Kursy, niezależnie od ich myśli przewodniej, przeznaczenia czy charakterystyki, powinny cechować się przede wszystkim jak najłatwiejszą formą przyswajania wiedzy dla kursantów. Ten z pozoru błahy aspekt nauczania jest wbrew logice niezwykle trudny do spełnienia dla większości firm, które podejmują się nauczania wybranej tematyki zainteresowanych osób. Ogromną popularnością cieszy się obecnie programowanie Python. Kurs z całą pewnością przybliży Ci temat tego przyszłościowego języka i składni, a także jak nic innego odpowie na wszelkie pytania związane z obraniem prawidłowego kierunku rozwoju kariery zawodowej.
Co to jest język Python?
Język Python to jeden z najprostszych języków programowania, który ze względu na łatwą składnię zbliżoną do języka angielskiego można uznać za znakomity wstęp do nauki programowania. A ta niestety nie należy do zbyt prostych, szczególnie w przypadku samouków, którzy chcą – niestety z różnym skutkiem – osiągnąć perfekcję w danej dziedzinie bez udziału innych osób.
Kod w języku Python jest wysoce przejrzysty, klarowny i łatwy w zrozumieniu, lecz nie oznacza to, że jest odpowiedni wyłącznie dla prostych zadań i nieskomplikowanych aplikacji. Nic bardziej mylnego. Język Python, jako projekt Open Source, zyskał w ostatnich latach na popularności, głównie za sprawą uczenia maszynowego, które można uznać przyszłością współczesnej komputeryzacji.
Pythona wykorzystują wszyscy tech-giganci. Google czy platformę YouTube oraz Netflix i serwis streamingowy Spotify łączy właśnie ten język programowania, głównie za sprawą mnóstwa bibliotek oraz modułów. W efekcie można za ich pomocą stworzyć w zasadzie każdy projekt – niezależnie od jego stopnia skomplikowania.
Python – kurs, który powinien uczyć
Ogromną popularnością wśród młodych i nieco starszych adeptów współczesnej technologii cieszą się kursy programowania Python. To krótkie szkolenia przeznaczone dla osób chcących zwiększyć lub zbudować od zera umiejętność pisania własnych aplikacji bądź tworzenia stron internetowych na podstawie tego uniwersalnego, prostego języka.
Python kurs jest przewidziany dla:
- Hobbystów – ambitni kursanci wykorzystują wiedzę zdobytą podczas kursu programowania głównie w celu zaspokojenia swoich własnych oczekiwań względem samego siebie. Mogą ją wykorzystać do napisania swojego własnego programu na prywatne potrzeby, jak i do stworzenia swojego spersonalizowanego miejsca w sieci.
- Początkujących programistów – nie ulega wątpliwości, że popularność programistów na rynku pracy nie maleje, a rośnie – i to nie z roku na rok, a z miesiąca na miesiąc. Galopująca komputeryzacja oraz coraz więcej firm na rynku zajmujących się zawodowym tworzeniem gier wideo czy aplikacji mobilnych sprawia, że zainteresowanie usługami dobrych programistów na długo pozostanie w cenie. W efekcie oparcie swojej kariery na Pythonie po prostu się opłaca – i to w każdej perspektywie czasowej.
Kurs Python sprawdzi się doskonale także u profesjonalistów, którzy już kroczą po swojej ścieżce kariery, lecz nie są powiązani z Pythonem. Wówczas kurs powinien zostać dostosowany do obecnych umiejętności kursanta, który powinien wykorzystać swój czas na nauczenie się czegoś nowego, a nie przyswajanie już posiadanej wiedzy. Ma to szczególnie duże znaczenie dla zawodowców, którzy od lat pracują w jakimkolwiek innym języku.
Kurs Python – jaki wybrać?
Programowanie Python nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Znacznie trudniejsze, niż samo pisanie własnych aplikacji oraz witryn, jest niestety przyswojenie podstawowej wiedzy dla początkujących, co z reguły wymaga najwięcej zaangażowania zarówno ze strony kursanta, jak i osoby prowadzącej zajęcia. Instruktor powinien znać stopień zaawansowania wszystkich kursantów i dopasować do nich zakres programu oraz jego poziom skomplikowania. Wykluczone jest łączenie grup bez ich rozdzielenia względem umiejętności – zagadnień dotyczących np. operacji arytmetycznych czy pracy z krotkami jest tak wiele, że brak ich rozróżnienia względem umiejętności jest niemożliwe.
Na jednym kursie bez rozgraniczenia doświadczenia w zasadzie nikt nie skorzysta – dla profesjonalisty informacje istotne mogą rozpocząć się dopiero od np. 10-tej lekcji, podczas gdy amatorzy mogą czuć się przygnieceni wiedzą już od pierwszej lekcji.
Kurs języka Python – podstawy programowania dla początkujących
Programowanie w Pythonie zawsze warto rozpocząć od przyswojenia sobie absolutnych podstaw. Na kursie rozpoczniesz z całą pewnością od konfiguracji wszystkich narzędzi i poznania całego środowiska. To priorytet, dzięki któremu można przejść do kolejnych etapów.
Nauczysz się w nich pętli oraz różnych instrukcji warunkowych, poznasz także z bliska krotki, a także możliwości w zakresie tworzenia własnych funkcji. Popracujesz na plikach, poznasz klasy oraz obiekty, a także nauczysz się skryptów różnego typu. To wyłącznie podstawy podstaw, gdyż każdy kurs ma swój zakres tematyczny dostosowany do wymogów danej grupy kursantów.
Czy programowanie Python jest skomplikowane i trudne?
Kursy programowania Python są popularne nie bez powodu – nauczenie się tego języka samodzielnie, mimo szczerych chęci oraz dużych ambicji, z reguły nie kończy się dobrze. Wynika to w głównej mierze z bardzo skomplikowanej natury programowania, nie zaś z samego języka, który należy tak naprawdę do najprostszych dostępnych na rynku.
Czy warto skorzystać z kursu? Zdecydowanie tak. Język Python jest przyszłościowy i wysoce rozwojowy, dlatego można na nim oprzeć całą swoją przyszłą karierę – bez obaw o brak możliwości znalezienia pracy i wytyczenia nowej ścieżki kariery. Z tego też powodu wielu kursantów traktuje kursy jako formę zaistnienia na rynku pracy i przebranżowienie się, a czasami jako chęć dostosowania się do swojej pracy, w której przeprowadzono migrację właśnie na Pythona.
Programowanie w Pythonie po prostu się opłaca – podobnie jak kurs, który pomija zbędne aspekty, a podkreśla te, które mają ogromne znaczenie w kwestii samorozwoju.