Natywna, hybrydowa, czy PWA? Która aplikacja mobilna sprawdzi się najlepiej?

natywna hybrydowa czy pwa ktora aplikacja mobilna sprawdzi sie najlepiej

Dla wielu właścicieli firm pomysł stworzenia aplikacji dla własnego biznesu może wydawać się świetnym rozwiązaniem. Zrozumienie różnic między aplikacjami mobilnymi ułatwi Ci podjęcie decyzji, która z nich najlepiej zrealizuje Twoje cele biznesowe.

Żyjemy w dobie Internetu, gdzie aplikacje na smartfony są dostępne praktycznie dla każdego, a marketing cyfrowy jest często głównym źródłem reklamy. Dla firm e-commerce i usługodawców stworzenie aplikacji to wręcz konieczność w celu dalszego rozwoju biznesu.

Zanim porównamy rodzaje aplikacji mobilnych, przyjrzyjmy się najpierw, czym się różnią, a następnie zastanowimy się, w jakich sytuacjach stanowią najlepsze rozwiązanie biznesowe.

Aplikacje natywne

Aplikacje natywne to rodzaj aplikacji mobilnych zaprojektowanych specjalnie dla jednego mobilnego systemu operacyjnego — iOS lub Android. W związku z tym dla każdej platformy aplikacja jest tworzona od nowa i w odpowiednim dla niej języku. Dla Androida może to być Java lub Kotlin, a dla iOS – Swift lub Objective C. Oznacza to także, że aplikacji natywnej stworzonej na Androida nie można zainstalować oraz używać na iPhonie – i na odwrót.

Główną zaletą aplikacji natywnych jest ich wysoka wydajność, szybkość działania oraz dobrze dostosowany UX. Ponieważ są napisane specjalnie dla określonego systemu operacyjnego, mają bezpośredni dostęp do wszystkich funkcji urządzenia i domyślnych składników interfejsu użytkownika, co wpływa wydatnie na pozytywny odbiór użytkownika

Co może zniechęcić do stworzenia aplikacji natywnej? Przede wszystkim koszty rozwoju i utrzymania. Jeśli chcesz zbudować swoją aplikację na wiele platform (np. iPhone’y i Androida), wymagany jest większy budżet, to samo dotyczy konieczności regularnego aktualizowania aplikacji natywnej.

Wybierz aplikację natywną, jeśli…

  • Potrzebujesz aplikacji na osobną platformę – Android lub iOS
  • Nie masz ograniczeń budżetowych
  • Czas rozwoju nie jest tak istotny
  • Chcesz wykorzystać różne możliwości urządzeń, jak np. aparat, GPS, czytnik linii papilarnych, czy powiadomienia push
  • Potrzebujesz wysokiej wydajności oraz dobrego UX
  • W swoim projekcie musisz wykorzystać grafikę 3D i dużą liczbę różnych animacji 

Aplikacje hybrydowe

Aplikacja hybrydowa z kolei łączy w sobie elementy aplikacji natywnych i webowych. Deweloperzy stosują technologie, takie jak HTML, CSS czy JavaScript. Co więcej, aplikacja hybrydowa może jednocześnie działać na różnych systemach operacyjnych – zarówno na Androidzie, jak i iOS. Programiści piszą jedną aplikację, która posiada część wspólną, wykorzystywaną na obu platformach oraz część stworzoną typowo pod konkretny system.

W efekcie kod aplikacji hybrydowej przypomina aplikację internetową, jednak aplikacja działa podobnie jak aplikacja natywna.

Wybierz aplikację hybrydową, jeśli…

  • Potrzebujesz stworzyć produkt na różne platformy;
  • Zależy Ci na czasie;
  • Masz ograniczony budżet;
  • Twój projekt nie ma rozbudowanej ilości funkcjonalności
  • Potrzebujesz mieć elastyczny zespół — nie ma konieczności zatrudniania różnych specjalistów pod konkretne technologie, tylko wszyscy pracują w ramach jednej.

Aplikacje webowe PWA

PWA (z ang. Progressive Web App) to strony internetowe cechujące się zaletami aplikacji mobilnych. Zostały opracowane wyłącznie w celu uzyskania dostępu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Do napisania aplikacji webowych stosuje się JavaScript, CSS, HTML. Są dostępne z poziomu przeglądarki, posiadają adres URL i widać je w wynikach wyszukiwania, ale oferują zbliżone funkcje do natywnych aplikacji mobilnych. Zaletą jest jednak to, że tworzenie tych aplikacji jest często dużo tańsze. Niestety ich wadą jest to, że mogą być wolniejsze, mniej intuicyjne i niedostępne w sklepach z aplikacjami.

Wybierz aplikację PWA, jeśli zależy Ci na:

  • szerokiej dostępności – bez względu na sprzęt czy system operacyjny;
  • obecności w indeksie wyszukiwarek i możliwości generowania ruchu organicznego oraz płatnego;
  • działaniu strony internetowej w trybie offline;
  • wzroście konwersji w branży e-commerce;

Który rodzaj aplikacji będzie dla Ciebie najlepszy?

Decyzja o zbudowaniu aplikacji PWA, natywnej, czy hybrydowej powinna być oparta na celach biznesowych. Dlatego przed przystąpieniem do projektowania zastanów się przede wszystkim, jak szybko potrzebujesz aplikacji, jakie funkcje są niezbędne dla Twoich użytkowników i ile możesz wydać.

Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie doradztwa, nasz software house jest gotowy udzielić Ci niezbędnego wsparcia i odpowiedzi na Twoje pytania. Doświadczone zespoły deweloperskie chętnie wskażą najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij