Jak włączyć kompas w Google Maps?

jak wlaczyc kompas w google maps
Mapa z kierunkami świata w Google Maps? Zobacz, jak ją wyświetlić!

Jak włączyć kompas w Google Maps? Mapa z kierunkami świata

W dzisiejszych czasach ciężko jest wyobrazić sobie podróżowanie bez dostępu do Map Google. Ta usługa oferuje wiele funkcji ułatwiających nam poruszanie się w terenie, od wyznaczania tras, poprzez podgląd ulic na całym świecie aż do wyszukiwania konkretnych obiektów – noclegów, restauracji czy sklepów w danym miejscu. Google Maps przydają się nie tylko podczas podróży rożnymi środkami lokomocji, ale również podczas pieszych wędrówek. W czasie tych ostatnich sporym ułatwieniem może być kompas, za pomocą którego można określić strony świata.

Google Maps – kompas w wersji przeglądarkowej

W przypadku przeglądarkowej wersji Map Google sprawa jest dość prosta. Wystarczy wyszukać swoją lokalizację lub obszar, który chce się sprawdzić, a następnie przełączyć mapę w tryb satelitarny w lewym dolnym rogu mapy. Wówczas po prawej stronie, ponad przyciskami przybliżania i oddalania pokaże się kompas. Domyślnie mapa skierowana jest na północ. Za pomocą strzałek przy kompasie można przełączać widok na pozostałe strony świata, czyli wschód, zachód i południe.

Google maps – tryb map trójwymiarowych

Aby swobodnie operować kierunkiem, wystarczy przytrzymać przycisk Control na klawiaturze i lewy przycisk myszy jednocześnie. Wówczas przesuwając myszą, dostaniemy widok przykładowo z południowego-wschodu. W ten sam sposób można też zmienić nachylenie kamery, dzięki czemu można przejść w tryb map 3D. Żeby powrócić do trybu, w którym góra mapy jest na północy, wystarczy kliknąć ikonę kompasu. To również zmieni widok na widok z lotu ptaka.

Tryb samochodowy w Google Maps możesz włączyć klikając w 3 kreski w lewym górnym rogu ekranu
Tryb samochodowy w Google Maps możesz włączyć klikając w 3 kreski w lewym górnym rogu ekranu

Jak włączyć kierunki świata w Google Maps?

W mobilnej wersji aplikacji sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj kompas pojawia się tylko wtedy, gdy przekręcamy mapę dwoma palcami, niezależnie od wybranego trybu mapy. Czerwona wskazówka kompasu zawsze będzie wskazywać północ. Po kliknięciu na ikonkę mapa wróci do domyślnego stanu – górna część mapy wskazywać będzie północ. Mobilna wersja nie oferuje opcji 3D, korzysta wyłącznie z widoku z lotu ptaka.

W trybie nawigacji kompasu niestety już nie zobaczymy. W ustawieniach nawigacji można za to włączyć opcję, która automatycznie ustawia mapę na północ. Aby dotrzeć do tej opcji, należy przejść do menu Map Google, a następnie odnaleźć ustawienia. Tam, w sekcji “ustawienia nawigacji“, znaleźć można opcję zatytułowaną “ustaw mapę tak, by północ była na górze“. Od momentu włączenia tej opcji trasa nawigacji będzie brała pod uwagę kierunek świata. Jeśli postanowimy przekręcić mapę za pomocą palców, pojawi się opcja “wyśrodkuj“, która to ponownie ustawi mapę do trybu, w którym północ znajdzie się na górze. W przeciwnym przypadku mapa w nawigacji ustawi się górą bezpośrednio w dowolne miejsce, do którego chcemy dojechać. Warto samemu przetestować obie opcje i wybrać tę, która jest wygodniejsza podczas jazdy.

Jeśli zależy nam na kompasie i dokładnym odwzorowaniu powierzchni na telefonie komórkowym, tych opcji warto szukać w Google Earth. Osobna aplikacja od Google umożliwia nie tylko podgląd 3D, ale również włączenie widoku południków i równoleżników. Te same funkcje oferuje wersja przeglądarkowa Google Earth – aplikacja działa jednak wyłącznie w przeglądarce Google Chrome.

Kompas na mapie Google – nawigacja z kierunkami świata

Podsumowując: włączenie kompasu na mapach Google w wersji przeglądarkowej jest bardzo łatwym zadaniem. Nieco trudniej sytuacja rysuje się w przypadku mobilnej wersji aplikacji, choć i tutaj można sobie całkiem sprawnie poradzić. Jeżeli bardzo zależy Ci na kompasie i innych dodatkowych udogodnieniach, powinieneś skorzystać z aplikacji Google Earth.

Udostępnij