Kamerka do samochodu – jaki rejestrator jazdy wybrać?

kamerka do samochodu jaki rejestrator jazdy wybrac

Jazda samochodem to czysta przyjemność. A przynajmniej takiej odpowiedzi udzieliła większość kierowców w niezależnych ankietach Internetowych. Podróż autem to jednak również ryzyko: wypadki, kolizje, stłuczki. Ustrzec przed przykrymi konsekwencjami może wideorejestrator. Dobrze zaopatrzyć się również w kamerę cofania.

Kamery samochodowe – przydatne, czy zbędny dodatek?

Posiadanie kamery jest ważne. Podczas jazdy w każdej chwili może dojść do wypadku lub kolizji nie z Twojej winy. Często bardzo ciężko jest udowodnić wtedy swoją niewinność przed służbami.

Tej nieprzyjemności można uniknąć poprzez zakup wideorejestratora. Możesz zamontować go tylko przy przedniej szybie, lub też i tylnej (co w szczególności zalecamy).

Kamery samochodowe są więc bezsprzecznie przydatne. Choć nie zabraknie w nich kilku ciekawych, lecz zbędnych funkcji.

Czy kamera samochodowa chroni tylko przed wypadkami?

Nie tylko. Tak naprawdę nie musi dojść do żadnej kolizji, aby zapisany plik video stał się przydatny.

Widzisz tak zwanego “samozwańczego szeryfa” który powoduje zagrożenie w ruchu lądowym? Teraz bez problemu będziesz mógł zgłosić go do odpowiednich służb. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kierowców pod wpływem alkoholu.

Pamiętaj, że nawet jeśli posiadasz wideorejestrator, powinieneś być uważnym kierowcą. Celowe wywoływanie niebezpiecznych sytuacji jest niestety częstą praktyką osób szukających atencji w Internecie – nie stwarzaj niebezpieczeństw i unikaj takiego zachowania.

Ile kosztują dobre rejestratory jazdy?

Kamerki samochodowe na Internetowych aukcjach znajdziesz nawet za mniej, niż 100 złotych. Ich jakość jest jednak wątpliwa – a w sprawach bezpieczeństwa lepiej unikać półśrodków.

Dobra kamerka samochodowa kosztuje około 300 złotych. W tym pułapie cenowym znajdziesz niezawodne modele, które nieraz uchronią Cię w trakcie jazdy.

Zakupić możesz także rejestratory jazdy za ponad 1000 złotych. Dlaczego różnica w cenie jest aż tak duża? Nieco więcej o dodatkowych “bajerach” w dalszej części artykułu.

Kamera samochodowa za 300zł – czego możesz od niej oczekiwać?

Przy zakupie sprzętu za taką cenę możesz spodziewać się najlepszego obrazu. Rozdzielczość oczywiście w jakości Full HD. Liczba klatek to stabilne 30FPS – w zupełności wystarczająca.

Ważny jest kąt nagrywania (im szerszy, tym lepiej). Podczas odtwarzania filmów z tańszych kamer często okazuje się, że nie wyłapały one szczegółów z boku samochodu. Jest to spowodowane przez niski kąt widzenia. W kamerze za 300 złotych możesz jednak spodziewać się kąta o wartości przynajmniej 120°.

W tym miejscu z czystym sumieniem możemy polecić model Mio MiVue C540. O marce Mio mogłeś już wcześniej usłyszeć podczas poszukiwania nawigacji GPS – tworzą oni naprawdę solidny sprzęt. I to w niewygórowanej cenie.

Droższe kamery samochodowe – czym się wyróżniają?

Najdroższe modele kamer samochodowych używane są głównie przez zawodowych kierowców. Dlaczego ceny niektórych z nich sięgają ponad 1000 złotych? Czy warto tyle płacić?

Weźmy pod lupę model Mikavi PQ6 3CH. Może się on pochwalić nie jedną, ale aż trzema kamerami. Będziesz mógł zobaczyć obraz z przodu, tyłu, a nawet wnętrza pojazdu.

Oprócz tego posiada ona wbudowany tryb parkingowy, nagrywanie w pętli, czujnik ruchu, a także moduł GPS i WiFi. Jakość nagrań wynosi nawet do 4K.

Czy warto tyle zapłacić za kamerkę samochodową? Większość z was zapewne stwierdzi, że nie. Zupełnie rozumiemy to podejście – po co kupować sprzęt za 1000 złotych, gdy można zakupić alternatywę za 30% tej ceny?

Tak drogi sprzęt możemy polecić tylko zawodowym kierowcom. No i wideofilom (bez urazy), jeśli jakość Full HD jest dla was niewystarczająca.

Kamery samochodowe – na jakie dodatki warto zwrócić uwagę?

Jeśli do wypadku dojdzie w nocy lub przy słabym oświetleniu, wiele kamer może zarejestrować niewyraźny film. Warto sprawdzić więc, czy zakupiona przez Ciebie kamera posiada tryb nocny.

Na jakie dodatki warto jeszcze zwrócić uwagę? Może to być:

  • Kamera cofania z czujnikiem
  • Detekcja ruchu
  • Głosowa aktywacja nagrywania

Jakość kamery, a tablice rejestracyjne

Czy jeśli zakupisz kamerę za 1000 złotych, to będziesz w stanie odczytać każdą tablicę rejestracyjną w dowolnych warunkach? Niestety nie.

Prawda jest taka, że niekorzystne warunki zniwelują działanie zarówno kamery za 300 złotych, jak i za trzykrotność tej ceny.

Jaka dodatkowa ochrona przed wypadkami?

Oprócz kamery warto zainwestować również w dodatkową ochronę. Mogą to być drogie, zaawansowane czujniki ruchu, które same zahamują samochód, a może to być też najzwyklejsze ubezpieczenie przed wypadkami.

Wybierz to, czego aktualnie potrzebujesz. I pamiętaj o jednym: o ile kamerka samochodowa może uchronić Cię przed wieloma nieprzyjemnościami, o tyle nie uratuje ona Twojego życia w kryzysowej sytuacji.

Rozwaga na drodze najważniejsza!

Kamery samochodowe – podsumowanie

Pytanie “czy warto kupić droższą kamerkę samochodową” jest w przypadku wideorejestratorów pozbawione odpowiedzi.

W kwestii bezpieczeństwa nie ma miejsca na ulgowe traktowanie. Z drugiej strony jednak funkcjonalność drogich kamer nie jest znacznie większa, niż tańszych odpowiedników.

Dokonaj mądrego zakupu, ale przede wszystkim: uważaj na drodze.

Udostępnij