale równie dobrze można stworzyć własną. Oznaczony etykietą punkt będzie łatwiejszy w wyszukaniu za pomocą wbudowanej w Google Maps wyszukiwarki – zamiast pełnego adresu wystarczy wówczas użyć nazwy etykiety.

Mapy Google oferują wiele rodzajów zapamiętywania i zaznaczania punktów, dzięki czemu pozwalają na wygodne zarządzanie adresami i trasami. Są wygodnym narzędziem niemalże niezbędnym w codziennym życiu, w szczególności, jeśli często wyjeżdżamy albo pokonujemy długie trasy autem.

Jak dodać na mapie kolejny przystanek?

W prawym górnym roku ekranu kliknij “więcej” a następnie “dodaj przystanek”. Możesz dodać maksymalnie 9 przystanków, a każdy z nich jest przypisany odpowiedniemu numerowi. Tak więc w rozwijanej liście oznaczonej numerem 3 uzupełnimy trzeci przystanek, natomiast na numerze jeden pierwszy przystanek. Kolejny przystanek powinniśmy dodać w kolejności chronologicznej.

Kiedy już wypełnimy punkt początkowy i przystanki, pojawi się opcja “dodaj miejsce docelowe” – tam wpisz swój cel podróży, a mapa Google automatycznie dobierze do niego trasę, zahaczając po drodze wszystkie przystanki.

Zaznaczanie punktów/przystanków w mapach Google – podsumowanie

Opcja dodawania przystanków to bez wątpienia przydatna funkcja, z której powinien potrafić korzystać każdy, nie tylko profesjonalny kierowca. Ustawianie przystanków w aplikacji mobilnej wygląda bliźniaczo podobnie, jak w przypadku przeglądarkowej wersji Google maps.

Chcesz zobaczyć nazwę danej lokalizacji i zdjęcia z niej? Powinieneś jedynie wejść do aplikacji mapy zainstalowanej na Twoim urządzeniu i przytrzymać w danym miejscu palec – wówczas pojawi się czerwona pinezka oraz najważniejsze informacje o danym miejscu. W ten sposób możesz wstępnie odnaleźć istotne informacje. Powodzenia!

Udostępnij