Jak sprawdzić adres IP komputera – sprawdzanie IP

jak sprawdzic adres ip komputera sprawdzanie ip

Adres IP komputera, z angielskiego Internet Protocol, to jego numer identyfikacyjny. To tak jakby otrzymywał on dokument tożsamości pozwalający mu na dostęp do danych w Internecie. Bez numeru IP komputera nie mógłbyś sprawdzić maila, przeglądać portali społecznościowych, ani nawet czytać tego artykułu.

Podczas każdego połączenia z siecią Twój komputer ujawnia ten numer, dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić adres IP komputera. Znajomość tego identyfikatora może się przydać, gdy chcemy wydzielić transfer dla konkretnego urządzenia w naszej domowej sieci, albo ograniczyć dostęp do niektórych treści młodszym domownikom, dla których mogłyby być one niewłaściwe.

Zobacz również: Jak sprawdzić hasło do wifi na komputerze

Gdzie znaleźć IP komputera wiedzieć muszą również gracze, szczególnie ci lubujący się w starszych tytułach, w których połączenie się za pomocą sieci lokalnej wymaga wprowadzania tego identyfikatora.

Chcesz dowiedzieć się jak ustalić adres IP? Zapraszamy do lektury. Razem z nami w prosty sposób sprawdź IP komputera.

Rodzaje IP komputera

Zanim przejdziemy do tego, jak znaleźć adres IP komputera, należy zaznaczyć, że wyróżnić możemy kilka jego rodzajów. Przede wszystkim nr IP komputera może być stały lub zmienny. Jak można się domyślić pierwszy rodzaj jest na stałe przypisywany do urządzenia, a drugi, zwany również dynamicznym użyczany jest jedynie na czas połączenia z siecią, a po jego zakończeniu wraca do puli wolnych adresów. Ponadto wyróżnić możemy adresy publiczne i prywatne. Oczywiście prywatne na pierwszy rzut oka wydają się opcją dużo lepszą i owszem są bezpieczniejsze i pozwalają na większą anonimowość, jednocześnie ich używanie ogranicza jednak znacznie dostęp do niektórych treści.

Jeśli nie wiesz z jakiego rodzaju identyfikatora korzystasz, a chcesz go ustalić, nie musisz się martwić, nie ma to wpływu na to jak sprawdzić IP.

Sprawdzanie IP komputera na Windows 10

Zacznijmy od najpopularniejszego systemu operacyjnego, czyli Windows 10. Jak sprawdzić IP komputera na tym systemie?

 • Najedź kursorem myszki na pasek zadań, a po jego wysunięciu na ikonę Wi-Fi.
 • Wciśnij prawy przycisk myszy i wybierz opcję “Otwórz ustawienia sieci i Internetu”.
 • W otwartym oknie znajdź polecenie ” Zmień właściwości połączenia”.
 • Teraz należy zjechać na sam dół do nagłówka “Właściwości”, pod którym znajdziesz “Adres IPv4” .
 • Numer tam zapisany to właśnie IP tego komputera, na którym pracujesz.

Jak sprawdzić IP komputera na pozostałych Widowsach?

Zarówno na Windows 10, jak i pozostałych wersjach systemu jest również inne miejsce, gdzie można znaleźć IP komputera. 

 • Aby to zrobić należy otworzyć Menu Start i wybrać “System”, a następnie “Wiersz polecenia”.
 • W otwartym oknie wpisuje się komendę “ipconfig” i wciskamy klawisz “Enter”.
 • Teraz wystarczy odnaleźć wiersz “IPv4 Adress” i odczytać znajdujący się tam numer.

Jak znaleźć adres IP urządzenia mobilnego z Androidem?

Aby sprawdzić IP naszego smartfona należy:

 • wejść w ustawienia i znaleźć zakładkę dotyczącą naszego połączenia Wi-Fi
 • odnaleźć opcję “Zaawansowane”, w zależności od modelu może być ona wymieniona w liście zakładek, lub być ukryta w bocznym pasku rozwijanym.
 • Na dole zakładki “Zaawansowane” powinien znajdować się nasz numer IP.

Jak sprawdzić adres IP przy pomocy wyszukiwarki?

Sprawdzenie IP komputera możliwe jest także za pomocą dedykowanych w tym celu stron internetowych. Propozycji takich portali jest wiele i wpisując w wyszukiwarkę frazę “sprawdź IP” możemy łatwo je odnaleźć. Numer, który możemy tam przeczytać będzie się różnił od tego uzyskanego w poprzednich dwóch sposobach ponieważ jest to adres publiczny, czyli przypisany do identyfikacji naszego urządzenia w sieci. Najprawdopodobniej jeśli nie wykupiliście u operatora opcji stałego IP, numer ten jest również dynamiczny, co oznacza, że otwierając tę samą stronę na przykład następnego dnia, być może otrzymacie zupełnie inny identyfikator.

Udostępnij