Jak zrobić mapę Google z własnymi punktami

jak zrobic mape google z wlasnymi punktami

Mapa Google z własnymi punktami

Pewnie każdy z nas choć raz używał map Google, aby dotrzeć w jakieś miejsce. Jazda samochodem lub piesza wędrówka jest o wiele prostsza, gdy za pomocą swojego smartfona możemy sprawdzić jak dojść do konkretnej lokalizacji. Jednak nie każdy wie, iż Google daje możliwość stworzenia własnej mapy i zaznaczenia na niej interesujących nas punktów, dodanie im nazw, opisów lub zdjęć. Opcja ta jest dostępna zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i aplikację Moje Mapy Google. Proces tworzenia prawie się nie różni i jest bardzo prosty.

Korzystając z komputera, musimy wejść na stronę map Google, jednak nie na tę najpopularniejszą – Google Maps, a Google My Maps. Istnieją dwie najprostsze metody, by się tam znaleźć – szukamy w wyszukiwarce “moje mapy google” lub wpisujemy adres “google.pl/maps/d“. By móc korzystać z narzędzia, należy zalogować się na swoje konto. Chcąc pracować na urządzeniu mobilnym, należy pobrać aplikację Moje Mapy Google. Dalsza część procesu tworzenia jest niemal taka sama w jednym i drugim programie.

Po otworzeniu strony lub aplikacji należy utworzyć nową mapę, na której pojawi się pasek wyszukiwania, w którym można wpisać interesującą nas lokalizację. Gdy wyszukamy konkretny punkt, zostanie on wyświetlony wraz z informacjami (jak w tradycyjnych mapach Google) oraz przyciskiem “dodaj do mapy“. Po kliknięciu go, będziemy w stanie edytować jego nazwę, opis, kolor wskaźnika i dodawać zdjęcia. W ten sposób na naszej powstającej mapie znajdzie się pierwszy punkt. Chcąc dodać kolejne lokalizację, należy powtórzyć proces.

Co w przypadku, gdy chcemy, aby nasz plan zawierał miejsca, których adresu nie znamy lub po prostu go nie posiadają? I w tym przypadku Google udostępnia nam łatwe i intuicyjne rozwiązania, które tym razem różnią się w zależności od używanego urządzenia.

Mapa Google z własnymi punktami – przeglądarka

Zacznijmy od przeglądarki. Pod paskiem wyszukiwania znajduje się kilka przycisków, które symbolizują proste ikony. Klikając na nie możemy cofnąć wprowadzone zmiany, narysować linię lub zmierzyć odległość między punktami. Interesujący nas symbol to znacznik przypominający główkę szpilki, po wciśnięciu którego nasz kursor zamieni się w krzyżyk. Teraz wystarczy jedynie kliknąć w interesujący nas fragment mapy i będziemy mogli przejść do edycji nowo powstałego punktu.

Mapa Google z własnymi punktami – aplikacja

W przypadku aplikacji mobilnej, sposób jest prostszy. Aby nie wpisywać nazwy lokalizacji, a zaznaczyć ją ręcznie, należy przytrzymać palcem dowolną część planu, a po chwili naszym oczom ukaże się wyznaczony punkt. W celu doprecyzowania jego położenia, możemy przesunąć go w dowolne miejsce, a następnie potwierdzić wybór klikając znajdujący się na dole napis “wybierz tę lokalizację”. Po zatwierdzeniu możemy ponownie przejść do edycji.

W ten sposób nasza mapa została wzbogacona o punkty, które w każdej chwili możemy zmieniać i ulepszać ich wygląd. Chcąc przygotować naprawdę zaawansowany plan, który następnie umieścimy na naszej stronie internetowej lub udostępnimy znajomym, warto skorzystać z komputera i za pomocą myszki znacznie sprawniej edytować interesujące nas dane, które znaleźć możemy w znajdującym się po lewej stronie menu.

Udostępnij