Czym jest laptop gamingowy? Jak znaleźć dobry sprzęt do gier?

czym jest laptop gamingowy jak znalezc dobry sprzet do gier

Jak wybrać najlepszego laptopa do gier, gdy w każdym sklepie znaleźć możesz kilkaset pozycji? Co jest najważniejsze: mocny procesor, karta graficzna nowej generacji, a może szybki dysk twardy? Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się, jak odróżniać lepsze laptopy gamingowe od gorszych.

W poniższym tekście celowo pominęliśmy kwestię microsoft surface laptop studio, gdyż jest to temat na zupełnie inny artykuł.

Laptop gamingowy – co to właściwie oznacza?

Płynne uruchomienie gry jest najcięższym wyzwaniem, jakie można powierzyć komputerowi.

Wymaga ono współpracy dosłownie wszystkich podzespołów: od karty graficznej, aż po układ chłodzenia. Jest to zadanie wymagające szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy gry komputerowe stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie.

Laptop gamingowy to więc sprzęt, którego wszystkie parametry są z “wyższej półki”. Laptop taki musi być szybki, wydajny, oraz posiadać sporo udogodnień stricte “dla graczy”.

Skąd więc nazwa “gamingowy laptop”?

Laptop gamingowy wcale nie musi być wykorzystywany do gier! Gracze są jednak najbardziej wymagającymi osobami, jeśli chodzi o płynne działanie sprzętu – stąd więc wzięła się jego nazwa.

Jeśli na laptopie zadziałają najbardziej wymagające gry ostatnich lat, to zadziała na nim prawdopodobnie wszystko inne.

Zobacz również: Ranking laptopów do 2000 zł

Dobry laptop gamingowy – model karty graficznej to nie wszystko!

Co jest niezbędne w przypadku laptopa gamingowego? Na pierwszą myśl pewnie przychodzi Ci wydajny procesor (typu Intel core i5) oraz potężna karta graficzna (np. Nvidia GeForce RTX 3050). To jednak dopiero początek listy. Oprócz tego istotne są:

  • Dysk twardy. Ważne, aby nie był to dysk HDD. Odpowiedniki SSD stają się standardem nawet w sprzęcie biurowym, tak więc nie może zabraknąć ich w laptopach dla graczy.
  • Pamięć RAM. 8GB to absolutne minimum. Znacznie bardziej polecamy jednak poszukać sprzętu z 16GB lub nawet 32GB RAM.
  • Układ chłodzący. Nawet najlepiej dobrany sprzęt komputerowy mocno się nagrzewa – to zupełnie normalne. Jeśli nie chcesz uszkodzić podzespołów, zainteresuj się również dodatkowymi akcesoriami chłodzącymi.
  • Wyświetlacz. I nie chodzi tutaj o samą rozdzielczość ekranu. Jest to temat na tyle rozległy, że ciężko opisać go w jednym punkcie. Więcej informacji o monitorach znajdziesz w dalszej części tekstu.
  • Złącze LAN. O ile do prac biurowych używa się głównie modemu wi-fi, o tyle w grach sieciowych może on powodować tak zwane skoki pingu. Gracze łączą się więc poprzez LAN o zwiększonej przepustowości.

Jaki ekran w laptopie gamingowym?

Czym powinien wyróżniać się ekran w laptopie gamingowym? Oto parametry, na które należy zwracać uwagę:

  • Rozdzielczość ekranu. Full HD to optymalna jakość, którą powinieneś mieć. Czy 4K w laptopach jest potrzebne? Naszym zdaniem nie – znacznie rozsądniej będzie zainwestować w monitor zewnętrzny.
  • Częstotliwość odświeżania ekranu. Czyli doskonale wszystkim znane “144Hz”. Gwarantujemy, że po dłuższym czasie używania tego typu ekranu powrót do klasycznych 60Hz przyprawi o ból głowy.
  • Przekątna ekranu. Tutaj kwestia gustu – na mniejszym monitorze łatwiej objąć wzrokiem wszystko to, co najważniejsze. Na większym jednak widać więcej detali. Optymalnym rozwiązaniem powinien być ekran o przekątnej od 16 do 18 cali.

Dodatki “dla gracza”. Przydatne i zbędne.

Aby uzyskać maksymalny komfort podczas grania, warto również zaopatrzyć się w dodatki. Które z nich faktycznie są przydatne, a które można sobie odpuścić?

Te dodatki w laptopach gamingowych są warte uwagi

  • Klawiatura typu mechanicznego. Jest znacznie wygodniejsza w użytku od klawiatur membranowych, a także mniej męczy palce.
  • Dodatkowe porty zewnętrzne. 5 lub więcej złączy USB zawsze znajdzie swoje zastosowanie. Podobnie z mini-jackiem, HDMI, VGA czy DVI. Im więcej portów do użytku, tym lepiej.
  • “Zboostowane” audio. Wysoka jakość dźwięku to coś, na co rzadko zwraca się uwagę. Nic nie dodaje grom immersji tak bardzo, jak równoczesne korzystanie ze słuchawek oraz wysokiej jakości głośników.

Te dodatki w laptopach gamingowych są zbędne

  • Podświetlana klawiatura. Nie pomaga praktycznie w niczym, a znacznie podwyższa cenę sprzętu. Większość graczy i tak wyłącza tę funkcję, gdyż kolorowe światełka LED mocno rażą w oczy. Poza tym – kto ma czas patrzeć na klawiaturę podczas grania?
  • Ekran dotykowy. Wielu producentów próbuje przekonać do siebie graczy za pomocą ekranów dotykowych. Nie jest to funkcja, której używa się na co dzień. Powiemy więcej – jest ona na tyle niewygodna, że raczej szybko zostanie odstawiona przez Ciebie w kąt.
  • System operacyjny do gier. Tak, coś takiego naprawdę istnieje (a przynajmniej próbuje zaistnieć). Przykład? SteamOS. Na ten moment nie ma sensu zawracać sobie czymś takim głowy. W końcu windows 10 radzi sobie z praktycznie wszystkimi grami.

Nie wspominamy o dodatkach laptopowych zupełnie niezwiązanych z gamingiem, typu czytnik linii papilarnych.

Zobacz również: Ranking laptopów do 2500 zł

Laptopy gamingowe w skrócie

Upraszczając: na dobry laptop gamingowy składać powinien się wydajny procesor, karta graficzna nowszej generacji, a także szybki dysk SSD. To powinno być Twoje oczko w głowie.

Dalej możesz zająć się sprawą pamięci RAM, wyświetlacza, a także rodzaju klawiatury.

Szukasz dobrego sprzętu? Zainwestuj w laptop gamingowy – będziesz zadowolony z niego nawet, jeśli nie grasz w gry.

Sprawdź także pozostałe nasze artykuły, gdzie doradzamy w zakupie laptopów przy ograniczonym budżecie.

Udostępnij