Jak zmienić trasę w Google Maps na Androidzie?

jak zmienic trase w google maps na androidzie
Wiesz, jak zmienić trasę w mapach Google na androidzie? Google maps - wyznacz trasę (google maps wyznacz trase)

Google Maps – wyznacz trasę. Jak zmienić trasę w mapach Google na androidzie? (google maps wyznacz trase)

Mapy Google bardzo często są pierwszym wyborem w nawigacji. Nic dziwnego, są dokładnie i pełne szczegółów i dodatkowych funkcji – z łatwością można sprawdzić w nich natężenie ruchu na trasie czy przewidywany czas. Aplikacja powiadomi nas też o zamkniętych drogach i wskaże alternatywne, najszybsze trasy przejazdu z jednego miejsca do drugiego.

Wyznaczanie trasy w Google Maps na telefonie

Trasa wyliczona przez Google Maps zależy od ustawionych przez nas preferencji. Trasa wyznaczona przez aplikację zmieni się, jeśli ustawimy inny niż domyślny środek transportu. W Mapach można wybierać między samochodem, komunikacją publiczną, podróżowaniem na piechotę albo poruszaniem się rowerem. Każda z tych opcji ma wpływ na kształt trasy – przykładowo podróż piesza umożliwi wyznaczenie trasy przez boczne uliczki czy wewnętrzne alejki osiedli, które aplikacja niekoniecznie weźmie pod uwagę dla samochodu.

Warto pamiętać, że transport publiczny w Mapach Google nie jest dostępny dla wszystkich miast. W ustawieniach nawigacji, dostępnych w ustawieniach aplikacji, można również ustawić, by wyznaczona trasa nie przebiegała przez autostrady, odcinki płatne albo nie obejmowała promów. Te trzy opcje są dostępne również podczas aktywnej nawigacji – strzałka w dół na dole ekranu pozwala na dotarcie do tych ustawień. Po przełączeniu danej opcji trasa automatycznie zostanie wyznaczona na nowo. W tym samym miejscu można również zaznaczyć, by mapa pokazywała korki.

Jak w Google Maps zmienić trasę?

Do aktualnej trasy można dodać nowe przystanki za pomocą ikony lupy. Pozwala to na odwiedzenie wielu miejsc w czasie jednej podróży, znając miejsce początkowe i docelowe. Aplikacja sama ustawi przystanki w kolejności oszczędzającej czas i paliwo, by kierowca nie musiał nadrabiać drogi. Przystanki można dodać również przed rozpoczęciem nawigacji – po ustawieniu miejsca początkowego i docelowego należy wybrać opcję “dodaj przystanek“, ukrytą pod menu z trzema kropkami. Żeby wyznaczyć całkowicie nową trasę, należy już wyjść z nawigacji poprzez ikonę krzyżyka i wybrać nowe miejsce docelowe. Często używane trasy można dodać do ekranu głównego telefonu – w ten sposób ma się je zawsze pod ręką.

Domyślnie punktem startowym jest lokalizacja użytkownika. Aby go zmienić, wystarczy dotknąć palcem pierwszego pola w wyborze trasy i wyszukać odpowiednie miejsce. Wyznaczona trasa ominie również zamknięte odcinki drogi, a jeśli podczas jazdy sami zmienimy kierunek, wybierając na przykład boczną drogę zamiast głównej, nawigacja po paru sekundach weźmie pod uwagę naszą decyzję i poprowadzi dalej do celu, jeśli jest to możliwe.

Jeśli z jakiegoś powodu wyznaczona przez aplikację Google Maps trasa nam nie odpowiada, Mapy podpowiadają alternatywne drogi oznaczone kolorem szarym. Przy każdej z tras znajduje się znacznik czasowy, określający, jaki czas zajmie przejechanie wyznaczonego odcinka. Jeśli uznamy, że szara trasa, chociaż nieco dłuższa, z jakiegoś powodu bardziej nam odpowiada, wystarczy nacisnąć ją palcem – wówczas stanie się domyślną. Mapy Google pozwalają na zmiany tras w prosty i przejrzysty sposób, by podróżowało się wygodnie.

Więcej ciekawych funkcji map Google

Podróżuj łatwiej dzięki mapom Google. Czy wiesz, jakie jeszcze dodatkowe funkcje posiada ta aplikacja? Oto kilka z nich:

  • udostępnianie lokalizacji na żywo
  • timelapse (zobacz przeszłość)
  • oś czasu i historia lokalizacji

Dzięki powyższym funkcjom możesz m. in. sprawdzić wcześniej odwiedzone miejsca oraz skorzystać z nawigacji GPS. Nie wiesz, gdzie znaleźć te funkcje? Zwykle znajdują się one po lewej stronie ekranu w formie rozwijanej listy z funkcjami. Przemieszczaj się po świecie szybciej za pomocą udogodnień udostępnianych przez firmę Google. Przydatna jest także opcja “mapy obiektów”, które pomogą odnaleźć Ci się we wnętrzu przeróżnych budynków (takich jak centra handlowe).

Jak dojechać inną trasą w mapach Google – podsumowanie

Wiesz już, jak wybrać najlepszą trasę w mapach Google (a przynajmniej taką, jaka Tobie odpowiada najbardziej). Pamiętaj, aby regularnie aktualizować aplikację Google maps, gdyż najnowsza wersja zawiera poprawki względem poprzednich odsłon. Podczas podróżowania po świecie powinieneś być pewien aktualności swoich map.

Mapy Google zawierają ponad 220 krajów oraz regionów, a także miliony firm i innych interesujących miejsc, które tylko czekają na to, abyś je odwiedził!

Udostępnij