Wielu graczy zastanawia się, czy mechaniczna klawiatura gamingowa jest przedmiotem tak zwanym “must have”, czy jest ona jednak zbędnym dodatkiem, na który nie warto wydawać pieniędzy? Jeśli i Ty borykasz się z podobnym problemem, to trafiłeś w dobre miejsce. W tym artykule w wyczerpujący temat sposób opowiemy Ci o klawiaturach mechanicznych do gier, ich typach, oraz przede wszystkim: czy warto jest w nie inwestować. Miłej lektury!
Klawiatury komputerowe – wszystkie kategorie
Klawiatury, jak każdy inny sprzęt elektroniczny, możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii. Niektóre z nich są proste, niektóre posiadają dodatkowe klawisze multimedialne, a jeszcze inne charakteryzują się przełącznikami optycznymi. Zanim szczegółowo przedstawimy Ci, czym stricte jest klawiatura gamingowa, zapoznamy Cię z pozostałymi ich typami:
Klawiatura membranowe – prawdopodobnie ją posiadasz
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem sprzętu mechanicznego, to w tym momencie na Twoim biurku prawdopodobnie znajduje się klawiatura membranowa. Używa się w niej gumowej paletki, która rozciągnięta jest na długości całego sprzętu. Podczas wciskania klawiszy, dotykają one wypustek owej paletki, która następnie wysyła sygnał do komputera za pomocą płytki PCB.
Brzmi skomplikowanie? Zapewne takie jest. Wysoki poziom skomplikowania klawiatur membranowych nie świadczy jednak o ich wysokiej jakości: bardzo często dochodzi bowiem do zużycia wcześniej wspomnianej gumowej paletki. Powoduje to, że po szacunkowym naciśnięciu klawiszy od 1 do 5 mln razy, taką klawiaturę trzeba najzwyczajniej w świecie wymienić na nowy model. Dodatkowo, klawiatury membranowe rzadko kiedy wyposażone są w specjalistyczne klawisze multimedialne – miej to na uwadze.
Jeżeli nie używasz klawiatury do gier komputerowych, wówczas nawet dolna liczba jednego miliona wciśnięć powinna wystarczyć Ci na długie lata. Jeśli jednak spędzasz przy komputerze więcej czasu, niż przeciętny użytkownik, to powinieneś zastanowić się nad zmianą sprzętu.
Klawiatura nożycowa – bardzo specyficzny produkt
Istnieje również ulepszona wersja klawiatury membranowej – nożycowa. W tym przypadku klawisze znajdują się na osobnych stelażach, a nie na gumowej paletce.
Niestety, znaczna część klawiatur nożycowych dostępna jest jedynie w laptopach – nigdy nie zdecydowano się na rozpowszechnienie ich jako samodzielnych urządzeń.
Klawiatury mechaniczne – najlepsze typy klawiatur?
Klawiatura mechaniczna jest zdecydowanie najbardziej zaawansowaną technologiczne formą tego typu sprzętu. Każdemu klawiszowi z osobna przypisany jest plastikowy przełącznik, dzięki czemu działają one niezależnie od siebie, a nie, jak w przypadku membranowych oraz nożycowych klawiatur, zbiorczo.
Używanie klawiatur mechanicznych jest bardzo przyjemne: wygodny układ klawiszy oraz specjalne klawisze multimedialne sprawia, że z “mechaników” korzysta się nieporównywalnie lepiej.
Na jakiej klawiaturze gra się najlepiej?
Jeśli poszukujesz sprzętu przeznaczonego do gier, to prawdopodobnie na twojej liście priorytetów znajdują się trzy rzeczy: myszka, klawiatura, oraz słuchawki.
Myszka jest w stanie zagwarantować większą precyzję podczas celowania – o tym prawdopodobnie wiesz.
Dzięki odpowiednim słuchawkom z kolei usłyszysz ledwo słyszalne dźwięki – zapewne zdajesz sobie z tego sprawę.
Jednak co zagwarantować Ci może inna klawiatura? Czas reakcji szybszy o ułamek sekundy, którego nawet nie odczujesz? Klawisze numeryczne, które posiada już każda inna klawiatura? Jak się okazuje – “mechanik” da Ci znacznie więcej!
Specjalnie wyprofilowane klawisze są głównym powodem, dlaczego jest ona znana pod nazwą klawiatura gamingowa. Przyciskanie jest bardzo lekkie oraz przyjemne, a “przeskakiwanie” między klawiszami proste i intuicyjne. W dodatku, praktycznie każda klawiatura typu mechanicznego posiada specjalne klawisze multimedialne.
Ciężko jest opisać słowami, dlaczego specjalna klawiatura gamingowa jest znacznie lepsza od jej standardowego odpowiednika – trzeba po prostu osobiście się o tym przekonać!
Odpowiadając więc na początkowo zadane pytanie: najlepsza klawiatura gamingowa to mechaniczna. Bez dwóch zdań.
