Decyzja o wprowadzeniu nowego standardu nadawania telewizyjnego wzbudziła wiele skrajnych emocji. Jedna część użytkowników nie jest zadowolona z faktu, iż dochodzi do kolejnej “zbędnej rewolucji technologicznej”, druga natomiast cieszy się, że wdrożenie nowego systemu poprawi jakość wyświetlanego obrazu oraz zwiększy liczbę dostępnych kanałów. Bez względu na to, do której z tych grup należysz, z całą pewnością zastanawiasz się, czy telewizja nowego typu zadziała na Twoim telewizorze. W tym artykule podpowiemy Ci, jak to sprawdzić.
Czym jest DVB-T2 i po co jest wprowadzane?
DVB-T2 jest nowym typem telewizji naziemnej – a przynajmniej w ten sposób jest ono reklamowane. Co jednak możemy rozumieć poprzez nowy standard nadawania DVB? Co tak naprawdę ulega zmianie? Czy całe to zamieszanie jest warte zachodu?
Korzyści płynące ze zmiany
Aby zaoszczędzić naszym czytelnikom specjalistycznych terminów w stylu “zmiennej częstotliwości MUX w zakresie 470-693MHz”, których znajomość nie jest w żadnym przypadku obowiązkowa, przejdziemy od razu do korzyści, jakie mogą płynąć ze zmiany odbioru standardu DVB.
Przede wszystkim: poprawi się jakość obrazu oraz dźwięku, a wszystkie kanały telewizji naziemnej będą od tego momentu odbierane w formacie HD (aktualnie nie ma takiej możliwości). Przejście na DVB-T2 umożliwi także dostęp do telewizji hybrydowej, czyli kanałów telewizyjnych ze znacznie rozszerzoną ich funkcjonalnością (jak np. reklamy dobierane pod konkretnego odbiorcę). Ostatnią wartą uwagi korzyścią będzie wkład w rozwój globalnej sieci 5G.
Dlaczego dochodzi do zmiany?
O nowym standardzie nadawania zadecydowała Komisja Europejska – nie zrobiła tego jednak od tak, bez powodu. Głównym powodem, dla którego zmieniany jest typ telewizji naziemnej, jest wprowadzanie telefonii komórkowej w standardzie 5G (o czym napisaliśmy powyżej). Aby owa telefonia mogła wejść w użytek, trzeba najpierw zmienić częstotliwość telewizji naziemnej – poprzez wprowadzenie DVB-T2.
DVB-T2. Kiedy wchodzi w życie?
Odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie nadawania będziesz mógł jeszcze w 2022 roku. Nie zostanie ona jednak wprowadzona na raz na przestrzeni całego kraju – mogłoby to bowiem doprowadzić do zbyt wielu zamieszań.
Wprowadzenie nowej technologii będzie podzielone na cztery etapy o czterech różnych datach: 28 marca, 25 kwietnia, 23 maja, oraz 27 czerwca. Ze szczegółami zapoznasz się na oficjalnej stronie internetowej przeznaczonej nowemu standardowi nadawania: DVBT2WPolsce.pl
Jak sprawdzić, czy DVB-T2 zadziała na Twoim telewizorze?
Właściciele starszych modeli telewizorów zastanawiają się, czy oglądanie programów w nowym standardzie DVB będzie w ogóle możliwe. O ile modele powstałe na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat powinny sobie bezproblemowo poradzić, o tyle w przypadku starszych odpowiedników mogą rodzić się pewne komplikacje.
Metoda dla zaawansowanych – sprawdź model telewizora
Poprzez “zaawansowanych” mamy na myśli każdą osobę, która czyta ten artykuł – czyli porusza się sprawnie po sieci. Aby dowiedzieć się, czy nasz telewizor obsługuje lub też nie obsługuje nowego standardu nadawania, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednie zapytanie: “model Twojego telewizora” + “czy zadziała DVB-T2”.
Pamiętaj, że nie tylko ty jesteś użytkownikiem danego modelu telewizora, a pytanie odnośnie nowego standardu nadawania zadało prawdopodobnie wiele innych osób przed Tobą. Istnieje nawet możliwość, że znajdziesz odpowiedź bezpośrednio na stronie internetowej producenta Twojego telewizora.
Metoda dla nowicjuszy – sprawdzenie bezpośrednio w telewizorze
W tym przypadku poprzez “nowicjuszy” mamy na myśli osoby, które nie korzystają z Internetu. Nowicjuszem może być więc Twój dziadek, babcia, lub jakakolwiek starsza osoba. Aby dowiedzieć się, czy ich telewizor poradzi sobie z nowym standardem DVB, będziesz musiał znaleźć kanał testowy uruchomiony bezpośrednio przez TVP o nazwie “Sprawdzam TV” (domyślnie znajduje się on na 28 kanale).
Po uruchomieniu owego kanału, powinien pojawić się komunikat informujący o nowym standardzie nadawania – jeżeli jest on dla nas słyszalny, oznacza to, że na tym modelu telewizora wszystko bezproblemowo zadziała.
Mój telewizor nie odbierze DVB-T2! Co robić?
Jeśli okaże się, że Twój telewizor nie obsługuje nowego standardu nadawania, wówczas będziesz musiał zaopatrzyć się w odpowiedni dekoder do telewizji naziemnej.
Taki tuner nie kosztuje zbyt wiele (jego cena mieści się w przedziale kilkudziesięciu złotych), jednak łatwo jest natrafić na nieuczciwą ofertę sprzedaży. Dlatego też zawsze upewnij się, czy w instrukcji obsługi urządzenia lub też jego specyfikacji dostępnej na stronie producenta zawarta jest wzmianka o nowym standardzie nadawania. Pomogą Ci w tym liczne fora internetowe – pamiętaj, że nie Ty sam posiadasz taki problem!
Nowy typ telewizji DVB-T2! – krótkie podsumowanie
Możesz być przeciwny wprowadzeniu nowego standardu telewizji naziemnej. Możesz być też zadowolony z faktu, że postęp technologiczny wciąż prze do przodu. Niezależnie, do której grupy należysz, jedno jest pewne: jeśli korzystasz z telewizji, to zmiana ta Cię bezpośrednio dotyczy.
Zamiast więc kontemplować o słuszności owej zmiany, przygotuj się na nią. Sprawdź, czy Twój telewizor posiada odpowiednie predyspozycje do odbierania nowego typu nadawania i dowiedz się, w jakim terminie zmiana ta dotknie twojego regionu. Jesteśmy przekonani, że zmiana ta przyniesie znacznie więcej korzyści, niż minusów – głowa do góry!