Czym jest blog, jak go założyć i gdzie najlepiej go prowadzić?

czym jest blog jak go zalozyc i gdzie najlepiej go prowadzic

Wśród różnego rodzaju witryn internetowych blogi cieszą się stałą popularnością, zarówno wśród osób chcących je prowadzić jak i wśród odbiorców tego typu treści. Współczesne blogi przestały być jedynie prywatnym notatnikiem ich właściciela. Dziś blogi stają się miejscami dyskusji publicznej, dostarczają wartości edukacyjnych a także pozwalają na regularne wpływy finansowe.

Warto przyjrzeć się temu jak założyć bloga i na jakim serwisie najlepiej go prowadzić.

Co to jest blog?

Blog stanowi rodzaj strony internetowej, na której osoba blogująca umieszcza swoje wpisy. W początkowej fazie blog był elektroniczną wersją notatnika bądź pamiętnika. Aktualnie występuje również w odmianie bloga biznesowego, charakteryzującego się większą merytoryką publikowanych na nich wpisów a także tematyką związaną z określoną branżą.

W ramach ciekawostki warto powiedzieć, że około 40% firm amerykańskich posiada swojego bloga i wykorzystuje jego obecność do działań marketingowych, reklamowych a także sprzedażowych. Dobre prowadzenie bloga biznesowego generuje przychody dla jego właściciela. Dotyczyć to może zarówno firmy jak i indywidualnego blogera czy blogerki.

Prowadzenie takiej działalności w internecie przyczynia się także do zwiększenia zasięgu produktów, zapewnia dodatkowy ruch na stronie, a także wzmacnia obecność marki w mediach alternatywnych.

Jak założyć blog?

Istnieją różne możliwości funkcjonowania bloga. W przypadku rozpoczęcia swojej przygody z tą formą internetowej aktywności zaleca się wypróbowanie darmowych portali, oferujących możliwość założenia domeny bez dodatkowej inwestycji finansowej.

Najczęściej wybieranymi do tego platformami są Blogger i WordPress.com, które utrzymują swoje serwery dzięki wyświetlaniu reklam. Platformy do blogowania oferują oprócz darmowej domeny możliwość dobrania szablonu oraz jego edycji, dzięki czemu można dostosować elementy strony do indywidualnych potrzeb.

Darmowa domena oznacza jednak dodanie do niej nazwy strony. Jeśli zależy ci na posiadaniu osobistej domeny i nie chcesz na swoim blogu dodatkowych reklam, możesz to zrobić dzięki stronie WordPress.com, oferującą takie usługi za niewielkie pieniądze.

Zobacz również: Jak zalogować się do WordPressa

Jak zarabiać na blogu?

Blogowanie umożliwia zarabianie dzięki monetyzacji, czyli zmianę aktywów rzeczowych lub finansowych na prawny środek płatniczy. Oznacza to, iż dzięki podchodzeniu do prowadzenia bloga w sposób biznesowy istnieje realna szansa na zarabianie pieniędzy.

Polega to właśnie na przekształcaniu dóbr na nich zawartych, w tym przypadku tekstów, na pieniądze. Duże znaczenie w tym kontekście ma twoja kreatywność. Teksty zawarte na blogu muszą być interesujące i przyciągać grono czytelników. Jeśli znasz się dobrze na określonym temacie i wykażesz się twórczym pierwiastkiem, będziesz miał większe szanse na powodzenie.

Monetyzacja bloga może odbywać się za pomocą wielu sposobów. Możesz sprzedawać swoją wiedzę, dobra intelektualne, pisać na zamówienie dla klientów czy oferować im swoje produkty i usługi. Jednym z godnych polecenia i uniwersalnych sposobów na stałe poszerzanie grupy docelowej jest prowadzenie listy mailingowej czytelników twojego bloga.

Lista mailingowa daje możliwość osobistego kontaktu z odbiorcami, celem zaproponowania im produktów i usług. Dzięki temu nie trzeba opierać się o kanały marketingowe takie jak media społecznościowe czy internetowe wyszukiwarki. Ważnym jest również zapewnienie stałego ruchu na stronie, który jest wynikiem lepszego pozycjonowania w wyszukiwarce. Częsty ruch użytkowników na blogu mogą zainteresować reklamy na nim publikowane, więc istnieje również szansa na to, że przy okazji uda się na nich również zarobić.

Udostępnij