Co to jest VPN i przed czym chroni? Sprawdzamy!

co to jest vpn i przed czym chroni sprawdzamy

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś o prywatności w sieci oraz o zagrożeniach wynikających z jej użytkowania. W dzisiejszym artykule dowiesz się jak chronić swoje dane i zapewnić sobie bezpieczne korzystanie z Internetu za pomocą VPN. Czym on właściwie jest i jak działa? Wszystkiego dowiedz się z dalszej lektury.

Co to jest VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network) pozwala nam połączyć się z siecią poprzez bezpieczny, prywatny tunel. Bezpieczeństwo zapewnia zmienne IP naszego komputera oraz naprawdę mocne szyfrowanie danych. Dzięki VPN możemy anonimowo przeglądać Internet oraz wybrać lokalizację jaką będą widzieć serwery. Jest to rozwiązanie, które nie tylko pozwala nam w bezpieczny sposób korzystać z Internetu, ale również otwiera przed nami nowe strony, normalnie niedostępne w naszym kraju. (źródło: Co to jest VPN? – topvpn.pl)

Jak standardowo wygląda łączenie się z siecią

Podczas codziennego korzystania z sieci wiele firm zbiera informacje o stronach, które odwiedzasz i analizuje Twój ruch w sieci. Pod lupę brane są kliknięcia, czas aktywności czy zwyczaje zakupowe. Dane takie służą do optymalizacji reklam, dostosowywania usług do potrzeb klientów i niejednokrotnie przekazywane są pomiędzy firmami. Jest to internetowa forma śledzenia użytkownika, która w dobie współczesnych algorytmów analizujących, może być naprawdę doskonałą kopalnią wiedzy, zarówno o użytkowniku, jak i jego życiu prywatnym.

Dane tego typu zapisywane są na serwerach z przypisanym adresem IP, to znaczy Twoim osobistym identyfikatorem, który jednoznacznie wskazuje na adres oraz użytkownika. Dzięki takiemu mechanizmowi za każdym razem, kiedy łączysz się z jakąkolwiek witryną, jest ona w stanie określić kim jesteś i połączyć te dane z zebranymi wcześniej.

Jak działa VPN?

Podczas użytkowania VPN ruch, który generujesz w sieci, przechodzi przez dodatkowy zdalny serwer, który pozwala na zmianę Twojego adresu IP, a cały ruch pomiędzy Twoim komputerem a tym serwerem podlega szyfrowaniu. Całość połączenia odbywa się za pomocą specjalnego prywatnego tunelu, który jest barierą dla potencjalnych podglądaczy. (źródło:Co to jest VPN? 8 porad jak wybrać VPN, aby być bezpiecznym w Sieci – kwestiabezpieczenstwa.pl)

Przykładowo, jeżeli za pomocą VPN połączymy się z serwerem z Czech, to cały ruch skierowany będzie na ten serwer i tam zostanie poddany szyfrowaniu. Dopiero później VPN połączy się z powrotem ze stroną, którą chcieliśmy odwiedzić. Witryna, na której jesteśmy, nie widzi już użytkownika, a zdalny serwer, przez który przeszło połączenie.

Przed czym chroni VPN?

Zdecydowanie najważniejszym powodem, dla którego warto korzystać z VPN, jest prywatność naszych danych. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania nawet dostawca usług internetowych nie będzie w stanie monitorować Twojego zachowania w Internecie.

Co może zrobić z tymi danymi dostawca? Naprawdę bardzo wiele, ponieważ w prawie polskim istnieje zapis o konieczności wydania informacji z ostatnich 12 miesięcy wszystkim uprawionym do tego podmiotom. Takie zachowanie z jednej strony powinno wzmocnić ochronę konsumentów i chronić przed oszustami, jednak z drugiej może posłużyć do nieuprawnionego przekazania danych lub ich wycieku w sytuacji przejęcia serwerów firmowych.

W tym przypadku zdecydowanie najbardziej niebezpieczne jest łączenie się ze stronami nieszyfrowanymi. Kiedy na stronie nie widzimy zielonej kłódki, całość informacji, które przekazujemy, może być bezpośrednio zapisywana wraz z naszym IP. Są to między innymi nasze wiadomości, przesyłane zdjęcia, kontakty i wiele innych. Nieco lepiej ma się sytuacja na stronach szyfrowanych. Tutaj nie można uzyskać już takich szczegółów, jednak nadal dla dostawcy są widoczne odwiedzane strony, czas na nich spędzony oraz rozmiar pobieranych plików.

VPN chroni nas także w sytuacjach, kiedy korzystamy z sieci publicznych lub zlokalizowanych w zakładzie pracy czy szkole. W sytuacji, kiedy jesteśmy połączeni w sieci publicznej z wieloma osobami, istnieje naprawdę spora szansa, że ktoś będzie chciał wykraść nasze prywatne dane, takie jak hasła czy loginy do portali. Z punktu widzenia złodzieja może to być informacja bezcenna. Kiedy korzystasz z VPN, Twój widoczny dla innych ruch ogranicza się tylko do informacji o tym, że w ten sposób łączysz się z siecią.

Niewątpliwą zaletą sieci VPN jest również możliwość omijania wszelkich lokalnych blokad. Z pomocą tunelowania możemy w Polsce oglądać seriale i programy, które normalnie nie byłyby dla nas dostępne. Jest to idealny sposób na dostanie się do zasobów Internetu, na które czekalibyśmy jeszcze bardzo długo lub nigdy nie byłyby dla nas dostępne.

Podsumowanie

Jak mogłeś się przekonać, VPN jest niezawodnym rozwiązaniem w zapewnianiu anonimowości w sieci oraz gwarantuje bezpieczeństwo przesyłania informacji. Dodatkowo umożliwia dostęp do stron i rozrywki z całego świata. Inwestycja w dobry VPN na pewno nie będzie złym rozwiązaniem dla żadnego świadomego użytkownika Internetu.

Artykuł partnera

Udostępnij