Klawiatury mechaniczne i ich rodzaje
Same klawiatury mechaniczne dzielimy jednak na wiele podkategorii, głównie ze względu na zastosowanie różnych rodzajów przełączników. Warto, abyś zapoznał się z każdą z nich, gdyż są bardzo od siebie różne, tak samo jak różne jest ich zastosowanie.
Przełączniki “czerwone”
Ten typ przełączników, znany pod nazwą “liniowe”, gwarantuje płynny, wręcz miękki ruch przycisków. Są one również bardzo ciche jak na standardy klawiatur mechanicznych. Doskonale sprawdzają się w prawie wszystkich grach komputerowych. Jako przykład mogą posłużyć popularne przełączniki msi sonic red.
Przełączniki “niebieskie”
Przełączniki “kliktactilowe” z kolei stawiają nieco większy opór podczas wciskania oraz są znacznie głośniejsze niż ich czerwone odpowiedniki. Ze względu na spowolniony powrót do oryginalnej pozycji klawiszy, nie najlepiej nadają się one do dynamicznych gier. Najpopularniejsze niebieskie złącza to cherry mx blue. Ten typ używa między innymi klawiatura white shark, jeden z najtańszych modeli dostępnych na rynku.
Przełączniki “czarne”
Czarne przełączniki optyczne najlepiej jest porównać do czerwonych – w wielu kwestiach są one bowiem identyczne. Jedyną wyczuwalną różnicą jest nieco większy opór podczas wciskania klawiszy.
Przełączniki “brązowe”
Mimo niestandardowego koloru, przełączniki optyczne “tactilowe” stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów wśród profesjonalnych graczy. Stawiany przez nie opór jest optymalny, a samo wciśnięcie klawisza wyda charakterystyczne “kliknięcie”. Są one również najbardziej uniwersalne: świetnie sprawdzają się zarówno w grach, jak i przy pracach biurowych. Jeśli mowa o brązowych złączach, to polecamy gateron brown.
Przełączniki “szare”
Przechodzimy w tym momencie już do bardziej niestandardowych typów złączy. Pierwszym z nich są te o kolorze szarym – są one bardzo zbliżone do brązowych, jednak siła wyporu klawiszy ku górze została zwiększona.
Przełączniki “zielone”
Prawdę mówiąc, zielone switche ciężko jest odróżnić od niebieskich – w tym przypadku również jedyną różnicą jest wymagana większa siła nacisku.
Przełączniki typu “silent”
W tym momencie przestajemy skupiać się na kolorach złączy, a zajmiemy się bardziej ich specyficznymi cechami. Przełączniki optyczne typu “ciche” są, jak sama nazwa wskazuje… dość ciche. Wydawany przez nich dźwięk jest na tyle mało słyszalny, że nawet standardowe czerwone złącza wypadają na ich tle blado.
Przełączniki typu “speed”
Te przełączniki z kolei zapewniają znacznie przyspieszoną reakcję klawiszy na przyciśnięcie. Będąc jednak zupełnie szczerym: klawiatury typu mechanicznego mają na tyle krótki czas reakcji, że udogodnienie w postaci klawiszy “speedowych” jest zupełnie zbędne. Dodatkowo, pisanie za ich pomocą może być bardzo uciążliwe, głównie za sprawą przypadkowych wciśnięć.
Przełączniki typu “low profile”
Jest to typ przełączników względnie nowy na obecnym rynku klawiatur. Ich głównym celem jest zapewnienie jak najniższych rozmiarowo przełączników. Z całą pewnością ich używanie może być wygodne, jednak przyzwyczajenie się do klawiatury typu “low profile” może zająć sporo czasu.
Przełączniki “RGB”
Są to po prostu przełączniki z kolorowymi diodami LED. Jak widać, w dzisiejszych czasach wystarczy zaledwie zmiana koloru jednej diody, aby utworzyć zupełnie “nowy typ” sprzętu dla graczy. Podczas wybierania sprzętu dla siebie, musisz uważać na tego typu zabiegi: czasem minimalnie lepiej wyglądające modele sprzedaje się za kilkakrotność ceny.
Klawiatura mechaniczna – czy warto zakupić?
Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki typ klawiatury wybrać, to prawdopodobnie nigdy nie miałeś okazji użytkować klawiatury mechanicznej. Jest ona bezpardonowo najlepszym możliwym wyborem, jaki możesz w tym momencie podjąć. Dodajmy również do tego fakt, iż za klawiaturę mechaniczną nie zapłacisz dużo więcej, niż za inny typ.
Skoro czytasz ten artykuł, to zapewne nie jesteś profesjonalnym graczem komputerowym – nie inwestuj zatem w drogie klawiatury gamingowe wyposażone w bajery typu: podświetlenie rgb lub specjalnie “dedykowane graczom” ultraszybkie klawisze. Bardzo często jest to bowiem próba naciągnięcia osób, które na owym sprzęcie się nie znają.
Jeżeli jesteś już zdecydowany na zakup klawiatury mechanicznej, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: Zakup klawiatury mechanicznej – na co zwrócić uwagę? Znajdziesz tam również listę polecanych przez nas modeli.