Ukraińskie znaki na klawiaturze – jak pisać cyrylicą?

ukrainskie znaki na klawiaturze jak pisac cyrylica

Alfabet ukraiński wywodzi się bezpośrednio z cyrylicy. Różni się nie tylko inną wymową, ale stosuje się również zupełnie odmienny zapis liter, niż w naszym ojczystym języku. O ile w przypadku, na przykład, języka niemieckiego wystarczy, abyś skopiował potrzebne na dany moment “umlauty”, o tyle podczas pisania cyrylicą kopiowanie pojedynczych liter będzie miało praktycznie zerową efektywność. Co zatem powinieneś zrobić, jeśli masz zamiar pisać teksty po ukraińsku? Czy konieczna okaże się klawiatura rosyjska online? Czy dodanie języka do systemu operacyjnego rozwiąże problem? Przeczytaj artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania.

Klawiatura online – cyrylica wprost z sieci

W naszym artykule dotyczącym znaków niemieckich wymieniliśmy kopiowanie pojedynczych liter jako jeden ze sposobów na pozyskanie “umlautów”, gdy używamy ich bardzo rzadko. W przypadku języka ukraińskiego zupełnie pomijamy ten podpunkt – będzie to w tym przypadku całkowite marnotrawstwo czasu.

Pierwszym sposobem, by zacząć porozumiewać się w języku ukraińskim, jest skorzystanie ze specjalnych klawiatur online. Aby zyskać do niej dostęp, wystarczy wpisać w pasku wyszukiwarki frazę “klawiatura ukraińska online” oraz wybrać jeden z wyników. Jako dobry przykład może posłużyć ta strona internetowa: online-keyboard.org

Częsty błąd osób nieznających cyrylicy

Wiele osób wychodzi z założenia, iż cyrylica rosyjska oraz ukraińska są identyczne. O ile można znaleźć pomiędzy nimi bardzo wiele podobieństw, o tyle panują między nimi małe, choć znaczące w kontekście całego tekstu różnice. Nie wyszukuj zatem frazy “klawiatura rosyjska online” gdy chcesz pisać po Ukraińsku, gdyż tekst napisany na takiej stronie może nie być optymalny.

Klawiatura ukraińska online nie jest najlepszym sposobem

Pisanie w języku rosyjskim (lub innym wykorzystującym cyrylicę) za pomocą klawiatury online nie jest najwygodniejszym sposobem. Każdorazowo, gdy będziesz musiał napisać tekst w cyrylicy, będziesz musiał liczyć się z utrudnieniami takimi jak:

  • Uruchamianie odpowiedniej strony internetowej – jest to uciążliwe, gdyż będziesz musiał mieć ciągły dostęp do sieci – tak więc na przykład w czasie podróży pisanie może okazać się niemożliwe
  • Pisanie tekstu w specjalnym edytorze – i owszem, o ile nie musisz naciskać w wirtualną klawiaturę za pomocą myszki, wszak wyżej zalinkowana strona doskonale radzi sobie ze sczytywaniem przycisków na naszej rzeczywistej klawiaturze, o tyle mimo wszystko będziesz musiał każdorazowo kopiować napisany przez siebie tekst
  • Ograniczenia formatowania tekstu – jak zapewne na pierwszy rzut oka zauważyłeś: owe klawiatury online charakteryzują się bardzo ubogą zawartością w kwestii formatowania tekstu – będziesz musiał zapomnieć zatem o swoich ulubionych programach edytujących, i przesiąść się na edytor rodem z windowsowego notatnika

Jeśli planujesz więc korzystać z ukraińskich znaków przez dłuższy czas, wówczas powinieneś skorzystać z naszej kolejnej porady.

Instalacja ukraińskiej klawiatury w systemie

Jeżeli będziesz poruszać się po alfabecie ukraińskim równie często, jak po polskim, wówczas nieunikniona okaże się instalacja ukraińskiego układu klawiatury w twoim systemie operacyjnym.

