Moduły keystone – zastosowanie, zalety i cena
Biuro bez dostępu do sieci? Dom odłączony od nowoczesnej komunikacji? Dla większości z nas takie sytuacje są nie do pomyślenia. W dzisiejszych czasach globalna gospodarka – o ile nie cała cywilizacja – opiera się na rozwiązaniach komputerowych. Moduły keystone pełnią w nich zasadniczą rolę. Porozmawiajmy o tym przez chwilę.
Co to jest moduł keystone?
Najogólniej rzecz biorąc, keystone to standard określający gniazdo i złącza telekomunikacyjne służące przeważnie do budowy sieci LAN. Typ gniazda keystone to RJ45, który występuje w różnych kategoriach FTP oraz UTP. Budowa urządzenia pozwala na minimalny rozplot przewodu, w rezultacie czego dużo łatwiej jest wykonać poprawną instalację złącza w puszkach podłogowych na przykład. Poza tym moduły te są wyjątkowo wytrzymałe. Działają bezproblemowo w bardzo szerokim spectrum temperatur (-40 do +80 st. C). To gwarantuje długą żywotność oraz niezawodność pracy podczas transmisji sygnału. A jakby tego było mało, ich montaż odbywa się całkowicie beznarzędziowo. Występują też modele z zaciskiem.
Jak są używane moduły keystone?
Moduł RJ45 jest stosowany wszędzie tam, gdzie trzeba zbudować sieć komputerową lub zakończyć przewody w takich sieciach. Mowa o nieekranowanych układach abonenckich i punktach krosowych. W związku z tym urzędy, biura oraz dostawcy usług teleinformatycznych często sięgają po urządzenia keystone ze względu na ich praktyczne walory. Również w zastosowaniu całkowicie prywatnym można skorzystać z tego standardu. Zwykle do jego montażu stosuje się patch panel, czyli krosownicę, ale i gniazda natynkowe są często spotykane. Niemniej w przypadku patch paneli warto zauważyć, że gniazdo keystone daje możliwość ich skonfigurowania. Dotyczy to w zasadzie wszystkich dostępnych portów. Różne typu, klasy i kategorie – moduł keystone sprawdzi się wszędzie.
W praktyce znaczy to, że patchpanele oparte na technologii keystone mogą mieć mniejszą ilość portów, a także w jednym panelu można zamontować różnego rodzaju złącza. A jeśli któreś z nich ulegnie awarii, nie trzeba rozmontowywać wszystkich portów, bowiem konstrukcja keystone umożliwia działania indywidualne. W związku z tym tylko wadliwy port może zostać wymontowany, podczas gdy reszta pracuje normalnie.
Jak widać powyżej, moduły keystone znacząco ułatwiają poprawne funkcjonowanie sieci komputerowych. To drobne elementy, bez których jednak budowanie solidnych instalacji teleinformatycznych byłoby w praktyce i bardziej czasochłonne, i mniej rzetelne.