Smart City po polsku

Smart City

Koncepcja inteligentnych miast jest coraz bardziej osiągalna. Bolesławiec to świetny przykład tego, jak z sukcesem można wprowadzać coraz ciekawsze rozwiązania, korzystne dla mieszkańców i otaczającego ich środowiska. Wykorzystywane w polskim smart city koncepcje to Smart Bike, Sensor, Water i Light.

Dzięki nim mieszkańcy korzystają z rowerów IV generacji, monitorowanych przez inteligentne czujniki ruchu. Stan powietrza jest kontrolowany w czasie rzeczywistym, więc informacja o stężeniu szkodliwych pyłów jest odbierana na bieżąco. 

Aktualny poziom zużycia wody oraz sterowanie oświetleniem miejskim pozwala na przemyślane gospodarowanie zasobami i budowanie oszczędności. Polska jest jednym z krajów, który wdraża nowe technologie bardzo chętnie. Pod względem płatności bezgotówkowych czy liczby czujników jakości powietrza, znajdujemy się w czołówkach Europy i świata.

Konsekwentnie w stronę sukcesu

Stopniowe wprowadzanie rozwiązań smart ułatwia życie codzienne mieszkańców, podnosząc jego jakość i troszcząc się o naturę. Dzięki temu przyciąga potencjalnych inwestorów i zwiększa atrakcyjność miasta w oczach turystów. 

Na świecie znaleźć można wiele przykładów miast, które wprowadzają nowe technologie w trosce o swój rozwój, budżet i zdrowie mieszkańców. Wśród nich znajduje się Singapur, jako najczystsze miasto na świecie. Za tak zacne wyróżnienie odpowiadają w znacznym stopniu technologie smart city. Jedną z nich są czujniki instalowane w koszach na śmieci, które informują o ich zapełnieniu.

Taka wiedza przekazywana do lokalnych służb, pozwala efektywnie zaplanować trasę śmieciarek, co przekłada się na oszczędności związane z transportem. Zachowanie porządku zmniejsza występowanie niepożądanych zagrożeń np. sanitarnych, a ponadto przyczynia się do pozytywnego odbioru przez turystów i samych mieszkańców. Z kolei Londyn stawia na walkę ze smogiem. W jaki sposób?

Prowadząc odczyty z czujników jakości powietrza oraz monitorując ruch pojazdów w zielonych strefach. Pozwala to na wyciągnięcie wniosków i usprawnianie działań w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Racjonalne planowanie transportu publicznego sprawiło, że w okolicach szkół powietrze znacząco się poprawiło.

Przekłada się to również na budowanie pozytywnych nawyków wśród mieszkańców. Częściej korzystają oni z komunikacji miejskiej lub rowerów. Dzięki temu zyskuje cała społeczność. Paryż postawił na aplikację miejską. Przynosi ona wiele korzyści dla użytkowników transportu publicznego, jak i dla spragnionych oferty kulturalnej. Korzystając z niej miasto może kierować uwagę zwiedzających na mniej uczęszczane atrakcje, aby rozładować kolejki przy tych najbardziej popularnych.

Mądre zasady to sprytne miasta

Smart city to piękna wizja, która w znaczny sposób pomoże usprawnić codzienność mieszkańców miast. Jednak zdarza się, że mieszkańcy czują niechęć do zmian. Nie zawsze są gotowi na ewolucję, obawiając się rewolucji. Podstawą skutecznego realizowania założeń inteligentnego miasta jest więc bezpośrednia i transparentna komunikacja władz z mieszkańcami. 

Powinni oni mieć pewność, że ich zdanie ma kluczowe znaczenie i jest realnie uwzględniane. Dlatego przeprowadzanie ankiet czy spotkań jest bardzo ważnym elementem przed podjęciem działań. Kolejną zasadą koncepcji smart city, jest troska o bezpieczeństwo i rozwój regionu. Cały system opiera się także mocno na gromadzeniu i przetwarzaniu danych, wykorzystywaniu technologii, dbałości o ergonomię i ekologię.

Środowisko, w którym wszyscy funkcjonują, wymaga bacznej uwagi i ochrony. Spełnienie tych wszystkich zasad pozwala nie tylko rozwijać region, ale również budować zaufanie społeczne, które dla sprawujących władzę powinno być najważniejsze.

Materiał promocyjny.

Udostępnij