Alfabet ukraiński (lub jakikolwiek inny) możesz dodać do swojego systemu poprzez odnalezienie w opcjach systemu zakładki “Język”, wystarczy, że wpiszesz odpowiednią frazę w Windowsowym pasku wyszukiwania. Jeśli jednak opcja nie wyświetla się, wówczas będziesz musiał odwiedzić panel sterowania by odnaleźć ją własnoręcznie.

Gdy znajdziesz się już w zakładce “Język”, namierz opcję “Dodaj język”, po czym zaznacz “Ukraiński” lub “Rosyjski” (w zależności od potrzeb). Powinien uruchomić się instalator, który w intuicyjny sposób przeprowadzi Cię przez cały proces.

Jak pisać za pomocą klawiatury ukraińskiej?

Po zakończeniu procesu instalacji możesz zastanawiać się, jakie przyciski na klawiaturze odpowiadają cyrylicy.

Klawiatura, która znajduje się na Twoim biurku, przystosowana jest do alfabetu łacińskiego – tak więc nie odnajdziesz na niej niestandardowych symboli. W tym przypadku będziesz musiał zdać się na jeden z polecanych przez nas sposobów (lub też zaufać swojej własnej kreatywności).

Specjalne naklejki na klawiaturę

Najtańszym (choć z całą pewnością nie najszybszym) sposobem będzie zakup naklejek na klawiaturę. Ich cena jest bardzo niska i nie przekracza zwykle 10 złotych. Najwygodniej będzie zamówić je internetowo, gdyż są one ciężko dostępne w sklepach stacjonarnych.

Gdy twoja przesyłka już dotrze, wystarczy, abyś naniósł naklejki na odpowiednie przyciski na Twojej klawiaturze. Takim oto sposobem zamienisz widoczny alfabet łaciński na cyrylicę.

Klawiatura z wbudowaną cyrylicą

Zakup specjalnej klawiatury dedykowanej do cyrylicy również może okazać się trafnym rozwiązaniem. Co prawda, koszt zakupu dodatkowego sprzętu wyniesie znacznie więcej, niż zamówienie kilkudziesięciu naklejek z internetu, jednak taka klawiatura będzie znacznie lepiej się prezentowała.

Oprócz znacznie lepszego wyglądu takiego sprzętu, nie będziesz musiał również męczyć się z przyklejaniem nalepek – może to być uciążliwe, gdyż łatwo je uszkodzić (i będą prezentowały się znacznie mniej estetycznie).

Litery fabrycznie umieszczone na przyciskach klawiatury z całą pewnością będą prezentować się lepiej, niż naklejki – jednak zakup takiego sprzętu będzie Cię więcej kosztować. Wybór pozostaje więc do Ciebie.

Wykaż się kreatywnością

Nie jest oczywiście powiedziane, że potrzebne będą Ci jakiekolwiek dodatkowe akcesoria. Samodzielnie możesz zaznaczyć odpowiednie znaki na swojej klawiaturze (na przykład za pomocą mazaka), lub też… wyuczyć się ich na pamięć. Praktyka czyni mistrza!

Możesz również wyszukać w internecie dodatkowych sposobów, by ułatwić zapis ukraińskich znaków na polskich klawiaturach. Zdziwisz się, jakie niektórzy internauci posiadają kreatywne pomysły!

Transliteracja – wiesz już, jak to robić!

Jak sam widzisz, przy zapisie ukraińskich znaków wcale nie jest potrzebne użytkowanie specjalnych klawiatur. Wiesz już, jak zamienić nasz alfabet na alfabet rosyjski (lub jakikolwiek inny wykorzystujący cyrylicę).

Sam zdecyduj, które z powyżej wymienionych przez nas sposobów wybierzesz – czy celujesz w estetykę swojego rozwiązania, czy też chcesz uporać się z problemem najniższym możliwym kosztem.

Niezależnie, na które rozwiązania się zdecydujesz , jedno jest pewne – alfabet rosyjski, ukraiński, ani jakikolwiek inny nie powinien już stanowić dla Ciebie najmniejszego problemu.

Udostępnij