Jakiego laptopa do pracy biurowej wybrać?

jakiego laptopa do pracy biurowej wybrac

Jakiego laptopa do pracy biurowej wybrać? Jakie parametry laptopów warto wziąć pod uwagę, szukając optymalnego rozwiązania? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

  1. Jaki laptop sprawdzi się do pracy biurowej?
  2. Jakie parametry laptopa są ważne?

Wielu przedsiębiorców oraz profesjonalistów coraz częściej decyduje się na zakup laptopa zamiast komputera stacjonarnego. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że laptop gwarantuje dużo większą swobodę pracy – nie tylko w biurze, ale również poza miejscem pracy. Potrzebujesz laptopa biznesowego, ale nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać? Już teraz sprawdź, czym powinien wyróżniać się dobry laptop do pracy biurowej. Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.  

Jaki laptop sprawdzi się do pracy biurowej?

Jaki laptop sprawdzi się do pracy biurowej? Wśród biznesowych rozwiązań sporą popularnością cieszą się przede wszystkim laptopy Asus oraz Lenovo. To wysokiej jakości urządzenia dostępne w przeróżnych wariantach, dzięki czemu każdy zainteresowany klient bez problemu znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla siebie. 

Ważne, aby laptop biznesowy był wykonany z wysokiej jakości materiałów. Warto wybierać urządzenia, których obudowę wyprodukowano z odpowiedniego tworzywa sztucznego lub metalu – na przykład z aluminium czy włókna węglowego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz wytrzymały sprzęt, odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Dosyć praktyczną opcją będzie także klawiatura odporna na zachlapanie.

Ponadto do najważniejszych cech laptopa do pracy biurowej, który ma służyć również poza biurem, zalicza się wagę. Jeśli zależy Ci na wysokiej mobilności oraz na tym, aby laptop nie ciążył Ci w torbie lub plecaku, najlepszą opcją będą lekkie laptopy, których waga wynosi maksymalnie 1,5 kg przy ekranie nie większym niż 14 cali lub 2 kg w urządzeniach z wyświetlaczem o przekątnej 15,6 cala.

W laptopach biznesowych ważna jest także bateria. Jeśli planujesz sporo korzystać z laptopa poza biurem, ważne, aby akumulator był pojemny i pozwalał na długi czas pracy bez konieczności ładowania. Zwróć także uwagę na łączność. Polecamy wybierać laptopy oferujące szybkie Wi-Fi w standardzie 5 lub 6 z ewentualnym modem 5G czy 4G. Istotne będą także złącza. Dzięki dużej liczbie portów USB bez problemu podłączysz zewnętrzne akcesoria – na przykład myszkę. HDMI czy Display Port umożliwiają natomiast podłączenie monitora i tym samym zwiększenie obszaru roboczego. 

Kupując laptopa, zwróć uwagę oczywiście na system operacyjny. W większości firm wciąż wykorzystuje się Windows 10 Professional lub jego nowszą wersję, a mianowicie Windows 11. Warto zdecydować się na wersję Pro, chociażby z tego względu, że jest to system operacyjny przystosowany do profesjonalnych działań. W porównaniu do Windows Home wyróżnia się także większą funkcjonalnością. 

Jakie parametry laptopa są ważne?

Jakie parametry laptopa są ważne? Jeśli zależy Ci na wydajnej pracy, koniecznie zwróć uwagę na pamięć RAM oraz dysk SSD. Pamięć RAM to inaczej pamięć operacyjna. Im więcej RAM ma dany laptop, tym właściwie lepiej, gdyż pozwoli Ci wykorzystać w pełni potencjał zamontowanego w urządzeniu procesora. Do pracy biurowej sprawdzi się 8 GB RAM, ale polecamy wybierać bardziej rozbudowane rozwiązania. Dlaczego? Laptop wyposażony – na przykład – w 16 GB RAM zagwarantuje Ci płynne działanie również wtedy, gdy będziesz pracować przy kilku uruchomionych programach i aplikacjach. Warto rozważyć zakup takiego laptopa biznesowego, w którym można bez problemu rozszerzać pamięć RAM. Dzięki temu będziesz mógł ją zwiększyć, jeśli wydajność urządzenia w pewnym momencie stanie się dla Ciebie niewystarczająca. Do podstawowych prac biurowych spokojnie wystarczy procesor Intel Core i5. Pojemność dysku lepiej dobrać z zapasem, aby nie zabrakło wolnego miejsca. Najlepsze laptopy coraz częściej mają szybki dysk SSD, który jest mniej awaryjny niż tradycyjny dysk HDD.

Poza pamięcią RAM równie istotny jest ekran. Najczęściej lekkie biznesowe laptopy wyposaża się w ekran o przekątnej 13,3 cala. Zdarzają się oczywiście większe, ale jeśli zależy Ci na poręcznej opcji, 13,3 cala będzie optymalną opcją. W przypadku rozdzielczości do pracy biurowej w zupełności wystarczy 1920×1080 pikseli – a mianowicie Full HD. Taka przekątna ekranu zapewnia świetną szczegółowość wyświetlanego obrazu oraz stosunkowo duży obszar roboczy. Ważna jest również wysoka częstotliwość odświeżania obrazu, ponieważ jest mniej męcząca dla użytkownika.

Dostępne na rynku laptopy do pracy biurowej mają różne dodatkowe opcje. Do nich zalicza się – na przykład – ekran dotykowy, czytnik Smart Card czy czytnik linii papilarny. To funkcje, które nie są obowiązkowe, ale w niektórych przypadkach mogą okazać się przydatne. Dodatkowe opcje typu podświetlana klawiatura lub dostęp do złącza audio combo jack dobierz do własnych potrzeb.

Jeżeli w pracy istotne znaczenie ma duża rozdzielczość ekranu, warto kupić porządny model karty graficznej. Taka karta graficzna zwiększy co prawda cenę laptopa, ale za to ułatwi wiele zadań. System operacyjny Windows 10 Home to wciąż najbezpieczniejszy wybór do pracy, ponieważ nie ma wówczas ryzyka, że jakieś programy nie będą prawidłowo działały.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij