Najlepszy procesor do gier – na co zwracać uwagę?

najlepszy procesor do gier na co zwracac uwage

Procesor jest jednym z najważniejszych komponentów wchodzących w skład komputerów. Znajduje się on na równi z kartą graficzną, dyskiem twardym, oraz płytą główną. Jest on istotny nie tylko w kwestii gier, ale i płynnego działania całego systemu operacyjnego. W jaki sposób wybrać najlepszy procesor? Na jakie parametry należy zwracać uwagę?

Procesor i jego najważniejsze parametry

Istnieje kilka podstawowych parametrów, za pomocą których jesteśmy w stanie ocenić jakość danego procesora. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • Ilość rdzeni. To głównie od nich zależy wydajność całego procesora. Każdy rdzeń z osobna jest w stanie “zająć” się innym zadaniem. Tak więc im więcej rdzeni, tym więcej “miniprocesorów” będzie w stanie zająć się różnymi zadaniami w tym samym czasie.
  • Częstotliwość taktowania. Wyrażamy ją w MHz albo GHz. Każdy wie, że im wyższa jest ta wartość, tym lepiej dla samego procesora. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, co nazwa ta właściwie oznacza. Taktowanie to ilość operacji, która może zostać wykonana w ciągu sekundy pracy procesora.
  • Pobór mocy. Jest to aspekt często pomijany przy wybieraniu procesora. Wartość ta określa maksymalny realny pobór mocy podzespołu, przez co można dobrać odpowiedni system chłodzenia. Pamiętaj: bez odpowiedniego chłodzenia, praca procesora będzie nieoptymalna.

Pomijamy w tym momencie mniej ważne udogodnienia, takie jak zintegrowany układ graficzny, którego i tak z reguły nie używa się do gier komputerowych.

Najlepsze procesory – kto je tworzy?

Najbardziej rozpoznawalne są procesory Intel Core I5, tak chętnie opisywane w reklamach różnego rodzaju komputerów. Nic w tym dziwnego – jakość procesorów Intela jest po prostu bardzo dobra, o ile nie najlepsza wśród konkurencji.

Najlepsze procesory AMD również są chętnie wykorzystywane przy składaniu komputerów stricte gamingowych.

Nie sposób wybrać jeden, najwydajniejszy procesor, jednak można stwierdzić, jakiej marki sprzęt jest najlepszy. Oprócz wcześniej wymienionego Intela oraz AMD dobre procesory produkuje:

  • Fujitsu
  • Toshiba

Wydajność procesora – od czego jeszcze zależy?

Wydajny procesor – czy wystarczy go zakupić i odpowiednio podłączyć, aby osiągnąć maksimum jego możliwości? Prawie. Trzeba zadbać także o odpowiedni układ chłodzenia.

Kurz ma tendencję do zbierania się w (często najbardziej niechcianych) miejscach, w tym na wentylatorach. Zadbaj o to, aby wnętrze Twojego komputera było wolne od tego typu zanieczyszczeń.

Dbaj również o elementy takie jak radiator oraz filtry wewnętrzne. Od czasu do czasu nałóż ponownie pastę termiczną. Przegrzany procesor to zły procesor!

Za co tak właściwie odpowiada procesor?

Tyle już piszemy o pracy procesora oraz jego konserwacji, jednak czy zastanawiałeś się, za co tak właściwie odpowiada procesor?

Podzespół ten odpowiada za przetwarzanie procesów, z którymi aktualnie mierzy się Twój komputer. Odpowiada on nawet za tak trywialne czynności, jak ruch kursora myszy.

Możesz więc się domyślić, że procesor zapewnia odpowiednie działanie całego komputera i jest obłożony największą ilością zadań. Dlatego dbaj o niego dobrze.

Procesor do gier – jakie powinien mieć parametry?

Najnowsze gry komputerowe potrafią mieć niezwykle wysokie wymagania sprzętowe. Procesor powinien mieć więc poniższe parametry:

  • Taktowanie na poziomie przynajmniej 2.5 GHz
  • Liczba rdzeni: 6 lub większa

Wydajny komputer do gier – co oprócz procesora?

Procesor, mimo że jest prawdopodobnie najważniejszym podzespołem w komputerze, w pojedynkę nie zdziała zbyt wiele. Jeśli chcesz grać w najnowsze produkcje, zadbaj także o:

  • Odpowiednią kartę graficzną. Unikaj tak zwanej zintegrowanej karty graficznej – chętnie jest ona zamieszczana w laptopach. Kompletnie nie nadaje się do gier.
  • Obecność dysku SSD. Dyski typu HDD odchodzą powoli z użytku i służą raczej jako dyski zewnętrzne do przechowywania danych. Nic w tym dziwnego, dyski SSD są po prostu znacznie szybsze.
  • Dużo pamięci RAM. W dzisiejszych czasach 8GB to absolutne minimum, jeśli chodzi o gry komputerowe. Oczywiście im więcej, tym lepiej, tak więc nie zaszkodzi nawet zaopatrzenie się w 16GB tej pamięci.

Jaki model procesora wybrać?

Procesory komputerowe z różnych segmentów cenowych ciężko ze sobą zestawić.

Z całą pewnością doskonali sprawdzi się wcześniej wspomniany procesor Intela piątej generacji. Choć, jeśli nie ogranicza Cię budżet, możesz nawet postawić na Intel Core I7.

Dobrze sprawdzi się również AMD Ryzen 7 5800X – jeden z flagowych procesorów tego producenta. Raczej nie ma gry, która byłaby w stanie go złamać.

Najlepszy procesor do gier – podsumowanie

Potrzebujesz dobrego procesora do gier? Wiesz już, na jakie parametry powinieneś zwracać uwagę.

Jeśli składasz jednak komputer od podstaw, to nie zapomnij również o pozostałych, równie ważnych komponentach – karcie graficznej, pamięci RAM oraz dysku twardym.

Udostępnij