Jak tworzyć aplikacje mobilne?

jak tworzyc aplikacje mobilne

Zaledwie kilka lat temu nie mogliśmy nawet wyobrazić sobie, jak rozwiązania mobilne wpłyną na nasze dalsze życie. Obecnie mamy szeroki wybór aplikacji, które w znaczny sposób upraszczają nasze codzienne funkcjonowanie. Prowadzisz działalność gospodarczą i chciałbyś zainteresować się stworzeniem swojego własnego oprogramowania dla klientów? W tym artykule postaramy się określić, w jaki sposób tworzyć aplikacje mobilne.

Rodzaje aplikacji mobilnych

Zanim dokładnie określimy sposoby na tworzenie rozwiązań przeznaczonych na smartphony, powinniśmy zwrócić większą uwagę na ich rodzaje aplikacje mobilnych. Jeżeli zwracamy uwagę na sposób ich przygotowania, to możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje.

Aplikacje webowe – W tym przypadku mamy do czynienia ze stroną internetową, która powstała w języku HTML5, jest ona uruchamiana w przeglądarce internetowej naszego telefonu. Cały interfejs graficzny jest dostosowany pod urządzenie samo w sobie, ale nie mówimy tutaj o ściśle określonym przeznaczeniu na daną platformę (Android, iOS, Symbian). Ten rodzaj charakteryzuje się przede wszystkim prostotą we wprowadzaniu różnorakich aktualizacji. Do największych zalet możemy przypisać łatwe serwisowanie, stosunkowo dużą uniwersalność w korzystaniu, kompatybilność, ale i również szeroką gamę programistów posiadających szeroką wiedzę na temat języka programowania. W przypadku zasadniczych wad mówimy tutaj o niezbędnym połączeniu z Internetem oraz stosunkowo dużą ilość pracy w optymalizacji całego interfejsu. 

Aplikacje natywne – są one tworzone pod konkretną platformę (Android, iOS, itd.) w oparciu o dedykowany język pod dane urządzenie. W tym przypadku mówimy tutaj o szerokiej gamie możliwości, które możemy wykorzystać. Bez większego problemu wykorzystamy również cały potencjał sprzętu, na który oprogramowanie tworzymy. W Prosty sposób możemy dostosować funkcjonalność oraz UX zgodnie z najpopularniejszymi trendami. Zaletami tego rozwiązania będą: obsługa oraz wygląd, który będzie przyjazny dla użytkownika, szybki czas reakcji, łatwe przechowywanie danych w formie offline oraz możliwość wykorzystania wbudowanych w system urządzenie. Ogromną wadą będzie konieczność wykorzystywania specjalnego języka oprogramowania, które jest dedykowane pod dany system. Dodatkowo możemy wspomnieć o problemie z ochroną danych, gdyż mogą być one przekazywane osobom nieuprawnionym. Musimy również postarać się o uprawnienia, jeżeli chcemy, aby aplikacja pojawiła się na rynku.

Aplikacje hybrydowe – w tym wypadku oprogramowanie tego typu łączy aplikacje webowe oraz natywne. Opierają się na technologii webowej, lecz ubrane są w szatę specyficzną dla danego programowania. Ich dystrybucja wygląda tak samo, jak ma to miejsce w natywnych rozwiązaniach, czyli musimy zadbać o to, aby program pojawił się na App Storze lub sklepie Google Play. Do zalet aplikacji hybrydowych możemy zaliczyć konieczność jednorazowej instalacji, gdyż funkcjonalność głównie pochodzi z sieci. Koszty wykonania programu są znacznie mniejsze, aniżeli ma to miejsce w aplikacjach natywnych. Wadą tego rozwiązania będzie znacznie wolniejsze działanie oraz konieczność stosowania linków z poziomu aplikacji. Występuje również możliwość zagrożeń typu Malware.

Jak stworzyć aplikację mobilną?

Tworzenie aplikacji mobilnych może wydawać się proste z samego założenia, jednak mówimy tutaj o skomplikowanym procesie mogącym pochłonąć ogromną ilość pracy. Jeżeli bylibyśmy zainteresowani samodzielnym pisaniem oprogramowania, musimy zdobyć wystarczającą wiedzę, która umożliwi nam tworzenie w danym środowisku programistycznym (aplikacje natywne oraz hybrydowe), oczywiście możemy postawić na rozwiązania webowe, ale wówczas stworzymy stosunkowo mało rozbudowaną formę, która będzie mogła spełnić zaledwie podstawowe potrzeby klienta. W sieci bez większego problemu będziemy mogli znaleźć liczne poradniki, które wprowadzą nas w tematykę programowania, jednak podkreślimy, że zdobywanie wiedzy w tym zakresie może kosztować nas wiele wysiłku oraz czasu. 

Daj sobie pomóc!

Aplikacje mobilne biznesowe powinny być wykonane w sposób poprawny. Mówimy tutaj przede wszystkim o wysokiej funkcjonalności, ale i również sprawnie wykonanym UX. Jeżeli chciałbyś zdecydować się na najnowocześniejsze rozwiązania mobilne, to warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej firmy deweloperskiej, która za opłatą zajmie się stworzeniem optymalnego dla Ciebie oprogramowania. 

Z pomocą takiej działalności będziesz mógł zaoszczędzić znaczną ilość czasu, która musiałby być poświęcona na naukę języków programowania lub zapoznania się ze środowiskiem Web. Jeżeli poszukujesz sprawdzonej firmy, która nie zawiedzie Twoich oczekiwań, to powinieneś poznać aplikacje mobilne Poznań od appchance.com. Firma ta współpracuje z kluczowymi markami, z których korzystasz na co dzień. Zapoznaj się z bogatą ofertą, która przede wszystkim charakteryzuje się profesjonalnym podejściem do każdego klienta. 

Artykuł partnera

Udostępnij