Jakie wyzwania czekają na programistów Java?

jakie wyzwania czekaja na programistow java
Jakie wyzwania czekają na programistów Java?

Programista Java to jedna z najchętniej wybieranych ścieżek kariery w całej branży IT. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, iż Java należy do grona najpopularniejszych technologii programistycznych. Specjaliści wykonujący zawód Java developera mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie oraz stabilne zatrudnienie. Jakie wyzwania czekają na programistów Java? Jaka jest specyfika pracy w tym zawodzie? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w poniższym artykule.

Programista Java – co należy do jego obowiązków?

Programista Java to bardzo popularna profesja. Czym zajmują się osoby wykonujące ten zawód? Do obowiązków Java developera należy programowanie w języku Java. Technologię tą stosuje się do projektowania tzw. backendu  – jest to warstwa stron bądź aplikacji, których użytkownicy je odwiedzający nie widzą. 

Programista Java musi dbać o to, by projektować rozwiązania odpowiadające nowoczesnym trendom, spełniające wymogi w zakresie bezpieczeństwa oraz tworzyć odpowiednią dokumentację techniczną. Na dokładny zakres obowiązków programisty Java wpływ ma przede wszystkim jego doświadczenie, posiadane umiejętności i kwalifiikacje.

Wśród jego najważniejszych obowiązków wymienia się przede wszystkim:

  • analizowanie i diagnozowanie problemów związanych z funkcjonowaniem stron internetowych i aplikacji, 
  • testowanie rozmaitych rozwiązań,
  • projektowanie oprogramowania dla aplikacji, stron internetowych,
  • sporządzanie dokumentacji technicznej, 
  • wdrażanie projektów w życie we współpracy z innymi specjalistami IT,
  • dbałość o nieustanny rozwój projektowanych aplikacji i programów. 

Warto nadmienić, że Java to bardzo przyszłościowy język programowania. Zgodnie z rankingiem Spectrum Java znajduje się na drugim miejscu pod względem liczby miejsc pracy – wyprzedza pod tym względem m.in. JavaScript czy Pythona, a ustępuje jedynie SQL. Z kolei w rankingu popularności języków programowania TIOBE, w którym uwzględniono aż 20 różnych technologii, Java uplasowała się na trzecim miejscu – miała 11,72% udziału. Została wyprzedzona jedynie przez Pythona i C, które otrzymały wyniki odpowiednio 15,74% oraz 13,96%

Co trzeba zrobić, by zostać programistą Java?

Jakie warunki trzeba spełnić, by zacząć karierę programisty Java? Tego rodzaju pytania zadaje sobie wiele osób. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że kluczowe są podstawowe umiejętności programistyczne. Kolejna kwestia to dokładne poznanie Javy. Obecnie wielu programistów decyduje się na udział w cieszących się znaczną popularnością kursach i bootcampach. Trwają one od kilku tygodni do kilku miesięcy i pozwalają na zdobycie kompleksowej wiedzy na temat poszczególnych technologii programistycznych. 

Oprócz udziału w kursach bardzo ważne są także umiejętności praktyczne. Osoba, która chciałaby rozpocząć karierę w IT, powinna zatem próbować tworzyć własne projekty, brać udział w stażach czy praktykach. Dzięki temu potencjalni pracodawcy będą bardziej skłonni, by zatrudnić taką osobę w swojej firmie.

Czy początkujący programiści Java mają szanse na znalezienie pracy?

Czy na rynku są oferty pracy dedykowane początkującym programistom Java? Według szacunków polska branża IT boryka się z brakiem rąk do pracy. Zapotrzebowanie wynosi około 50 tysięcy wakatów. Należy jednak pamiętać o tym, że firmy poszukują nie tylko programistów Java, ale także specjalistów od innych technologii.

Czy junior Java developer znajdzie bez trudu pracę? Niestety, na początkujących Java developerów czeka wiele wyzwań. Pracodawcy stawiają przede wszystkim na osoby doświadczone, które mogą pochwalić się realizacją projektów, udziałem w stażach czy praktykach. Nie jest to oczywiście jednoznaczne z tym, że osoba początkująca nie ma żadnych szans na znalezienie pracy. Początkujący programista Java powinien stawiać na ciągły rozwój oraz praktykę. Dzięki temu prędzej czy później znajdzie dobrze płatne miejsce pracy.

Programiści Java mogą znaleźć zatrudnienie w bardzo różnych miejscach. Specjalistów znających tę technologię zatrudniają nie tylko firmy z branży IT, ale również instytucje bankowe, firmy ubezpieczeniowe oraz korporacje, agencje marketingowe i startupy. 

Czy programista Java to zawód z przyszłością?

W tej chwili programista Java to jedna z najpopularniejszych specjalizacji w IT. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo wysokie. Warto wiedzieć, że Java jest językiem uniwersalnym, dlatego świetnie sprawdza się przy projektowaniu aplikacji i witryn internetowych. Programiści, którzy opanują podstawy Java, mogą także rozwijać się w innych kierunkach IT i pozyskiwać kolejne specjalizacje, co znacznie zwiększy ich pozycję na rynku pracy,

Artykuł sponsorowany

Udostępnij