Najlepszy Soundbar do telewizora – jak go wybrać?

najlepszy soundbar do telewizora jak go wybrac

Dzisiejsze telewizory z reguły wyposażone są w dobrej jakości głośniki. Bez problemu umożliwiają one zrozumienie cichych dialogów czy wyłapywanie subtelnych dźwięków. Czasem jednak to za mało, gdyż jakość dźwięku może być zbyt niska w przypadku niektórych odbiorców. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup Soundbara. W jaki sposób jednak go wybrać?

Kiedy Soundbar jest potrzebny?

Soundbar najlepiej sprawdzi się w przypadku filmów. Głośny i wyrazisty dźwięk pozwoli poczuć się niczym na sali kinowej. Głośnik ten często jest używany przez zagorzałych kibiców, którzy chcieliby poczuć się niczym na stadionie piłkarskim.

Soundbar może być jednak użytkowany przez każdego – nawet, jeśli używasz telewizora głównie do słuchania muzyki. Czysty dźwięk zawsze będzie mile widziany, a razem z dobrej jakości obrazem wywoła niezastąpione emocje.

Co wchodzi w skład Soundbara?

Co to jest Soundbar? Są to głośniki (zwykle od kilku do kilkunastu sztuk) połączone ze sobą w stelażu o kształcie podłużnej belki. Łączy się go bezpośrednio z telewizorem i służy uzyskaniu wyższej jakości dźwięku.

W skład Soundbara może wchodzić wiele dodatkowych komponentów. Jednym z nich jest bezprzewodowy subwoofer, którego działanie opiszemy w dalszej części artykułu. Nie sposób nie wspomnieć również o dodatkowych wieżyczkach głośnikowych wchodzących w skład kina domowego.

Głośnik niskotonowy – czyli subwoofer

Subwooferem nazywamy głośnik niskotonowy wchodzący w skład Soundbara / kina domowego. Jest on odpowiedzialny za basy. Idealnie nadaje się do słuchania muzyki.

Czy warto zaopatrzyć się w dodatkowy subwoofer? Naszym zdaniem tak – jeśli decydujesz się na inwestycję w postaci Soundbara, warto również zadbać o dobrej jakości dźwięki basowe. Zwłaszcza, że ceny subwooferów nie są zbyt wysokie.

Zestaw kina domowego – czy warto inwestować?

Kinem domowym najczęściej nazywamy zestaw Soundbara, subwoofera, głośników satelitarnych oraz głośników tylnych. Jak możesz się domyślić – zakup wszystkich tych komponentów może sporo kosztować. Czy mimo wszystko warto zdecydować się na zakup?

Kino domowe wydobywać będzie tak zwany dźwięk przestrzenny. Dzięki niemu będziesz mógł poczuć się tak, jakbyś był integralną częścią odtwarzanego filmu lub meczu. Doskonale pozwala on zgłębić uczucie immersji.

Czy uzyskanie dźwięku przestrzennego jest warte wydania kilku tysięcy złotych? Jeśli jesteś kinomaniakiem – powinieneś być zadowolony z zakupu. W przeciwnym wypadku na dobry początek warto zakupić sam Soundbar z subwooferem. Przecież pozostałe elementy kina domowego możesz dokupić w każdym innym momencie.

Podłączanie Soundbara do telewizora – co będzie potrzebne?

Większość Soundbarów można podłączyć do telewizora za pomocą przewodu HDMI. W niektórych przypadkach będziesz musiał także użyć specjalnego złącza audio (w przypadkach, gdy HDMI nie obsługuje funkcji ARC).

Wiele droższych Soundbarów oferuje także możliwość bezprzewodowego połączenia się z telewizorem. Wystarczy wybrać model wyposażony w moduł bluetooth.

Czy tani Soundbar jest wart zakupu?

Jeśli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku przestrzennego oraz osiągnięcia efektu tak zwanego DTS HD master audio, raczej powinieneś unikać bardzo taniego sprzętu.

Ile więc powinien kosztować Soundbar? Model, który posłuży do grania w gry czy do oglądania filmów, znaleźć możesz za około 1500 złotych. Taki Soundbar pomoże Ci na osiągnięcie jakości dolby digital surround, znanej chociażby z sal kinowych.

Soundbar konta kino domowe

Zastanawiasz się, czy wybrać samego Soundbara, czy cały zestaw kina domowego? Spieszymy z odpowiedzią.

Wielu ludzi uważa, że Soundbar jest słabszym rozwiązaniem od kina domowego. Naszym zdaniem jest to, niestety, słuszne założenie. W końcu im więcej wysokiej jakości głośników w pomieszczeniu, tym lepsza będzie jakość wydobywającego się dźwięku.

Soundbar będzie lepszym rozwiązaniem tylko w dwóch sytuacjach – przy mocno ograniczonym budżecie, lub mocno ograniczonym miejscu w pomieszczeniu.

Ranking Soundbarów – najlepsze firmy

Jakie są najlepsze firmy produkujące Soundbary? Naszym zdaniem do ścisłej czołówki należą:

  • Samsung
  • JBL
  • Sony
  • TCL
  • Sonos

O ile trzy pierwsze marki są dość dobrze znane, o tyle dwie ostatnie nie należą do najpopularniejszych. Warto jednak dać im szansę – nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny.

Najlepszy Soundbar – podsumowanie

Zintegrowany system audio, tak zwany Soundbar, jest doskonałym komponentem, który pozwoli poczuć Ci się niczym na sali kinowej.

Koniecznie zwróć uwagę na to, czy wydobywający się dźwięk jest głośny oraz czysty. Znaczenie ma również ilość kanałów, pasmo przenoszenia, a także kompatybilność z różnymi formatami audio.

Wybór Soundbara nie jest jednak skomplikowany – w końcu to nie jest ekran monitora, przy którym znaczenie ma mnóstwo parametrów. Dźwięk ma być po prostu przyjemny w odbiorze, a wybrany model wolny od usterek oraz niespodziewanych błędów.

Życzymy udanych zakupów!

Udostępnij