Strona www – co to jest strona internetowa?

strona www co to jest strona internetowa

Posiadanie strony internetowej w dzisiejszych czasach to nie tylko możliwość pokazania światu swojej działalności, ale także zwiększenie szansy na jej rozwój. W kręgach biznesu panuje powszechne przekonanie, że jak nie ma w sieci twojej firmy, to tak, jakby nie istniała.

Czym jest strona www, jak wejść w jej posiadanie i jak to wpłynie na wizerunek firmy?

Czym jest strona internetowa?

Strona www jest dokumentem obrazującym naszą działalność, który można oglądać za pomocą przeglądarek internetowych. Strona internetowa wraz z podstronami tworzy witrynę internetową. Niekiedy może ona być bardzo rozbudowana i zawierać prezentacje multimedialne, wykorzystywać aplety Jawy czy formularze do kontaktu z klientami.

Strony www tworzy się w oparciu o takie języki programowania jak: HTML, PHP, Java Scripts, czy CSS. Od tego, jak zostanie zaprojektowana wizualnie i jakie treści się w niej znajdą, zależy wizerunek firmy. Każdy błąd na stronie, czy to w treści, czy w samym rozplanowaniu witryny, lub jeśli się ona zbyt długo wczytuje, może mieć negatywny wpływ i sprawiać, że firma, zamiast przyciągać klientów, będzie ich tracić.

Sprawnie działająca strona internetowa bez rażących błędów, prezentująca opis działalności, oferowane usługi czy produkty, przedstawione w merytoryczny sposób, może mieć duże znaczenie dla rozwoju firmy, pomoże nawiązać współpracę, kontakty handlowe i przyciągnie klientów.

Jak założyć stronę internetową?

Jeśli chcemy mieć własną stronę internetową mamy dwie możliwości:

1. skorzystać z pomocy profesjonalistów, czyli webmasterów i pozycjonerów

Możemy zwrócić się do specjalistów, tzw. webmasterów, którzy zajmą się wszystkim za nas. Nie tylko zaprojektują grafikę i zaopatrzą ją w odpowiednie treści, ale też umieszczą ją w sieci. Trzeba bowiem wiedzieć, że aby było możliwe umieszczenie jej w internecie, trzeba posiadać domenę, czyli adres internetowy, pod którym nasza witryna internetowa będzie się znajdowała.

Ważny jest też hosting, czyli umieszczenie strony na serwerze, który umożliwi oglądanie jej użytkownikom internetu przez całą dobę. Od tego, jaki hosting wybierzemy, zależy nie tylko bezpieczeństwo strony, ale wiele innych aspektów, takich jak np. szybkość otwierania się strony, czy przesyłu danych. Jeżeli więc chcemy mieć profesjonalną stronę, która podbuduje nasz wizerunek w sieci, warto postawić na profesjonalistów, którzy ją dla nas stworzą, a nawet pomogą w jej pozycjonowaniu, czyli w działaniach poprawiających widoczność strony w wyszukiwarkach.

2. założyć stronę internetową samodzielnie

Jeżeli jesteśmy na początku działalności i nie mamy odpowiednich nakładów finansowych, żeby powierzyć stworzenie strony www profesjonalistom, wciąż mamy możliwość, żeby taką stronę założyć, nawet jeśli nie znamy się na programowaniu.

Stronę www można bowiem stworzyć w oparciu o gotowe systemy CMS, takie jak WordPress, Joomla, czy PrestaShop. Wymaga to trochę zachodu, ale dla chcącego nic trudnego. Z pomocą tutaj przyjdzie znajomość języka angielskiego, dzięki któremu łatwiej będzie poruszać się na tych platformach.

Stronę internetową można także stworzyć w oparciu o gotowe szablony, ale wtedy zawsze istnieje ryzyko, że ktoś inny wykorzysta taki sam szablon i nasza strona www straci na oryginalności. Przy samodzielnym tworzeniu strony trzeba też pomyśleć oczywiście o własnej domenie i hostingu. O ile domeny są często darmowe, to już za hosting trzeba będzie zapłacić. Są to najczęściej opłaty roczne.

Posiadanie własnej strony internetowej to wymóg obecnych czasów, jeśli firma chce się rozwijać i zdobywać pozycję na rynku.

Firmowa witryna internetowa pozwala zdobyć nowych klientów i utrzymać obecnych. Jednak własna strona www to nie tylko wizytówka przedsiębiorstw, ale również wielu artystów, freelancerów i wszystkich tych, którzy z różnych względów, czy to finansowych, czy dla zdobycia popularności, chcą zaistnieć w sieci.

Udostępnij