Dysk jest zabezpieczony przed zapisem – jak rozwiązać problem?

dysk jest zabezpieczony przed zapisem jak rozwiazac problem

Dysk jest zabezpieczony przed zapisem – jak rozwiązać problem?

Twój dysk jest zabezpieczony przed zapisem? Z pewnością przenoszenie plików może okazać się wówczas dość problematyczne. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym poradzimy sobie w tej kryzysowej sytuacji. Jak powinniśmy postępować, jeśli dysk zabezpieczony jest przed zapisem? W jaki sposób rozwiązać ten problem? Co robić, jeśli pomimo wszystko problem nie zniknie? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. Usuń ochronę zapisu lub użyj innego dysku (ale kto chciałby kupować nowy nośnik danych?). Uwaga – podczas zdejmowania zabezpieczeń systemowych, warto zaopatrzyć się w dobry program antywirusowy.

Edytor rejestru – jak go wykorzystać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że jest to sposób przeznaczony na system Windows. Dysk zabezpieczony przed zapisem uniemożliwia nam sprawne przesyłanie poszczególnych plików. Wystarczy jednak użyć edytora rejestru. Aby uporać się z tym problemem, możemy spróbować zmienić parametr WriteProtect. W większości przypadków wystarczy:

  1. Aby tego dokonać otwieramy eksplorator plików, wyszukiwarkę systemową lub aplikację “Uruchom” i pole wyszukiwania wpisujemy “regedit”.
  2. Po chwili naszym oczom powinien ukazać się rejestr – po lewej stronie znajduje się szeroka i rozbudowana lista folderów.
  3. Klikamy na “HKEY_LOCAL_MACHINE”, następnie przechodzimy do “System”, “CurrentControlSet”, “Control” i na koniec do “StorageDevicePolicies”.
  4. W tym folderze powinniśmy znaleźć klucz o nazwie “WriteProtect”.
  5. To właśnie on odpowiedzialny jest za ochronę przed zapisywaniem danych na poszczególnych nośnikach.
  6. Klikamy na nim prawym przyciskiem myszki i wybieramy “Modyfikuj”.
  7. Po chwili powinniśmy zobaczyć pole “Dane wartości”- wpisujemy tam wartość “0” i zatwierdzamy modyfikacje.
  8. W przypadku, gdy tamtejsza wartość wynosiła już “0”, wówczas musimy przejść do następnych sposobów.

Skorzystanie z narzędzia diskpart

Używamy narzędzia diskpart, aby odpowiednio sformatować dysk

W tym przypadku skorzystamy z doskonale znanego Ci wiersza polecenia.

  1. Pendrive jest zabezpieczony przed zapisem? Możemy wypróbować popularnego narzędzia diskpart.
  2. Aby tego dokonać uruchamiany aplikację “Wiersz polecenia”.
  3. Teraz wpisujemy kilka następujących po sobie poniższe komendy, które to kolejno zatwierdzane będą enterem.
  4. Są to następujące komendy: “Diskpart”, “List Disk”, “Select (numer dysku)”, “Clean”, “List Volume”, “Select Volume (numer woluminu)”, “Create Partition Primary”, “Select Volume (numer woluminu)”, “Format”.
  5. Po wykonaniu tej czynności problem powinien zostać rozwiązany. Każdorazowo powinniśmy poczekać na przetworzenie poszczególnych żądań.

Formatowanie nośnika danych

Zastanawiasz się, jak sformatować dysk zabezpieczony przed zapisem? Wbrew pozorom nie jest to coś skomplikowanego. Alternatywnie możesz skorzystać z opcji “sformatuj partycje dysku twardego”.

  1. Przechodzimy do “Ten komputer” i gdy znajdziemy nasz nośnik, kliknij prawym przyciskiem myszy
  2. Teraz naciskamy “Formatuj”, odznaczamy opcję “Szybkie formatowanie”, upewniamy się że wszystkie wartości są domyślne i klikamy “Rozpocznij”.

Co robić, jeśli problem nie został rozwiązany? Pendrive chroniony przed zapisem

Może zdarzyć się sytuacja, w której błąd “dysk zabezpieczony przed zapisem” nie zniknął pomimo wypróbowania powyższych trzech sposobów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że winne jest oprogramowanie nośnika. Warto poszukać informacji w sieci na temat danego modelu – być może jest to powszechnie występujący problem. Osoby zaawansowane pod względem technologicznym mogą zdecydować się na aktualizację firmware dysków USB.

Teraz już wiesz, jak poradzić sobie z problemem dysku posługując się systemem Windows. Ciężko jednak nazywać ten komunikat faktycznym błędem, gdyż zapewnia on faktyczną ochronę przed zapisem dysku, i może on ocalić osoby niezaznajomione z komputerami. Wystarczy jednak krótka wizyta w edytorze rejestru, a irytujące zabezpieczenie zostanie zażegnane. Ustawienia ochronne mogą zostać zmienione także na urządzeniach takich jak pendrive, karta sd, czy inny dysk USB. Kartę pamięci zabezpiecza się w bliźniaczo podobny sposób, jak pendrive.

Czy ochrona przed zapisem danych jest konieczna? Jeśli korzystasz na co dzień z komputera, ta funkcja jest w zupełności zbędna. Komunikat ten jednak często pojawia się w systemie Windows, dlatego też wiele osób głowi się, jak go usunąć. Pamiętaj, że warto zapewnić dodatkową ochronę swojego dysku za pomocą programu antywirusowego.

Udostępnij