Kompresja PDF – Sprawdź, jak zmniejszyć plik PDF

kompresja pdf sprawdz jak zmniejszyc plik pdf

Wielkość pliku PDF zależy od ilości treści, użytych czcionek, zawartych zdjęć i ilustracji, zamieszczonych linków oraz wszelkich dodatkowych załączników. Czasem zbyt duża ilość zawartych informacji sprawia, że plik ma w konsekwencji zbyt duży rozmiar.

Jeśli zastanawiasz się, jak zmniejszyć rozmiar pliku PDF, świetnie trafiłeś. W poniższym artykule znajdziesz szereg przydatnych informacji, które podpowiedzą Ci, jak poradzić sobie z za dużymi plikami w formacie PDF. Przeczytaj poniższy tekst i pozbądź się problemu zbyt obszernych plików, które np. przekraczają limit załącznika, raz na zawsze!

Na czym polega zmniejszanie pliku PDF?

Zmniejszanie rozmiaru PDF to dość łatwe zadanie. Kompresowanie PDF nie wymaga bowiem wykonywania żadnych skomplikowanych działań. Wystarczy jedynie skorzystać z dobrodziejstwa dostępnych w sieci programów i rozwiązań. Programy te zwykle są bezpłatne i posiadają wiele przydatnych funkcji dodatkowych. Wszystkie tego typu rozwiązania dedykowane są dla każdego, dlatego zmniejszanie pliku PDF może wykonać zarówno osoba zaawansowana i zaznajomiona z nowinkami technologicznymi, jak i osoba nietechniczna.

Dlaczego zmniejszanie pliku PDF jest przydatne?

Kompresja PDF pozwala skutecznie zmniejszyć każdego rodzaju plik, a jak się okazuje zmniejszanie pliku PDF to niezwykle przydatna umiejętność, która sprawdza się na wielu płaszczyznach w codziennym życiu. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom można bowiem np. wysyłać maile bez przekraczania limitu załącznika oraz przechowywać znacznie więcej plików w różnego rodzaju mobilnych urządzeniach, np. w telefonie, na tablecie lub w czytniku e-book.

Kompresja PDF – programy

W sieci dostępnych jest wiele programów, które pozwalają na zmniejszenie PDF bez jakichkolwiek komplikacji i utrudnień. Większość z proponowanych rozwiązań dostępnych jest za darmo. Często posiadają one także dodatkowe funkcje, jak np. wycinanie stron z PDF czy łączenie kilku plików. Ze swojej strony rekomendujemy wybór następujących programów:

  • File Optimizer – Jest to narzędzie, które pozwala na zmniejszanie PDF oraz innych rozszerzeń plików. W opcjach programu można dowolnie zmieniać profil kompresji. Korzystanie z tego narzędzia jest niezwykle proste i intuicyjne. Za jednym razem można skompresować nawet tysiące plików PDF. Wystarczy jedynie załadować folder zawierający wszystkie interesujące nas pliki, które automatycznie zostaną poddane kompresji.
  • Shell GhostScript – Jest to oprogramowanie, które bazuje na analizie kodu źródłowego języka PostScript oraz PDF. Narzędzie to pozwala na konwersję do obrazów rastrowych. Z aplikacji GhostScript można korzystać za pośrednictwem konsoli Shell.
  • 7ZIP, WinRar, WinZip – Są to aplikacje, które pozwalają na zmniejszanie rozmiaru PDF. Wystarczy zainstalować najnowszą wersję jednej z wymienionych aplikacji. Następnie należy wybrać odpowiedni plik i z menu kontekstowego, za pomocą prawego przycisku myszy, wystarczy wybrać pole “dodaj do archiwum”. Konieczne jest później rozpakowanie danego pliku, co niestety nie sprawdzi się w przypadku urządzeń obsługujących jedynie pliki PDF.

Kompresja PDF – Podsumowanie

Kompresja PDF to proste i intuicyjne zadanie, które nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, ani wykonywania jakichkolwiek skomplikowanych działań. W tym celu wystarczy skorzystać z bezpłatnych programów, jakie dostępne są w sieci.

Rozwiązania te mogą obsługiwać zarówno osoby zaznajomione z tego typu nowinkami, jak i osoby nietechniczne. Warto skorzystać z narzędzia jakim jest File Optimizer, oprogramowania Shell GhostScript lub z aplikacji 7ZIP, WinRar czy WinZip.

Udostępnij