Wyposażenie dla miłośników druku 3D

wyposazenie dla milosnikow druku 3d
fot. materiały prasowe

Druk 3D stał się w ciągu ostatnich dziesięciu lat niezwykle popularny. Daje możliwości, których dawniej nie mieliśmy za pomocą klasycznych technik produkcji, w tym między innymi pozwala na bardzo dokładne odwzorowywanie wszystkich elementów otoczenia, a nawet zwierząt i ludzi. Efekt? Zachwyca nas, kiedy widzimy wykonane przy jego pomocy ozdoby, przedmioty funkcjonalne, a zwłaszcza zaawansowane elementy, jak ludzkie organy czy protezy.

Najpierw modelowanie CAD lub skan 3D

Aby mówić o drukowaniu 3D, musimy najpierw sprawdzić, w jaki sposób stworzyć model, który będzie dostępny dla drukarki – czyli powstanie plik, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze dane o obiekcie, jak szczegóły jego wyglądu, materiał wykonania, technika przygotowania czy parametry samego drukowania. Zanim jednak dojdziemy do tych końcowych etapów, musi powstać sam obiekt.

Nasz model możemy wygenerować w programach CAD (takich jak choćby niezwykle popularny i intuicyjny Autodesk Fusion 360), co jest jedną z najczęściej stosowanych metod. Pozwala na uzyskanie obiektów o dowolnych kształtach, rozmiarach, połączeniach między poszczególnymi częściami i funkcjonalnościach. To idealne rozwiązanie do innowacyjnych zastosowań, jak choćby opracowywanie nowych technologii czy budowa pionierskich urządzeń.

Model może zostać wykonany także na podstawie istniejących już przedmiotów. Wystarczy je zeskanować, do czego służy specjalny skaner 3D. Pozwala on na dokładne odwzorowanie już istniejących przedmiotów, które potem można dowolnie zmieniać (np. ich wielkość), aby powstał oczekiwany model. Każdy miłośnik technologii drukowania 3D powinien więc zaopatrzyć się w jedno albo oba z tych narzędzi przygotowujących.

Drukowanie, czyli drukarka

Kolejnym ważnym urządzeniem, bez którego nie obędzie się w przypadku drukowania, jest oczywiście drukarka. Nie ma jednego, najlepszego typu drukarki do wszystkich zastosowań, dlatego warto zastanowić się, do czego będziemy ją z reguły wykorzystywać. Jakie właściwości mają mieć drukowane na niej obiekty?

W zależności od tego warto wybrać albo model drukujący w popularnej technologii FDM, wykorzystujący filamenty, albo urządzenie drukujące za pomocą stereolitografii (SLA). W pierwszym przypadku wykorzystywane będą filamenty jako materiał do drukowania, powstające obiekty z reguły będą twarde, stosunkowo mocne, o określonych przez filament właściwościach. Powstaną widoczne na nich warstwy.

Z kolei w przypadku drukowania metodą SLA, jako materiał wykorzystywana jest polimerowa żywica, która może posiadać różnorodne właściwości. Spotykamy między innymi miękkie, elastyczne żywice, z których powstają giętkie modele. Zazwyczaj w tej metodzie nie są aż tak wyraźnie widoczne kolejne warstwy, struktura obiektu jest gładka i bardzo dokładnie odwzorowana.

Chcesz drukować? Kup wszystko razem!

Decydując się na samodzielne drukowanie, warto odwiedzić sklep elektroniczny Botland. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne elementy dla każdego fana druku, zaczynając od drukarek i skanerów, a kończąc na filamentach.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij