Internet jest codziennością większości Polaków, co pokazują badania Gemius PBI z marca 2018 roku. Jednak czy ktokolwiek wyobraża sobie wpisywanie pełnego adresu IP danej strony, aby na nią wejść? Kto pamiętałby tak długie szeregi cyfr? W teorii tak mogłoby jednak wyglądać surfowanie po sieci, gdyby nie powstało DNS.
Warto dowiedzieć się, jak DNS sprawia, że życie każdego internauty jest tak proste.
DNS – czym jest?
Domain Name System, który w języku polskim przetłumaczymy na system nazw domenowych, obsługuje rozproszoną po całym świecie bazę adresów stron internetowych, a wszystko to po to, aby usprawnić życie przeglądających Internet.
Właśnie dzięki temu systemowi możemy nazwać swoją domenę tak, jak tylko pragniemy, a on przekształci ją na ciąg cyfrowy, a więc IP, który odczytywać będzie komputer. Od razu można zauważyć, że bez tej możliwości życie byłoby bardzo utrudnione.
Dla zobrazowania jego możliwości, każdy czytelnik może teraz wpisać w przeglądarkę internetową ten oto adres IP: 216.58.208.99. Łatwo da się zauważyć, że przekierowuje on na stronę, którą znamy pod dużo łatwiejszym do zapamiętania adresem 😉
Jak działa DNS?
Wiemy, co robi system nazw domenowych, jednak nie wiemy, w jaki sposób to przeprowadza. Spróbujemy to wyjaśnić w prosty i przystępny sposób.
- Połączenie – kiedy wpisujemy słowny adres internetowy w przeglądarkę, komputer nie rozumie tego od razu. Radzi sobie z tym komunikując się z serwerem DNS danego dostawcy internetu.
- Poszukiwania – serwer dostawcy nie ma pojęcia, gdzie znajduje się dana strona, ale wie, gdzie jej szukać. Łączy się z jednym z 13 serwerów DNS, wiedząc, gdzie znajdują się strony z końcówką, przykładowo, .pl.
- Znalezienie – mając informacje o tym, który z serwerów DNS zna miejsce strony internetowej, dostawca łączy naszą przeglądarkę z danym serwerem i znajdujemy się na upragnionej stronie.
Wszystko wydaje się trudnym i długim procesem, ale zwykle trwa to dosłownie milisekundy, co tylko pokazuje, jak sprawnym systemem jest DNS.
Jak sprawdzić DNS?
Skoro już wiemy, czym jest DNS, warto byłoby wiedzieć, jak je sprawdzić. Adresy serwerów DNS danej domeny można bardzo łatwo sprawdzić na serwisach WHOIS. Dla domen z końcówką .pl jest to dns.pl/whois a dla domen .com – who.is.
Jest też inny sposób na sprawdzenie DNS. Na Windowsie można to zrobić, wpisując w wiersz polecenia (cmd) komendę ipconfig. W ten sposób zobaczymy adres IPv6 bądź iPv4 naszego rutera. Na Linuxie trzeba wpisać komendę ip route && ip a && cat /etc/resolv.conf.
Tutaj dowiesz się więcej o sprawdzania IP na komputerze z Windows
Typy rekordów DNS – jakie są?
Każda domena ma swoją domyślną konfigurację, jednak czasem trzeba zmieniać te ustawienia. Dokonuje się tego przez modyfikację odpowiednich rekordów.
Przykładowe rekordy DNS:
- Rekord MX – rekord wymiany poczty (Mail Exchange Record). Odpowiada za przekierowanie poczty.
- Rekord A – łączy fizyczny adres IP komputera z domeną w protokole IPv4.
- Rekord AAA – robi dokładnie to samo, co rekord A, ale w protokole IPv6
- Rekord NS – przypisuje adres domeny do serwera nazw DNS.
Czytaj również: Czym jest hosting i serwer? To musisz wiedzieć o hostingu
Rekordów jest jeszcze sporo więcej, jednak najważniejsze, że wiemy już, czym jest DNS i jak bardzo pomaga nam w codziennym użytkowaniu Internetu.