Instalacja światłowodu – jak przebiega ten proces?

instalacja swiatlowodu jak przebiega ten proces

Trudno dziś wyobrazić sobie życie codzienne i zawodowe bez dostępu do sieci. Stałe łącze internetowe jest dostępne praktycznie w każdym domu i miejscu pracy. Dąży się również do tego, aby było stabilne i niezawodne, a zatem obsługiwane przez najnowocześniejszą technologię. Aktualnie najwydajniejszym sposobem dostarczania usług internetowych jest światłowód.

Co to jest światłowód?

W sensie fizycznym światłowód jest przewodem służącym do przesyłu informacji. Jego unikatową cechą jest fakt, że, w przeciwieństwie do tradycyjnych typów okablowania, nie jest wykonany z miedzi, a z włókna szklanego i innych tworzyw sztucznych. Umożliwiają one transportowanie fal świetlnych, a wraz z nimi danych z prędkością nawet 1 Tb na sekundę.

Niewątpliwą zaletą technologii FTTH (ang. Fiber to the Home – światłowód do domu) jest fakt, że wykazuje bardzo wysoką odporność na zakłócenia. Na jakość sygnału nie wpływają warunki panujące w otoczeniu, takie jak pogoda czy temperatura. Światłowód nie jest również podatny na zakłócenia elektromagnetyczne. Dzięki niskiemu współczynnikowi PING wykazuje też wyjątkowo małe opóźnienia w dostępie do serwera.

Z internetu światłowodowego można korzystać przewodowo lub bezprzewodowo. Ta druga funkcja jest zdecydowanie mniej zawodna podczas korzystania z technologii FTTH niż w przypadku innych, starszych rozwiązań. Wraz ze zwiększaniem odległości urządzenia docelowego od routera moc sygnału spada, ale dzieje się to zdecydowanie wolniej i mniej gwałtownie. Ponadto istnieją kompatybilne z routerem urządzenia dodatkowe – wzmacniacze sygnału Wi-Fi, które umożliwiają utrzymywanie dobrej jakości połączenia nawet na dużych przestrzeniach i w wielokondygnacyjnych budynkach.

Technologia światłowodowa umożliwia nie tylko dostarczanie usług internetowych, lecz także telefonicznych i telewizyjnych. Usługi multimedialne mogą być zamawiane samodzielnie lub w pakietach.

Jak przebiega proces instalacji światłowodu?

Doprowadzenie światłowodu na określony obszar wymaga wybudowania w tym miejscu odpowiedniej infrastruktury. Składa się ona z 3 elementów: sieci dosyłowej, sieci pionowej (dystrybucyjnej) oraz sieci poziomej (instalacyjnej).

Zadaniem sieci dosyłowej jest umożliwienie transmisji danych z punktu dostępowego do rozgałęźnika (tzw. splittera), który dalej rozdziela sygnał do użytkowników. Sieć pionową instaluje się wewnątrz budynku (np. biurowca, bloku mieszkalnego), na najniższej dostępnej kondygnacji. Stamtąd okablowanie prowadzone jest w górę, na poszczególne piętra. Sieć pozioma rozprowadza sygnał od skrzynki kablowej do poszczególnych lokali – biur lub mieszkań.

Bardzo często zdarza się, że na danym terenie opisana wyżej infrastruktura już częściowo istnieje. Wszystkim, co trzeba wówczas zrobić, aby mieć szybki i niezawodny internet światłowodowy, jest podłączenie do sieci danego budynku lub nawet wyłącznie danego lokalu.

W przypadku budynków wolnostojących (np. domów mieszkalnych znajdujących się poza miastem) doprowadzenie przyłącza światłowodowego, jest możliwe po uprzednim złożeniu stosownej deklaracji w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. O jej pozytywnym rozpatrzeniu i dalszych krokach urząd informuje telefonicznie lub mailowo.

Z punktu widzenia indywidualnego użytkownika instalacja światłowodu jest szybka i bezproblemowa. Technicy zatrudnieni przez operatora usług przyjeżdżają pod wskazany adres w umówionym z klientem terminie. Sam proces dostarczenia internetu światłowodowego do mieszkania zajmuje nie więcej niż 3 godziny. Nie wymaga rozkuwania ścian ani wykonywania innych inwazyjnych bądź hałaśliwych czynności.

Kabel światłowodowy ma średnicę zaledwie 6 mm. Należy go doprowadzić od skrzynki kablowej do mieszkania, a następnie do miejsca, w którym będzie stał router. Urządzenie podłącza się kablem do tzw. przełącznicy światłowodowej, a następnie sprawdza poprawność instalacji. Jeżeli test wypadnie prawidłowo, podłączenie budynku/lokalu do sieci światłowodowej uznaje się za zakończone.

Artykuł partnera

Udostępnij