Nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz co zrobić

nie dziala klawiatura w laptopie zobacz co zrobic

Zepsuta klawiatura w laptopie to problem, który występuje dość często. Niezależnie od tego, czy zniszczeniu uległa cała klawiatura, czy nie działają niektóre litery na klawiaturze w laptopie, komfort pracy ulega wówczas znacznemu osłabieniu. Sprawdź, co zrobić, kiedy klawiatura w laptopie nie działa, w zależności od tego co jest przyczyną awarii.

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie, czyli jak zdiagnozować problem

Zanim podejmiemy próbę naprawienia klawiatury w laptopie, warto sprawdzić co jest przyczyną takiej awarii. W niektórych przypadkach wystarczy bowiem zrestartować urządzenie, ponieważ doszło do błędnego wczytania się systemu Windows. Warto wykluczyć także problem związany z oprogramowaniem. W tym celu musisz koniecznie dostać się do BIOS-u. W większości komputerów wystarczy wcisnąć klawisz Delete lub F8, F3. Po uruchomieniu BIOS-u powinieneś móc poruszać się po nim za pomocą klawiatury. Jeśli jest to niemożliwe, możesz mieć pewność, że klawiatura nie działa z przyczyn technicznych.

Czytaj również: Touchpad nie działa? Zobacz jak włączyć touchpad w laptopie

Co zrobić, gdy nie działa klawiatura w laptopie?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju problemu. W niektórych przypadkach problem z klawiaturą w laptopie można rozwiązać samodzielnie, w innych zaś konieczna jest pomoc specjalistów. Najczęstsze usterki klawiatury w laptopie i metody radzenia sobie z nimi, prezentują się następująco:

  • zmiana układu klawiszy – chyba każdy nie raz spotkał się w swoim życiu z problem zamiany miejsc niektórych znaków. W takim przypadku najczęstszym objawem niedziałającej klawiatury w laptopie jest zamiana znaków Y i Z. Aby ponownie zamienić je miejscami, tak aby działały prawidłowo, wystarczy wcisnąć kombinację dwóch klawiszy – shift + ctrl. Jeśli problem w dalszym ciągu występuje, konieczne będzie ponowne uruchomienie laptopa. Jeśli sytuacja nadal nie ulegnie poprawie, konieczne będzie przywrócenie komputera do ustawień fabrycznych.
  • kłopoty z oprogramowaniem – bardzo często klawiatura w laptopie nie działa zaraz po aktualizacji sterowników. Aby zweryfikować, czy przyczyną usterki są sterowniki i aby zażegnać kłopot, należy wyszukać listę sterowników w menadżerze urządzeń. Zainstaluj wówczas brakujące sterowniki i zrestartuj komputer.
  • funkcja blokady klawiatury – bardzo często klawiatura nie działa również z powodu nieumyślnego uruchomienia funkcji blokady. W tej sytuacji konieczne jest znalezienie instrukcji obsługi laptopa, w której znajdziesz informację na temat przycisku odblokowującego.
  • zalana klawiatura – jeśli klawiatura nie działa w laptopie z powodu zalania, jest to nieco bardziej złożony problem. Zaraz po zalaniu niezwłocznie wyłącz urządzenie, odłącz je od zasilania, jeśli to możliwe wyjmij też baterię i obróć laptopa klawiaturą do dołu. Czas ma w tym przypadku ogromne znaczenie, ponieważ jeśli zareagujesz zbyt późno, może okazać się, że uszkodzeniu uległy inne podzespoły, a nie jedynie klawiatura. Jeśli wdrożyłeś wszystkie kroki, zgłoś się do serwisu komputerowego, ponieważ taka awaria wymagać będzie pomocy specjalistów.

Udostępnij