Adres Mac – czym jest i jak go sprawdzić?

adres mac czym jest i jak go sprawdzic

Medium Access Control, w skrócie adres MAC. Jest to unikalny dla każdego urządzenia sieciowego numer identyfikacyjny. Dzięki niemu możliwe jest rozpoznanie praktycznie każdego urządzenia, jakie podłączone zostało do Internetu. Do czego można jeszcze wykorzystywać adres MAC?

Dlaczego adresy MAC się nie powtarzają?

Adres MAC, nazywany także jako adres fizyczny, jest unikalny dla każdego urządzenia z osobna. Oznacza to, że numer ten nigdy się nie powtórzy.

Służy on do identyfikacji urządzeń, które podłączone zostały do sieci. Można powiedzieć, że adres MAC komputera jest podobny do ludzkiego numeru pesel.

Jak wygląda numer MAC?

Adresem MAC nazywamy 48 bitową liczbę podzieloną na dwie części. Pierwsze 24 liczby stanowią oficjalny kod producenta karty sieciowej, ostatnie 24 liczby to unikalny numer seryjny urządzenia fizycznego.

Po co używa się adresu MAC?

Adres sprzętowy wykorzystywany jest najczęściej w ogólnodostępnych sieciach WiFi. Administrator owej sieci będzie mógł zadecydować, które urządzenia będą miały do niej dostęp. W skrajnych przypadkach adres MAC może być wykorzystany przez policję w celu namierzenia sprawców cyberprzestępstw.

Jak sprawdzić adres MAC na komputerze?

Czasem potrzebny może Ci być adres MAC karty sieciowej Twojego komputera. Aby go zyskać, będziesz musiał uruchomić wiersz poleceń i użyć komendy ipconfig.

Nie wiesz, jak to zrobić? Postępuj zgodnie z instrukcją poniżej:

  • Użyj skrótu klawiszowego windows + R. Otworzy się pole ręcznego uruchamiania aplikacji.
  • W polu tekstowym wpisz “cmd” (bez cudzysłowia). Otworzy się okno zatytułowane jako wiersz poleceń.
  • Wpisz komendę “ipconfig /all” i zatwierdź enterem.

Teraz w wierszu poleceń pojawiły się wszystkie informacje związane z adresami IP. Ciebie powinna interesować linijka zatytułowana jako “physical address” (adres fizyczny). Sześć par znaków obok stanowi Twój adres MAC.

Filtrowanie adresów MAC – zabezpiecz swoją sieć

Czy wiedziałeś, że do Twojej domowej sieci internetowej może podłączyć się dowolna osoba? Znacznie rozsądniej jest wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie poprzez uruchomienie tak zwanego filtrowania adresów MAC. Jak to zrobić?

Musisz zacząć od zalogowania się do swojego routera poprzez przeglądarkę internetową. Wystarczy wpisać w pole wyszukiwania adres IP routera.

Po zalogowaniu będziesz musiał namierzyć zakładkę zatytułowaną jako “filtrowanie adresów MAC” lub podobnie – w zależności od modelu Twojego routera.

Niestety ciężko w tym momencie powiedzieć, jakie kroki powinieneś dalej wykonać. Opcje routera każdego producenta wyglądają zgoła odmiennie. Najlepiej będzie, jeśli zrobisz swój własny research w tym zakresie.

Ukrywanie adresu MAC – czy ma to sens?

Bardzo często mówi się o ukrywaniu adresu IP komputera. Usłyszeć o tym można w co drugiej reklamie, która pojawia się w sponsorowanym materiale video na platformie YouTube.

Co jednak z adresem media access control? Czy ukrywanie go ma jakikolwiek sens? Niestety nie.

Działanie adresu MAC jest dość skomplikowane, i naprawdę ciężko jest w prostych słowach wytłumaczyć, dlaczego próby ukrycia go nie mają większego sensu. Ponownie można podać przykład numeru pesel – próby ingerencji w niego na własną rękę są po prostu głupie i, swoją drogą, nie do końca legalne.

Ważne: ukrywanie adresu MAC jest nieco inną czynnością, niż prosta jego zmiana w opcjach systemowych.

Adresy, mnóstwo adresów

Funkcjonowanie całego internetu opiera się w większości o protokoły TCP oraz IP. W przeszłości sieci lokalne działały na nieco innych (nieco mniej skomplikowanych) zasadach. W dzisiejszych czasach każde urządzenie, które posiada dostęp do sieci, działa właśnie na protokołach zgodnych z TCP i IP.

Najważniejszą cechą tego systemu działania jest przydzielanie unikalnych adresów IP. W prywatnych gospodarstwach domowych zadaniem tym zajmuje się najczęściej router. W przeciwieństwie do numerów MAC, IP jest zmienne. I zmienia się ono stosunkowo często, bo przy każdym ponownym uruchomieniu komputera.

Właśnie dlatego, że internet w dużym stopniu opiera się na adresach urządzeń, tak ważne jest kontrolowanie swojej domowej sieci. Najlepiej robić to za pomocą oficjalnych opcji routera, które opisaliśmy szerzej przy okazji omawiania tematu filtrowania adresów MAC.

Adres MAC karty sieciowej – podsumowanie

W dużym skrócie: adres MAC służy do identyfikacji urządzeń, które podłączone są do sieci. Numer ten jest unikalny dla każdej karty sieciowej. Jeśli dany sprzęt posiada stałą kartę sieciową, wówczas naprzemiennie używa się nazw “adres MAC karty sieciowej” oraz “adres MAC komputera”.

Znajomość działania adresów MAC może być wykorzystana chociażby przy kontrolowaniu dostępu do swojej własnej sieci domowej.

Wiesz także, jak sprawdzić adres MAC swojego komputera oraz jak uruchomić oficjalne opcje Twojego routera za pomocą przeglądarki. Prawda, że to proste?

Udostępnij