Windows 11 pro już dostępny. Jak zainstalować lub zaktualizować system?

windows11pro

Windows 11 pro to edycja naprawdę wyczekiwana i choć nie obyło się bez pewnych kontrowersji, generalnie zaleca się użytkownikom aktualizację ze względu na wyższe bezpieczeństwo i lepsze dostosowanie nowego systemu zwłaszcza do współpracy z komputerami najnowszej generacji.

Instalować czy aktualizować?

Uruchomienie z dysku instalacyjnego – wersję anglojęzyczną i polskojęzyczną można zamówić na https://www.senetic.pl/microsoft/oem/windows/windows_11_pro/ – jest konieczne na nowym sprzęcie i tam, gdzie nie ma możliwości aktualizacji. Niekiedy jednak jest to rozwiązanie sugerowane nawet tam, gdzie teoretycznie możliwa jest aktualizacja. Dotyczy to w szczególności starszych, kiepsko zarządzanych maszyn, w których przypadku wychodzi się z założenia, że czysta instalacja i przywrócenie niektórych danych to szybszy i bezpieczniejszy sposób niż optymalizacja kompletnie zabałaganionego środowiska.

Jak zainstalować Windows 11 PRO

Generalnie po uruchomieniu instalacji Windows 11 PRO wszystkie instrukcje są zrozumiałe – większość użytkowników powinna pozostawić domyślne ustawienia. Cały proces wymaga maksymalnie kilku minut uwagi i choć zainstalowanie systemu może zająć do kilkudziesięciu minut, to na dobrą sprawę nie ma nawet potrzeby śledzenia postępów. Od dłuższego już czasu programy instalacyjne Windowsa nie wymagają zaangażowania po stronie użytkownika.

Co przed instalacją?

Proces instalacyjny jest na tyle prosty, że nie ma potrzeby poświęcać mu więcej czasu. Dobrze jednak byłoby skupić się na kilku rzeczach do wykonania wcześniej.

  • Na pewno powinieneś zadbać o kopie zapasowe ważnych plików. Może to być kopia w chmurze, może być na dysku przenośnym – to nie ma znaczenia, natomiast warto choćby pliki spakować, wygenerować dla nich sumy kontrolne i porównać je dla pliku oryginalnego i kopii. To pozwoli przynajmniej w podstawowym zakresie sprawdzić, czy kopia będzie funkcjonalna.
  • Można przygotować kopię ustawień, które powinny zostać wprowadzone na nowym systemie. Jednak jeśli instalacja jest przeprowadzana „na czysto” ze względu na problemy z konfiguracją poprzedniego systemu albo ogólny bałagan na dysku, to może lepiej nowy system skonfigurować od zera?

Jak zaktualizować system do Windows 11 PRO

Opcja uaktualnień jest w Windowsie dostępna za pośrednictwem usługi Windows Update. Niektóre poradniki zalecają wcześniejszą weryfikację zgodności urządzenia z wymaganiami nowego Windowsa, ale nie jest to konieczne – jeśli zgodność nie jest zapewniona, aktualizacja się nie uruchomi, więc nie ma ryzyka uszkodzenia bieżącego systemu plików.

Aktualizacja systemu Windows 10 do 11 ma być możliwa do 2022 roku, przy czym szczegółowy harmonogram zależy od urządzenia. Generalnie wbudowane narzędzia aktualizacji będą mogły sprawdzać dostępność nowego wydania w dowolnym momencie.

Jak aktualizuje się Windows 11 PRO?

Cały proces przebiega automatycznie i prawie nie wymaga ingerencji użytkownika, poza kilkoma prostymi odpowiedziami na pytania o konfigurację. Zasadniczo Windows 11 nie różni się szczególnie od 10 pod maską, zmienił się głównie wygląd, więc i opcje konfiguracyjne mogą pozostać niezmienione. Warto jednak zadbać o to, żeby na czas aktualizacji żaden z użytkowników nie miał dostępu do edycji plików na dysku. W teorii skrypt aktualizacyjny jest dobrze wyizolowany, ale w praktyce warto po prostu zapewnić jego spokojny przebieg.

Co zrobić przed aktualizacją Windows 11?

  • Na pewno warto mieć kopię zapasową – jeśli nie sklonowany dysk, to przynajmniej najważniejsze pliki.
  • Czy jest sens odłączać połączenie internetowe? Niektórzy tak doradzają, ale wydaje się, że to przesadna ostrożność.
  • W laptopach na pewno warto sprawdzić poziom baterii – przerwa w dopływie zasilania może być brzemienna w skutki.

A tak poza tym – warto zrobić sobie kawę, bo proces potrwa pewnie dłuższą chwilę, ale przebiega płynnie i nie trzeba się szczególnie angażować. To chyba najlepiej zaprojektowany proces aktualizacyjny Microsoftu w historii, więc można do niego podejść zupełnie bez stresu.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij