Artykuł sponsorowany Komputronik
Intel to jeden z czołowych producentów procesorów komputerowych. Większość graczy korzysta właśnie z tego sprzętu. Aby podnieść wydajność gier, nie możesz zapomnieć też o płycie głównej kompatybilnej z wybranym procesorem. Na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę? Czy gamingowa płyta główna musi być droga, czy istnieją też bardziej budżetowe wersje? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Płyta główna pod procesor Intel – najważniejsze parametry
Jak w każdej płycie głównej, istotny jest jej format (czyli kształt i wymiary), socket (miejsce, w którym zamieszcza się procesor) i chipset (scalony układ kontrolujący komunikację między wszystkimi podzespołami). Do nieco mniej istotnych specyfikacji zaliczamy:
– sloty na karty graficzne, dźwiękowe, sieciowe, etc.
– porty USB i SATA
– miejsce na pamięć RAM
– złącza zasilające
Pamiętaj o tym, aby zawsze zwracać uwagę na wszystkie powyższe parametry. Motherboard to podpora całego Peceta, dlatego nie należy go lekceważyć. Jeśli nie jesteś pewien, jaka płyta główna będzie najlepiej uzupełniać się z danym procesorem, poproś o poradę specjalistę.
Jakie wartości powinny przyjąć powyższe specyfikacje?
Format występuje w wielu odmianach ATX, ITX lub DTX. Najpopularniejszym z nich jest ten pierwszy – ATX – o wymiarach 305 x 244 mm. Pasuje on do większości obudów typu tower w komputerach stacjonarnych. Jeśli planujesz złożyć Peceta w formie mini, wtedy powinieneś zdecydować się na format Micro-ATX (244 x 244) lub Mini-ITX (170 x 170).
Chipset jest z kolei opisywany przez znaki takie jak H, B, Q, Z, C, czy X. Każdy rodzaj układu kontrolującego jest dedykowany nieco innej grupie odbiorczej. Na przykład chipset w wersji C sprawdzi się świetnie w przypadku gamerów, a w wersji B – dla biznesmenów. Miej na uwadze fakt, że oznaczenia stosowane przez producentów są od siebie nieco różne. Dlatego zawsze sprawdzaj znaczenie tego typu symboli na stronie developera.
Wybór socketa zależy tylko od tego, jaki typ złącza ma posiadany przez Ciebie procesor. Wystarczy, że gniazdo będzie z nim kompatybilne. Najczęściej wybierane są sockety w wersji 1200 lub 1700. Idealna płyta główna pod procesor Intel powinna być dobierana na podstawie posiadanego procesora – a nie na odwrót.
Płyta główna pod procesor Intel – wersja budżetowa i profesjonalna
Z doświadczenia wiemy, że większość graczy stara się oszczędzić na płycie głównej, aby mieć zapewniony dodatkowy budżet na procesor CPU i kartę graficzną GPU. Choć nie jest to w pełni optymalne podejście – to jak najbardziej je rozumiemy. Dlatego w tym miejscu popularnym wyborem jest motherboard Gigabyte H410M H V2.
H410M posiada gniazdo na dysk SSD w wersji M.2 NVMe i cztery dodatkowe dyski ze złączem SATA. Układ dźwiękowy, karta sieciowa i porty USB są po prostu dobre – będziesz miał zapewniony dźwięk klasy HD Audio 7.1 oraz LAN typu 1Gbit.
Jeśli nie jesteś ograniczany cenowo i chcesz wznieść swoje doświadczenia z gamingu na najwyższy poziom – sprawdź płytę główną Gigabyte Z690 AORUS MASTER. Choć jej cena jest zdecydowanie wyższa od poprzedniczki, to naprawdę warto jest dać jej szansę.
Z690 posiada aż 5 złącz na dysk SSD w wersji M.2 NVMe, LAN jest 10-krotnie szybszy – bo aż 10Gb/s – oraz pozwala na znaczne podkręcenie wydajności procesorów Intel. Jeśli chodzi o sprzęt komputerowy – to ta karta główna nie ma na ten moment sobie równych.
Jeżeli szukasz czegoś “pomiędzy” – to dobrym wyborem będzie Gigabyte B760 AORUS ELITE AX. Tę płytę główną kupisz za mniej, niż 1000 złotych. Otrzymasz w zamian naprawdę solidny sprzęt, który powinien poradzić sobie z większością zadań (w tym oczywiście gier).
To jednak tylko trzy przykładowe płyty główne od Komputronika. Odwiedź stronę główną sklepu i wybierz motherboard idealnie dopasowany pod Twój procesor – i oczywiście przygotowany budżet. Nie zapominaj, żeby w pierwszej kolejności wybrać CPU, a dopiero później motherboard. Jeśli zrobisz to na odwrót – Twoje możliwości będą znacznie ograniczone.