Praca programisty: jakie umiejętności będą przydatne w przyszłości?

programista w trakcie pracy

Programiści to jeden z najlepiej wynagradzanych zawodów na polskim rynku pracy. Najlepsi z nich rzeczywiście mogą liczyć na wysokie zarobki, ale tylko, jeśli posiadają bogate doświadczenie oraz znajomość wszystkich tajników programowania. Jakie umiejętności są niezbędne w pracy programisty? Jak będzie wyglądać przyszłość tego zawodu?

Dlaczego programiści tak dobrze zarabiają?

Programiści tworzą programy i gry komputerowe, korzystając z (zazwyczaj) jednego lub kilku języków programowania. Tradycyjnie dzieli się ich na backendowców, frontendowców oraz full-stack developerów, którzy mają najszerszy zakres obowiązków. Do wykonywania tej pracy niezbędna jest doskonała znajomość wybranego języka programowania, ale też logiczne myślenie oraz umiejętność rozwiązywania problemów. W wielu sytuacjach przydaje się również zaawansowana matematyka oraz zdolność szybkiego wyszukiwania informacji w dokumentacji projektu.

Żeby nauczyć się programowania na wysokim poziomie, trzeba nie tylko spędzić czas na nauce, ale też zrealizować szereg projektów. Doświadczeni programiści są w stanie szybko rozwiązywać problemy i zaproponować efektywne rozwiązania techniczne. Wbrew pozorom nie jest ich wielu – stąd tak wysokie zarobki i dobre oferty dla programistów. Firmy konkurują ze sobą o utalentowanych pracowników z sektora IT, a ci przecież zawsze mogą podjąć jeszcze lepiej płatną pracę za granicą.

Jakie języki programowania zyskują na popularności?

Tradycyjnie najpopularniejszymi językami programowania są Java, Python, JavaScript oraz języki z rodziny C, głównie C++ oraz C#. W użyciu jest również PHP, wykorzystywany głównie przez backendowców. Z badań rynku wynika, że najszybciej na popularności zyskuje Python, na drugim miejscu jest Java, a na trzecim – JavaScript. W praktyce to właśnie te dwa ostatnie języki są najbardziej poszukiwane przez pracodawców i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się wkrótce zmienić.

programista praca

Sztuczna inteligencja w pracy programisty – jak ją wykorzystać?

Jednym z najczęściej wskazywanych zagrożeń dla programistów jest szybki rozwój sztucznej inteligencji. AI takie jak Bard czy ChatGPT już teraz są w stanie pisać funkcjonalny kod, a ich umiejętności poprawiają się z miesiąca na miesiąc. Wielu programistów wykorzystuje sztuczną inteligencję jako pomoc przy tworzeniu kodu. AI nieźle radzi sobie z tym zadaniem, choć jakość kodu napisanego przez ChatGPT często prezentuje bardzo niski poziom.

Sztuczna inteligencja rzeczywiście stanowi użyteczne narzędzie, które pozwala na przyspieszenie i zautomatyzowanie niektórych czynności. Mimo to należy korzystać z niego z umiarem. W przypadku większości aplikacji jakość jest znacznie ważniejsza od ilości. Słaby kod powoduje powstanie długu technologicznego, który przecież trzeba będzie kiedyś spłacić!

Jakie wyzwania stoją przed programistami?

Najbliższa przyszłość przyniesie wiele wyzwań dla programistów. Najważniejszym z nich jest wspomniany dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Trudno przewidzieć, jak AI zmieni rynek w perspektywie najbliższej dekady, ale prawdopodobnie znacznie utrudni ona wejście na rynek początkującym pracownikom. W branży IT najważniejsze są umiejętności oraz praktyczne doświadczenie, ale najpierw trzeba je gdzieś zdobyć. Niestety nie ma drogi na skróty, a sztuczna inteligencja już teraz przejęła część obowiązków od stażystów oraz juniorów – zjawisko to prawdopodobnie będzie się pogłębiać.

Innym, równie istotnym wyzwaniem, jakie stoi przed programistami, jest kryzys całego sektora IT. Wielkie, amerykańskie korporacje technologiczne takie jak Google, Meta czy Amazon zwolniły tysiące pracowników. Liczba ofert w sektorze IT w ostatnich miesiącach spadła, choć zapotrzebowanie na pracowników wciąż jest ogromne. Mimo to znalezienie zatrudnienia może z czasem stać się coraz trudniejsze. Dotyczy to szczególnie polskiego rynku, który dynamicznie się rozwija i oferuje niższe pensje, niż na zachodzie. Problem różnic w wypłatach między polskimi i zagranicznymi programistami może się pogłębiać, podobnie jak dysproporcje w zarobkach pomiędzy doświadczonymi oraz początkującymi pracownikami.

Artykuł Sponsorowany

Udostępnij