Jaka drukarka do domu? Na co zwracać uwagę?

jaka drukarka do domu na co zwracac uwage

Praktycznie w każdym domu znajduje się drukarka. Jeśli prowadzisz firmę – drukowanie dokumentów stoi prawdopodobnie na porządku dziennym. Jaką drukarkę do domu najlepiej wybrać? Na jakie parametry zwracać uwagę?

Drukarka do domu – jak wybrać?

Drukarka to taki sprzęt widmo. Znajduje się praktycznie w każdym domostwie, jednak gdyby spytać o jej parametry lub dokładny model – mało kto byłby w stanie precyzyjnie odpowiedzieć.

Nic w tym dziwnego. Skoro większość użytkowników korzysta z niej kilka razy w miesiącu, to po co zaprzątać sobie nią głowę?

Jeżeli zależy Ci jednak na prowadzeniu domowego biura, powinieneś bardziej zainteresować się tym tematem. Najtańsza możliwa drukarka może bowiem nie poradzić sobie z wszystkimi czynnościami.

Drukarka atramentowa czy drukarka laserowa?

Na samym początku warto odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: jaki typ drukarki wybrać? Poniżej znajdziesz zestawienie najważniejszych parametrów oraz odpowiedź, który typ drukarki radzi sobie w danym obszarze lepiej.

Szybkość druku

Jeśli zależy Ci na szybkim drukowaniu dużych ilości dokumentów, powinieneś zainwestować w drukarkę laserową. Są one z reguły szybsze od swoich atramentowych odpowiedników. Szybkość druku droższych modeli jednak zrównuje się.

Koszty eksploatacji drukarki

Materiały eksploatacyjne drukarek atramentowych są znacznie wyższe, niż laserowych. Nie warto więc kierować się tylko i wyłącznie ceną samego urządzenia, ale zwrócić także uwagę na koszty jego obsługi.

Drukowanie kolorowe

Standardowe modele drukarek laserowych pozbawione są możliwości druku kolorowego. O tym, czy jest to przeszkoda, decydują tylko preferencje osobiste. Jeśli nie masz zamiaru drukować zdjęć, a drukarka będzie przepuszczać przez siebie tylko dokumenty tekstowe, funkcja druku kolorowego może być zbędna.

Jaki typ drukarki więc wybrać? Naszym absolutnym faworytem są drukarki typu laserowego – po prostu bardziej odpowiada nam ich praca. Wykorzystujemy je do drukowania czarno-białych dokumentów, kolorowe obrazki są nam zbędne. Nie musimy także martwić się tym, czy połowa naszej wypłaty zostanie wydana na litry specjalistycznych tonerów.

Drukarka jako urządzenie wielofunkcyjne

W jakie dodatkowe funkcje powinna być wyposażona drukarka? Sporządziliśmy krótką listę, która przedstawia najważniejsze z nich:

  • Automatyczny druk dwustronny. Pozwoli on nie tylko zaoszczędzić czas, ale i nerwy. W końcu: kto nigdy nie wydrukował drugiej strony dokumentu do góry nogami?
  • Skaner. Zestaw drukarka + skaner w jednym urządzeniu powoli staje się standardem. Drukowanie dokumentów jest w dzisiejszych czasach równie ważnym procesem, jak ich skanowanie.
  • Podajnik papieru. Dzięki niemu nie będziesz musiał dokładać co chwilę dodatkowych kartek. Wybierz pojemny podajnik, a na długi czas będziesz miał z spokój z kartkami.

Ranking drukarek domowych – nasza lista

Wybraliśmy trzy modele drukarek idealnych do warunków domowych (oczywiście w różnych przedziałach cenowych).

Trzy wybrane przez nas modele:

  • Drukarka HP LaserJet P1102 Ce651A. Jest to bez wątpienia jedna z najtańszych drukarek, jaką możesz zakupić. Nie jest ona jednak, wbrew pozorom, słabej jakości. Powinna poradzić sobie z większością zadań domowego biura.
  • Urządzenie wielofunkcyjne HP LaserJetPro M428dw W1A28A. Model ten jest znacznie droższy, jednak jak sama nazwa wskazuje – to coś więcej, niż tylko drukarka. Wykorzystuje ją wiele firm, jednak równie dobrze sprawdza się w domowych warunkach.
  • Drukarka HP Color LaserJetEnterprice CP4025dnCC490A. Najwyższa półka cenowa, ale też i najwyższa jakość. Jeśli Twoje wymagania są naprawdę wysokie – nie powinieneś zbytnio oszczędzać, tylko zdecydować się na zakup tego modelu. Mimo typu laserowego, drukuje ona również w kolorze. Nie polecamy jednak korzystać z tej funkcji (więcej pod sam koniec artykułu).

Drukarki HP – dlaczego akurat one?

Mogłeś zauważyć, że powyższą listę w całości wypełniają drukarki marki HP. Dlaczego?

Naszym zdaniem jest to najlepsza firma produkująca tego rodzaju sprzęt. Istnieje mnóstwo solidnych modeli tej marki, które chętnie wykorzystywane są na przestrzeni całego globu – czy to w domach, czy też biurach.

Nawet najlepsza drukarka może jednak złapać awarię. Niektórzy twierdzą, że marka HP tworzy jeden z najczęściej serwisowanych sprzętów. Nam osobiście na szczęście nigdy nic podobnego się nie przytrafiło – dlatego też z czystym sumieniem polecamy drukarki marki HP.

Najlepsza drukarka do domu – możliwości jest wiele

Na naszym biurku gości monochromatyczna drukarka laserowa – i sprawdza się ona doskonale. Drukarka kolorowa jest nam zbędna, jednak jeśli Ty takiej potrzebujesz – lepiej zdecyduj się na model atramentowy.

Osobiście nie jesteśmy fanami częstego wymieniania drogich tonerów z tuszem, dlatego też zdecydowaliśmy się na rozwiązanie laserowe. Ostateczny wybór jest jednak kwestią preferencji oraz sposobu dalszego wykorzystywania drukarki.

Istnieje również coś takiego kolorowa drukarka laserowa (taka znalazła się również na naszej liście) – naszym zdaniem jednak uzyskany kolor ma się nijak do tego atramentowego. Dodatkowo, kolorowe laserowe tonery emitują do otoczenia mnóstwo mikropyłów oraz innych szkodliwych substancji.

Udostępnij