Przelewy przychodzące PKO – godziny księgowania

przelewy przychodzace pko godziny ksiegowania

W bankowości punktualność jest niezwykle ważna. Każdy bank posiada swój harmonogram przelewów, z konkretnymi godzinami realizowania sesji (PKO przelewy przychodzące i wychodzące). Zlecając lub oczekując na przelew, warto poznać godziny, w których PKO sesje przychodzące i wychodzące będą zaksięgowane, a pieniądze dotrą na konto określonego odbiorcy.

Przelewy PKO godziny księgowania

Niezależnie od tego, czy zlecasz przelew, czy czekasz, aż pieniądze pojawią się na Twoim koncie, warto wiedzieć,  w jakich godzinach odbywają się zarówno sesje przychodzące PKO, jak i sesje wychodzące PKO. Harmonogram ten jest uzależniony od sesji ELIXIR – międzybankowego systemu rozliczeń, który ustala, w jakich godzinach konkretne przelewy zostaną zrealizowane. Działa on tylko w dni robocze, o określonych godzinach, dlatego w kalkulowaniu dokładnego czasu zaksięgowania przelewu warto zwrócić uwagę na święta i dni wolne od pracy.

Zobacz również: Płatność PayPal – jak to działa i co to jest PayPal

Sesje w PKO BP możemy podzielić na:

  • PKO BP sesje wychodzące
  • PKO BP sesje przychodzące

W zależności od rodzaju sesji PKO BP (sesja przychodząca PKO, czy wychodząca), godziny zaksięgowania przelewów będą nieco się różniły.

PKO sesje wychodzące

System ELIXIR ustala, w jakich godzinach wyśle przelewy wychodzące PKO do innych banków. W trakcie jednego dnia, dane w systemie są przekazywane w trzech, określonych sesjach:

  • I sesja Elixir – 8.00
  • II sesja Elixir – 11.45
  • III sesja Elixir – 14.30

Jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji PKO przelewów wychodzących, zwróć uwagę na godzinę ostatniej sesji. Zlecając PKO BP przelewy po godzinie 14:30, możesz spodziewać się, że pieniądze dotrą do odbiorcy dopiero następnego dnia. Aby mieć pewność, że pieniądze pojawią się na koncie odbiorcy tego samego dnia, najlepiej zlecić przelew podczas porannej sesji.

Przelewy przychodzące PKO

System ELIXIR określa również, w jakich godzinach bank zaksięguje przelewy przychodzące PKO BP z innych instytucji bankowych. W PKO godziny przelewów przychodzących różnią się od godzin przelewów wychodzących. W przypadku sesji przychodzących PKO BP również przewidziane są trzy sesje:

  • I sesja Elixir – 11.30
  • II sesja Elixir – 15.10
  • III sesja Elixir – 17.30

W PKO BP sesje ELIXIR mają również minimalny czas rozliczenia przelewu, który wynosi 2 godziny. Przelewy przychodzące PKO zlecone w weekend, zostaną zrealizowane dopiero w poniedziałek. Jeśli zależy Ci, aby księgowanie przelewów PKO odbyło się szybko, a pieniądze trafiły do Ciebie tego samego dnia, za uiszczeniem dodatkowych opłat możesz poprosić wykonawcę przelewu o zlecenie przelewu natychmiastowego.

Przelewy zagraniczne PKO godziny

Harmonogram ELIXIR nie dotyczy jednak zagranicznych sesji przychodzące PKO BP ani tych wychodzących. PKO BP przelewy zagraniczne dzielą się na SEPA i SWIFT. SEPA to przelew wyłącznie w walucie euro, który można realizować do określonych krajów Unii Europejskiej i nie tylko. Jego czas realizacji trwa 1-3 dni. Natomiast SWIFT umożliwia przesyłanie pieniędzy różnymi walutami. Niestety łączy się to z wyższymi opłatami transakcyjnymi. W PKO BP przelew zagraniczny przychodzący SWIFT będzie trwał 3-5 dni, jednakże jego maksymalny czas realizacji wynosi do 10 dni.

Dodatkowe tagi: sesje wychodzace pko bp, sesje wychodzace pko, sesje ipko, kiedy są przelewy w pko, pko bp sesje wychodzace, transze pko, sesje przychodzące pkobp, sesje wchodzące pko bp, banku pko bp, przelewy bankowe, bank nadawcy, konto bankowe odbiorcy, przelew bankowy, banku pko

Udostępnij