Czym jest kod QR i jak go zeskanować?

czym jest kod qr i jak go zeskanowac

Każdy kojarzy już charakterystyczne, prostokątne, czarno białe kody, które można zeskanować za pomocą telefonu komórkowego. Znajdują się one wszędzie – na stronach internetowych, ulotkach, wizytówkach, a nawet przystankach autobusowych. Kody QR, gdyż tak brzmi ich nazwa, w bardzo szybkim tempie stały się popularne w przeróżnych środkach masowego przekazu. W tym artykule pokażemy Ci jak zeskanować kod QR oraz przedstawimy garść najważniejszych o nim informacji.

Czym jest kod QR?

Kody typu quick response (skrótem jest właśnie kod QR) są kodami kreskowymi przedstawionymi w dwuwymiarowej postaci. Pozwalają one na szybkie przeniesienie do zewnętrznej strony internetowej, aplikacji, lub uruchomienia innej funkcji urządzenia.

Zalety korzystania z kodów QR

Główną zaletą kodów QR jest ich pojemność – pozwalają one bowiem na zakodowanie znacznie większej ilości informacji, niż jakikolwiek inny kod kreskowy. Skanować kody QR można także z ekranów cyfrowych, a nie, jak w przypadku innych kodów kreskowych, jedynie z papieru.

Generator kodów QR jako wygodne narzędzie

Bardzo przyjemny jest fakt, iż kody QR można w łatwy sposób “wyprodukować” samemu. Istnieje spory wybór wśród całkowicie darmowych generatorów kodów QR, które w szybki sposób stworzą specjalnie przeznaczony dla Ciebie kod.

Jak zeskanować kod QR?

Aby zeskanować kod QR za pomocą Twojego telefonu komórkowego, będziesz musiał skorzystać ze specjalnie przeznaczonych do tego aplikacji. W zależności od modelu urządzenia oraz jego stopnia unowocześnienia, owa aplikacja może znajdywać się w różnych postaciach.

Jak zeskanować kod QR – Wbudowana aplikacja

W telefonach komórkowych młodszej daty aplikacje służące do skanowania kodów QR są zainstalowane fabrycznie. Oznacza to, że nie będziesz musiał ich osobno pobierać, gdyż znajdują się one na danym telefonie już w momencie jego zakupu.

Skanowanie kodu QR odbywa się poprzez uruchomienie odpowiedniej aplikacji, zwykle o nazwie “Skaner” w folderze “Narzędzia”. Na Twoim ekranie powinna pojawić się prosta instrukcja obsługi skanera oraz zaznaczony obszar, w którym należy umieszczać kody QR.

W najnowszych modelach telefonów komórkowych zeskanowanie kodu QR może odbyć się za pomocą wbudowanego aparatu – w takich przypadkach często zdarza się, że kamera samoistnie rozpoznaje kod QR widoczny w obiektywie, oraz zmienia tryb fotograficzny na skaner.

Jak zeskanować kod QR – Aplikacje zewnętrzne dla starszych modelów telefonów

Jeśli natomiast posiadasz telefon komórkowy, który liczy sobie już kilka lat, wówczas jest możliwe, że nie znajduje się na nim żadna fabrycznie zainstalowana aplikacja, aby skanować kod QR.

W takim przypadku będziesz musiał pobrać aplikację zewnętrzną, na przykład ze sklepu Google Play. Znajdź jakikolwiek program o nazwie “Skaner QR” lub podobnej, oraz pobierz go. Upewnij się jednak wcześniej, czy owa aplikacja posiada pozytywne opinie wśród pozostałych użytkowników.

W moim telefonie nie działają kody QR. Jaka może być przyczyna?

Bardzo rzadko zdarza się, aby doszło do usterki technicznej w postaci braku możliwości identyfikacji kodów QR przez telefon. Znacznie częściej problemy ze skanerem powodowane są przez uszkodzony obiektyw aparatu, lub też niewłaściwe jego używanie. Postanowiliśmy wypisać zatem najważniejsze czynniki, które mogą wpływać negatywnie na działanie Twojego skanera.

Nieprawidłowa odległość

Zadbaj o to, aby Twój telefon komórkowy znajdywał się w odległości od 20 do 40cm od skanowanego kodu. Gdy zachowasz już odpowiednią odległość, powoli przybliżaj się kamerą do kodu QR – pomoże to w złapaniu odpowiedniej ostrości obrazu.

Zły kąt

Oprócz upewnienia się, że kod QR jest wyraźny dla Twojego urządzenia, sprawdź również, czy nie widnieje on pod zbyt dużym nachyleniem. Bardzo często okazuje się, że zbyt duży kąt jest powodem braku możliwości odczytania owego kodu qr przez urządzenie.

Nieodpowiednie światło

Słabe oświetlenie oraz mocny cień padający na kod QR bardzo mocno wpływają na zdolność jego odczytu przez Twój telefon. Musisz zadbać zatem o odpowiednie naświetlenie kodu oraz jednolite tło, gdyż zbyt duża ilość elementów widocznych w obiektywie może przyczynić się do błędnego odczytu QR.

Skanowanie kodu QR bez tajemnic

Jak sam widzisz, zeskanowanie kodu QR nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy do tego odpowiednia aplikacja oraz podstawowa wiedza, jak właściwie jej używać. Po przeczytaniu tego artykułu z całą pewnością wiesz także czym jest ów kod qr oraz dlaczego warto z niego korzystać.

Udostępnij