Formatowanie dysku Windows 10 – jak sformatować dysk w Windows?

formatowanie dysku windows 10 jak sformatowac dysk w windows

Dysk twardy to jeden z ważniejszych komponentów w każdym urządzeniu, który umożliwia zapisywanie i odczytywanie danych. Po pewnym czasie użytkowania z komputera może dojść jednak do sytuacji, w której nośnik danych zostanie przepełniony, wówczas konieczne okaże się formatowanie.

Jak sformatować dysk z systemem? Jak wygląda formatowanie dysku? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Formatowanie dysku podczas procesu instalacyjnego

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na formatowanie dysku jest skorzystanie z płyty lub pendrive’a z oprogramowaniem Windows. Często na taki krok decydujemy się, kiedy przykładowo chcielibyśmy zmienić starszy system Windows 7 na nowszy – Windows 10. Kiedy już naszym oczom ukaże się kreator instalacji systemu, wówczas wystarczy postępować jedynie zgodnie z instrukcjami, które pojawiają się na ekranie.

Zobacz również: Jak przywrócić system Windows?

Czynności są stosunkowo łatwe, dlatego też nie jest wymagane ogromne doświadczenie z zakresu korzystania z komputera. Pamiętajmy jednak o tym, że format dysku C wiąże się z tym, że usuwamy wszystkie zasoby, również te systemowe.

Formatowanie innej partycji niż systemowa

Jeśli podzieliliśmy wcześniej dysk twardy na partycje, wówczas jesteśmy w stanie oczyścić jedną z nich. Jest to szybki i skuteczny sposób, dzięki któremu pozbędziemy się wszystkich zbędnych plików. Warto jednak pamiętać o tym, że w tym przypadku nie jest możliwe sformatowanie dysku C. Jak sformatować dysk twardy?

 • W pierwszym kroku dwukrotnie klikamy na ikonkę “Ten komputer”, a następnie wybieramy daną partycje i wciskamy na niej prawy przycisk myszy.
 • Po chwili naszym oczom powinno pojawić się menu kontekstowe, z którego należy wybrać zakładkę “Formatuj”.
 • Nie zalecamy zmiany żadnych ustawień osobom początkującym, gdyż może to prowadzić do późniejszych problemów. Jedyne nad czym możemy się zastanowić, to czy chcemy dokonać szybkiego formatowania.
 • Aby aktywować cały proces powinniśmy kliknąć “Rozpocznij”

Zobacz również: Dysk zabezpieczony przed zapisem – co zrobić?

Formatowanie dysku przez “zarządzanie komputerem”

Formatowanie dysku Windows 10 wbrew pozorom nie jest trudną czynnością i co ważne – można tego dokonać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z aplikacji “Zarządzanie komputerem”. W tym przypadku jednak należy zachować ostrożność, aby nie popełnić błędu.

 • Kiedy uda nam się odnaleźć “Zarządzanie komputerem”, szukamy zakładkę “Magazyn”, a następnie rozwijamy ją. W
 • kolejnym kroku klikamy “Zarządzanie dyskami”, dzięki czemu uzyskamy dokładny podgląd na wszystkie partycje.
 • Wybieramy dysk, który chcemy sformatować, klikamy na nim prawym przyciskiem i wybieramy “Formatuj”.
 • W zakładce “System plików” wybierzmy NFTS, natomiast “Rozmiar jednostki alokacji” powinien być “Domyślny”.
 • Następnie musimy podjąć decyzje, czy wybieramy szybkie formatowanie czy pełne.
 • To drugie trwa dłużej, pomimo wszystko jest bardziej zalecane.
 • Jeśli wszystko ustawione jest zgodnie z zaleceniami, możemy wcisnąć “OK”, wówczas rozpocznie się cały proces.

Udostępnij