Darmowa grafika wektorowa do użytku komercyjnego do pobrania

darmowa grafika wektorowa do uzytku komercyjnego do pobrania
Darmowa grafika wektorowa do użytku komercyjnego? Jaką wybrać, czym się różni od rastrowej?

Darmowa grafika wektorowa do użytku komercyjnego – gdzie ją zdobyć?

Grafiki wektorowe to popularny rodzaj grafiki komputerowej, który stosowany jest szeroko m.in. w marketingu i reklamie. Liczne zalety i łatwość stosowania powodują, że taki rodzaj obrazków bardzo często wybierany jest przez programistów i marketingowców przy tworzeniu stron internetowych, gier, aplikacji czy materiałów promocyjnych. Aby je stosować, nie trzeba dużo płacić: darmowe wektory można pobrać w wielu dostępnych w Internecie witrynach oferujących zdjęcia, obrazki i ikony. Inną kwestią jest to, czy można pobierać zdjęcia z Internetu, a następnie używać ich w celach komercyjnych,

Jak dokładnie tworzy się i obsługuje obrazy wektorowe, dlaczego ten rodzaj grafik jest tak popularny i gdzie szukać darmowych materiałów do wykorzystania w celach komercyjnych? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi poniżej.

Obrazy wektorowe: czym się różnią od rastrowych?

Grafika wektorowa, inaczej obiektowa, to taki rodzaj grafiki komputerowej, w której obrazy budowane są za pomocą prostych figur lub brył geometrycznych zwanych obiektami lub prymitywami. Obiekty te są opisywane za pomocą odpowiednich parametrów matematycznych. Podstawową różnicą pomiędzy grafikami wektorowymi a rastrowymi jest fakt, że te pierwsze mogą być dowolnie skalowane (powiększane i pomniejszane) bez utraty jakości. Grafiki wektorowe są też w pełni responsywne – można je umieścić bezpośrednio w kodzie strony, nie zapisując pliku na serwerzeObrazki wektorowe są lekkie (zajmują mało miejsca na dysku) i w razie potrzeby łatwo mogą być przekonwertowane na obraz rastrowy poprzez proces rasteryzacji. Edytory do grafiki wektorowej pozwalają także na przekształcenia obrazu takie jak obracanie, rozciąganie lub pochylanie, dlatego zdjęcia wektorowe można w różny sposób modyfikować, optymalnie dostosowując je do szaty graficznej strony czy przekazu marketingowego.

Ilustracje wektorowe – zastosowanie i wykorzystanie komercyjne

Obrazy wektorowe są bardzo szeroko stosowane. Tego typu grafiki wykorzystywane są m.in. w logotypach, fontach, jako elementy interfejsu w grach komputerowych i aplikacjach, w filmach wideo i animacjach, mapach i planach, a także w twórczości literackiej czy artystycznej (np. w komiksach), czy nawet do zasilania swoich mediów społecznościowych. Za ich pomocą tworzy się też różnego rodzaju plany i schematy, a także symbole i znaki, takie jak np. flagi, godła czy znaki drogowe. 

Darmowe grafiki wektorowe lub ich płatne odpowiedniki stosowane są często w działach promocji firm: specjaliści ds. marketingu używają ich do produkcji reklam, banerów, przycisków typu call to action i innych elementów na strony internetowe oraz do newsletterów.

Darmowe ikony wektorowe oraz obrazy przedstawiające różne obiekty i sytuacje dostępne są na portalach internetowych oferujących grafiki do pobrania za darmo. Małe firmy niemające w zespole własnego grafika i niedysponujące dużymi środkami finansowymi przeznaczonymi na promocję mogą korzystać z ich zasobów, aby uzupełnić swoje strony internetowe i przygotowywać atrakcyjne wizualnie materiały marketingowe, nie nadwyrężając budżetu firmy.

Darmowa grafika wektorowa do użytku komercyjnego: możliwości

Istnieje wiele serwisów z darmowymi grafikami wektorowymi. Są to strony, z których zupełnie legalnie i za darmo można ściągnąć i zapisać na swoim komputerze zdjęcia, grafiki i rysunki wektorowe bez konieczności pozyskiwania czy zakupu praw autorskich. Takie serwisy umożliwiające bezpłatne pobierania grafik to na przykład:

  • Pixabay
  • Pexels
  • Freepik
  • Vexels
  • Undraw
  • Many Pixels
  • DrawKit

Tego typu serwisów jest więcej, natomiast część z nich oferuje tylko część zasobów za darmo: pozostałe grafiki dostępne są tylko po wniesieniu odpowiedniej opłaty. Niektóre strony z wektorami do pobrania umożliwiają także wyszukiwanie w języku polskim.

Darmowe grafiki wektorowe. Na co zwrócić uwagę?

Poszukując darmowych grafik wektorowych, należy zawsze zwrócić uwagę na rodzaj licencji, która jest przypisana do danego obrazka. Może to być licencja umożliwiająca wykorzystanie do celów komercyjnych, na przykład do umieszczenia na widocznej publicznie stronie internetowej albo reklam lub innych materiałów marketingowych.

Inne grafiki wektorowe mogą być udostępniane tylko do użytku prywatnego, a za ich upublicznianie trzeba już zapłacić. Zdarzają się też takie obrazki lub ikony wektorowe, które można bezpłatnie wykorzystać w najmniejszym rozmiarze, ale już dostęp do wyższej rozdzielczości obrazka jest blokowany płatną licencją. Większość serwisów z darmowymi grafikami wektorowymi oferuje także zdjęcia i obrazki płatne. Te drugie dostępne są zwykle dla użytkowników, którzy założyli i opłacili konta w wersji premium, choć czasami są one też dostępne na żądanie: w ten sposób można wykupić dostęp tylko do jednego lub kilku wybranych obrazków, nie decydując się na stały, płatny dostęp.

Takie rozwiązanie jest korzystne dla małych firm, które nie chcą stale wydawać dużo pieniędzy na promocję, ale oprócz bezpłatnych grafik chcą też czasami korzystać z lepszych jakościowo albo lepiej dopasowanych obrazków czy ikon.

Warto pamiętać, że za bezprawne wykorzystanie zdjęcia lub obrazka grożą poważne konsekwencje, dlatego przed upublicznieniem zdjęcia albo ikony zawsze należy upewnić się, że jest to rzeczywiście darmowa grafika wektorowa do użytku komercyjnego i nikt za chwilę nie oskarży firmy lub właściciela strony o kradzież praw autorskich.

Darmowe grafiki w Internecie – to musisz wiedzieć

Wiesz już, czym są grafiki wektorowe i rastrowe. Musisz jednak wiedzieć, że na pozór “darmowe zdjęcia” mogą być tak naprawdę objęte przez prawa autorskie i nie możesz ich wykorzystać w dowolny sposób. Przed próbą publikacji czyjegoś dzieła kilkukrotnie upewnij się, czy jest ono udostępnione w formie prawa dozwolonego użytku komercyjnego. Skup się na rodzaju licencji danej fotografii – zaoszczędzisz sobie problemów w przyszłości!

Możesz znaleźć jednak mnóstwo bezpłatnych zdjęć w sieci. Istnieje nawet coś takiego, jak lista stron ze zdjęciami na licencji CC0 – czyli przekazanych do domeny publicznej.

Udostępnij