Folder na hasło – Jak zabezpieczyć folder hasłem w Windows 10?

folder na haslo jak zabezpieczyc folder haslem w windows 10

Jak zahasłować folder? Jak zabezpieczyć folder hasłem w Windows 10?

Windows 10 jest bardzo powszechnym systemem operacyjnym wykorzystywanym przede wszystkim na komputerach stacjonarnych i laptopach, choć dostępne są także urządzenia wyposażone w mobilną wersję systemu. W związku z tym często pojawia się pytanie, jak zabezpieczyć folder hasłem Windows 10 (tak zwany folder lock), albo też jak założyć hasło na komputer Windows 10. Choć nie jest to trudne zadanie, warto postępować rozważnie, tworząc folder na hasło, aby faktycznie chronił on zawarte wewnątrz dane. Kluczem jest nie tylko sam sposób jak zabezpieczyć folder hasłem, ale również jakie hasło na folder zostanie założone. Skuteczne szyfrowanie folderów jest możliwe zarówno w wybranych wersjach systemu operacyjnego w sposób natywny, jak również w każdej wersji z użyciem odpowiedniego programu do zabezpieczenia folderu hasłem.

Prosty sposób na ochronę plików i katalogów – jak założyć hasło na folder?

Każdy chce zadbać o swoje osobiste pliki (np. zdjęcia lub dokumenty). Kiedy zastanawiasz się, jak zablokować dowolny folder w Twoim systemie operacyjnym, masz do wyboru wiele możliwości. Możesz sprawdzić, jak zabezpieczyć plik hasłem lub innym kluczem szyfrowania z użyciem prostych w obsłudze programów. Warto, by oprogramowanie stosowało szyfrowanie zawartości plików, a nie jedynie zabezpieczenie samym hasłem, które stosunkowo łatwo obejść. Inną możliwością jak zrobić folder na hasło jest wbudowana funkcja systemowa, dostępna w sposób natywny w Windows 10 innym niż wersja Home. Bardzo często odpowiedź na to, jak zahasłować wybrany folder znajdziesz również w oprogramowaniu do kompresji plików lub alternatywnych eksploratorach plików.

Kliknij prawym przyciskiem myszy na folder – czyli natywne szyfrowanie w Windows 10

Zabezpieczenie folderu za pomocą hasła bez dodatkowego oprogramowania jest możliwe w wyższych wersjach systemu Windows. To szyfrowanie folderów jest dostępne we właściwościach pliku lub folderu. Wystarczy wejść w odpowiednie opcje. Szybkie zabezpieczenie folderu hasłem to następujące kroki:

  1. W pierwszej kolejności kliknij prawym przyciskiem myszy lub touchpada na wybrany plik lub folder,
  2. Wybierz z rozwijanego menu kontekstowego pozycję Właściwości.
  3. Kliknij przycisk Zaawansowane, wybierz pozycję Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane.
  4. Zamknij okna przyciskami OK i Zastosuj, aby skutecznie zaszyfrować plik.

W ten sposób już wiesz, jak wygląda proces archiwizowania plików i jak założyć hasło na folder Windows 10 z użyciem mechanizmów systemowych. Pamiętaj: wprowadź hasło, które spełnia wymogi bezpieczeństwa – czyli składa się z przynajmniej ośmiu znaków i posiada znaki specjalne.

Zabezpieczenie folderu hasłem za pomocą programu

Jeśli chcesz zabezpieczyć hasłem prywatny folder – bardziej przystępną opcją dla wielu osób wydaje się dobry program do zabezpieczenia folderu hasłem. Tu, w zależności od producenta oprogramowania, kolejne kroki mówiące jak zaszyfrować folder mogą być różne. Funkcjonalny program do haseł może dodawać opcję w menu kontekstowym, czyli po kliknięciu pliku prawym klawiszem. Może też być konieczne uruchomienie aplikacji i wskazanie pliku albo folderu, lub jego przeciągnięcie. Szczegóły jak ustawić hasło na folder w programie warto sprawdzić w jego instrukcji, menu pomocy. Wiele programów oferuje także dodatkowe funkcje zabezpieczania folderów – takie jak na przykład całkowite ukrycie go przed innymi użytkownikami (jest to przydatna funkcja, podczas gdy z Twojego komputera korzysta więcej osób). Mało osób wie również, że również w programie WinRar znajduje się opcja szyfrowania archiwum, dzięki której możesz zablokować dostęp do prywatnych plików.

Jak zabezpieczyć pendrive hasłem?

Foldery na hasło Windows 10 mogą znajdować się w pamięci zewnętrznej z odpowiednim systemem plików. To odpowiedź na to, jak zabezpieczyć pendrive hasłem. Dostępne są również specjalne programy dedykowane do szyfrowania całych dysków zewnętrznych, do których zalicza się pendrive. W przypadku tej pamięci jak zrobić hasło na folder ogranicza się do wspomnianych wcześniej kroków obejmujących szyfrowanie folderu Windows 10.

Hasła dostępu – bezpieczne szyfrowanie folderów, systemu i komputera

Hasła do folderów, systemu czy sprzętowe powinny być bezpieczne, trudne do odgadnięcia dla obcych czy systemów je łamiących, ale równocześnie możliwe do zapamiętania lub przechowywane w bezpieczny sposób. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak założyć hasło na laptopa albo jak założyć hasło na komputer Windows 10, sprawdź informacje w systemie. Ważne, by blokada folderu win 10 nie była chroniona tym samym hasłem co komputer. Warto wiedzieć jak zahasłować plik i jak założyć hasło na folder Windows 10, by móc w wybrany sposób regulować dostęp do ważnych danych – cały proces trwa bardzo krótko.

Jak otworzyć plik zip z hasłem?

Założone hasło na folder Windows 10 może generować spakowany plik ZIP. Jak otworzyć plik zip z hasłem? Wystarczy podać hasło dostępu do folderu przy jego rozpakowaniu, co jest możliwe w eksploratorze systemu Windows lub dowolnym innym oprogramowaniu obsługującym pliki ZIP z hasłem. To także skuteczny sposób na to, jak zablokować folder hasłem – pakując go do zahasłowanej paczki ZIP. Dlatego też folder na hasło Windows 10 może przybierać wiele różnych form i być osiągany na zróżnicowane sposoby.

System operacyjny Windows umożliwia zahasłowanie folderu bez jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Oczywiście możesz użyć do tego atrybuty zaawansowane, takie jak zewnętrzne programy pobrane z internetu, jednak nie jest to konieczność.

Udostępnij